Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Για όλα φταίει..το Matrix

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sfinaki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sfinaki » 13 Οκτ 2003 22:32

ΕικόναΠολύ συναρπαστική ταινία, φοβερά εφφέ. Η ταινία έχει προκελέσει παγκοσμίως συζητήσεις υπαρξιακής, θεολογικής και πάσης άλλης φύσης. Τι γίνεται όμως όταν αρχίζει να επηρεάζει πραγματικά τη ζωή των ανθρώπων, και μάλιστα...θανάσιμα? Η ταινία έχει λοιπόν αρχίσει να αποτελεί πέρα από πηγή συζητήσεων για το αν είμαστε μπαταρίες, τι είναι η πραγματικότητα, υπάρχει Θεός κ.λπ., και άλλοθι για εγκληματικές πράξεις. Στις ΗΠΑ (που αλλού, οι υπόλοιποι, αν και συζητάμε, ξέρουμε ότι είναι ταινία), αρκετοί εγκληματίες επικαλούνται την ταινία ως δικαιολογία για τις πράξεις τους. Λένε, για παράδειγμα: "δεν μπορώ να είμαι ένοχος, αφού αυτά που ζούμε δεν είναι πραγματικά, ζούμε σε μια εξομοίωση του κόσμου, όπως το λέει και η ταινία!". Μια τέτοι δικαιολογία χρησιμοποιήθηκε από έναν 19χρονο, ο οποίος αφού σκότωσε, εντελώς χαλαρά, τους γονείς του, τηλεφώνησε στην αστυνομία για να τους πει τι έκανε. Σε άλλες δυο περιπτώσεις δύο εγκληματίες δεν μπόρεσαν να δικαστούν επειδή κρίθηκαν ακατάλληλοι για δίκη, λόγω ψυχικών διαταραχών, καθώς πίστευαν ότι ζουν στο Matrix.
Γενικότερα, διάφοροι εγκληματίες έχουν ακολουθήσει ως υπόδειγμα ταινίες προκειμένου να διαπράξουν εγκλήματα. Το Matrix, όμως, ξεφεύγει από τα γήινα. Don't try this at home (μην το δοκιμάσετε στο σπίτι σας), που λένε και οι αμερικανοί. Τελικά, υπάρχει λόγος για τον οποίο το γράφουν συχνά: κάποιοι το δοκιμάζουν! Μάλλον θα πρέπει να το προσθέσουν και στην αρχή της ταινίας, μαζί με το: είναι ταινία, δείτε την, απολαύστε την, συζητήστε τη, σκεφτείτε, μην την επαναλάβετε στο σπίτι σας!

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 14 Οκτ 2003 00:22

θα με δείτε μια μέρα να περπατάω στον τοίχο απο κοντά και όλους αυτούς που λέτε τρελούς τώρα, θα τους θαυμάζετε!!! :kaloe: :kaloe:
ο δικαστής μπορούσε να τους πει ότι αυτούς που σκότωσαν τους απέρριψε το matrix οπότε έπεσαν στη θάλασσα.... συνεπώς, πνίγηκαν στον πραγματικό κόσμο επειδή οι μύες τους είχαν ατροφήσει και δεν μπορούσαν να κολυμπήσουν... αρα δεν είναι απλός φόνος... είναι πνιγμός εκ προθέσεως! :wink:

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 14 Οκτ 2003 00:24

fmayakos έγραψε:θα με δείτε μια μέρα να περπατάω στον τοίχο απο κοντά και όλους αυτούς που λέτε τρελούς τώρα, θα τους θαυμάζετε!!! :kaloe: :kaloe:
ο δικαστής μπορούσε να τους πει ότι αυτούς που σκότωσαν τους απέρριψε το matrix οπότε έπεσαν στη θάλασσα.... συνεπώς, πνίγηκαν στον πραγματικό κόσμο επειδή οι μύες τους είχαν ατροφήσει και δεν μπορούσαν να κολυμπήσουν... αρα δεν είναι απλός φόνος... είναι πνιγμός εκ προθέσεως! :wink:
ώρες ώρες αναρωτιέμαι... τι πίνω και δεν σας δινω??

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Οκτ 2003 00:47

fmayakos έγραψε:ώρες ώρες αναρωτιέμαι... τι πίνω και δεν σας δινω??
χρυσό σε έχω κάνει να μου δώσεις κι εμένα... αλλά εσύ τίποτα... :P :kaloe:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Ray

Δημοσίευση από Ray » 14 Οκτ 2003 02:19

Emena pantos re paides, poio poly mou thn 'dinei' pou to Matrix exei epeireasei ton egkefalo ton skhno8eton kai blepoume ena karo ahdeies se skhnes drashs, ta teleytaia dyo xronia...

Exei xa8ei o realismos teleios poia...

Tora ama oi 'eksypnoi' synhgoroi ton anafer8enton egklhmation, xrhsimopoioun to Matrix, etsi oste na a8oo8ei o pelaths tous logo psyxas8enias... that's another story...

Filika,

Christos

Άβαταρ μέλους
Sfinaki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sfinaki » 14 Οκτ 2003 11:20

John Sclavos έγραψε:
Παιδιά ότι κι αν πείνετε προσοχή στην ημερομηνία λήξεως!!! :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Sfinaki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sfinaki » 14 Οκτ 2003 11:36

Ray έγραψε:Emena pantos re paides, poio poly mou thn 'dinei' pou to Matrix exei epeireasei ton egkefalo ton skhno8eton kai blepoume ena karo ahdeies se skhnes drashs, ta teleytaia dyo xronia...

Exei xa8ei o realismos teleios poia...

Tora ama oi 'eksypnoi' synhgoroi ton anafer8enton egklhmation, xrhsimopoioun to Matrix, etsi oste na a8oo8ei o pelaths tous logo psyxas8enias... that's another story...

Filika,

Christos
Εγώ πιστεύω ότι αν και "αηδείες" αυτες οι σκηνές δράσης συμβαδίζουν με το όλο story του έργου.
Θέλω να πω ότι δε θα δεις σκηνές δράσης σαν αυτές του του matrix σε ένα έργο ερωτικό.
Ότι διαλέγεις να δεις θα δεις και το βλέπεις εις γνώση σου.
Τώρα αν οι συνήγοροι αναφέρουν το matrix σαν να έχει επηρεάσει τους δράστες αυτό είναι μια άλη ιστορία.
Άλωστε αυτή είναι η δουλειά του κάθε συνήγορου, να αθωώνει τον πελάτη του με κάθε εφικτό τρόπο.
Πάντως δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε στην επικαιρότητα ανθρώπους να επηρεάζονται από διάφορα έργα και να προκαλούν κακό στον εαυτό τους (αυτοκτονία) ή στους άλους.

Άβαταρ μέλους
peli_savet

Δημοσίευση από peli_savet » 14 Οκτ 2003 15:28

Sfinaki έγραψε:
John Sclavos έγραψε:
Παιδιά ότι κι αν πείνετε προσοχή στην ημερομηνία λήξεως!!! :lol: :lol:

:kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:

mporei na mas pei kapios ti pinoun oi paragwgoi tou Matrix?
pantws afto pou exw egw na pw einai "pou na vlepan kai to Animatrix! ti tha kanane?"

Άβαταρ μέλους
Sfinaki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sfinaki » 14 Οκτ 2003 22:33

To Animatrix δε το έχω δει, αλλά για τους παραγωγούς του Matrix που λες, μακάρι να ήταν μόνο αυτοί!
Ας είναι καλά το Hollywood και από φαντασία να φάνε κι οι κότες :-?

Ray

Δημοσίευση από Ray » 15 Οκτ 2003 03:10

Agaphte sfinaki,

Kai ego dhlono fan tou Matrix kai ths my8ologias pou to peribalei...

Ayto pou enoousa einai oti eno sto Matrix einai apoloita apodektes oi skhnes drashs, se alles tainies drashs den einai... (eksou kai to oti ephreasthkan arketoi skhno8etes apo to matrix gia na apodosoun paromies skhnes maxhs/drashs se senaria pou exoun ena ka8hmerino peribalon)

Exo bare8ei na blepo h8opoious na 'xorophdane' kai na kanoun ena karo eksopragratika pragmata poia, se tainies drashs...

Toulaxiston se skhnes opou ekselisontai maxes polemikon texnon, pistebo oti to exoun parakanei...

Kai gia na fero kai ena paradeigmataki 8a po gia to LOTR2 The Two Towers...

Ton kahmeno ton legolas, ton eixane kanei kati san NIO tou Tolkien...

Eno to proto LOTR, htan fobero sto pos apodhde tis 'Special' ikanothtes tou ka8e xarakthra, sto deytero meros egine Beat 'Em Up to 8ema... (kai tremo to ti 8a ginete sto trito meros pou ekselhsete h telikh maxh)

Filika,

Christos

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 20 Νοέμ 2003 01:09

Oti kai na pineis fmayako einai grafto na to pineis... kai oti tha graspeis se auto to forum einai grafto sou na to grapseis... kai an den grapseis kati pali einai grafto...

Opos kai na exei prepei na kaneis mia epilogi.... na apantiseis i oxi.... Tin apantisei stin epilogi tin xsereis idi.... i simasia einai na tin katanoisei....

Mipos pinoue apo to idio :kaloe:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες