Βοήθεια με δομή site

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
jim_pas

Βοήθεια με δομή site

Δημοσίευση από jim_pas » 19 Ιούλ 2012 13:38

Καλημέρα!

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τομέα για να ρωτήσω,αλλα μιας και καινούριος στο joomla έχω μερικές απορίες.
Χτές αποφάσισα να ξεκινήσω με την joomla 2.5.6.Εκανα εγκατάσταση και όλα εντάξει.Πέρασα κάποια language pack και τώρα θέλω να φτιάξω την δομή της σελίδας μου.Κατεβάζω κάποια templates αλλα όταν τα κάνω set δεν μου εμφανίζει τίποτα απο τα κουμπιά που έχει το θέμα,αλλα μόνο κάποιες εικόνες.

1)Ξέρει γιατί δεν μου εμφανίζεται το template ολόκληρο?
2) Μπορώ με κάποιο τρόπο να φτιάξω κουμπιά και να τα τοποθετήσω σε κάποιες μπάρες πάνω στο template?
3) Ακόμα μου είπαν ότι για να φτιάξω την σελίδα θα πρέπει να φτιάξω πρώτα κατηγορίες μετά άρθρα τα οποία θα συνδέονται με τις κατηγορίες και μετά να φτιάξω ενα menu και να τα συνδέσω.Είναι όντως έτσι?Φτίαχνω τις κατηγορίες και συνδέω πάνω τους τα άρθρα άλλα μετά προσπαθώ να κάνω Menu και να εμφανίσω αυτά που έφτιαξα και δεν μπορώ.Κάνω κάτι λάθος??

Τέλος να πω ότι έχω βασικές γνώσεις html,css,php απλά πρώτη φορά ξεκινάω με joomla.Οποιαδήποτε απάντηση για να ξεκινήσω το site μου ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Βοήθεια με δομή site

Δημοσίευση από iffor » 19 Ιούλ 2012 15:02

Καλησπέρα jim_pas!

Το template που κατέβασες μήπως είχε και ένα επιπλέον zip με ονομασία κάτι σας "quickstart.zip"?

Συνήθως τα templates δίνουν και ένα έτοιμο joomla με προ εγκατεστημένο το template ώστε να μπορείς να έχεις όλες τις ρυθμίσεις έτοιμες. Έτσι θα είναι πιο εύκολη η διαχείρισή του απ την μεριά του χρήστη.

Διαφορετικά, αν δεν υπάρχει αυτό το zip θα πρέπει να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες που δίνει το site απ όπου πήρες το template. Οι οδηγίες αυτές θα είναι για την δομή του site αλλά και για τις διάφορες παραμετροποιήσεις που χρειάζονται τα modules για να εμφανίζονται σωστά.

Δυστυχώς χρειάζεται χρόνος για να φτιάξεις τις παραμέτρους όλων των Modules, αλλά το αποτέλεσμα θα σε ικανοποιήσει. Και φυσικά η διαδικασία αυτή θα σε κάνει να τριφτείς στο διαχειριστικό του joomla.

Κάτι σημαντικό, αν δεν έχεις ξανα δουλέψει σε joomla δυστυχώς θα βρεις πολλές δυσκολίες στο να στήσεις εμπορικά templates απ την αρχή. Οπότε θα ήταν καλά να ξεκινήσεις και με διάφορα tutorials πάνω στο διαχειριστικό του joomla και παράλληλα να "παίζεις" και με το template που πήρες.

Και για extra πληροφορίες εδώ είμαστε! ;-)
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

jim_pas

Βοήθεια με δομή site

Δημοσίευση από jim_pas » 19 Ιούλ 2012 15:25

iffor έγραψε:Καλησπέρα jim_pas!

Το template που κατέβασες μήπως είχε και ένα επιπλέον zip με ονομασία κάτι σας "quickstart.zip"?

Συνήθως τα templates δίνουν και ένα έτοιμο joomla με προ εγκατεστημένο το template ώστε να μπορείς να έχεις όλες τις ρυθμίσεις έτοιμες. Έτσι θα είναι πιο εύκολη η διαχείρισή του απ την μεριά του χρήστη.

Διαφορετικά, αν δεν υπάρχει αυτό το zip θα πρέπει να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες που δίνει το site απ όπου πήρες το template. Οι οδηγίες αυτές θα είναι για την δομή του site αλλά και για τις διάφορες παραμετροποιήσεις που χρειάζονται τα modules για να εμφανίζονται σωστά.

Δυστυχώς χρειάζεται χρόνος για να φτιάξεις τις παραμέτρους όλων των Modules, αλλά το αποτέλεσμα θα σε ικανοποιήσει. Και φυσικά η διαδικασία αυτή θα σε κάνει να τριφτείς στο διαχειριστικό του joomla.

Κάτι σημαντικό, αν δεν έχεις ξανα δουλέψει σε joomla δυστυχώς θα βρεις πολλές δυσκολίες στο να στήσεις εμπορικά templates απ την αρχή. Οπότε θα ήταν καλά να ξεκινήσεις και με διάφορα tutorials πάνω στο διαχειριστικό του joomla και παράλληλα να "παίζεις" και με το template που πήρες.

Και για extra πληροφορίες εδώ είμαστε! ;-)
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.
Το template που κατεβαζω είναι ένα αρχείο σε .zip και εκει μέσα έχει διάφορα αρχεία.Εγώ φορτώνω το .zip αλλα όταν σετάρω το πρότυπο λείπουν κουμπιά,κείμενα και γενικά λείπουν τα μισά πράγματα.

Θέλω να φτιάξω ενα απλό site με 5 link τα οποια θα περιέχουν 5 κείμενα και φωτογραφίες.
Για αρχή με ενδιαφέρει να φτιάξω κάπως την δομή.
Θέλω δηλαδή να υπάρχει μια μπάρα πάνω με 5 links και το κάθε link όταν το πατάω να εμφανίζει κείμενα ή φωτογραφίες καθώς και να τα εμφανίσω σε συγκεκριμένη θέση τα κείμενα και τις φωτο.Μήπως ξέρεις κάποιον τρόπο να ξεκινήσω την δομή?Και πως μετά πρέπει να τα συνδεσω?

Ευχαριστώ και πάλι.

Άβαταρ μέλους
Insurer

Βοήθεια με δομή site

Δημοσίευση από Insurer » 19 Ιούλ 2012 19:49

Μπορείς να μας δείξεις το site σου ή το template κατεβάζεις για να σε βοηθήσουμε ?

jim_pas

Βοήθεια με δομή site

Δημοσίευση από jim_pas » 19 Ιούλ 2012 20:31

Insurer έγραψε:Μπορείς να μας δείξεις το site σου ή το template κατεβάζεις για να σε βοηθήσουμε ?
Καλησπέρα!Έχω κατεβασει απο το http://www.freetemplatespot.com/ το 3ο template με ονομα joomla template for ecommerce site.

Αυτό που με ενδιαφέρει να έχω όμως είναι η μπάρα με τα Links πάνω,το λογότυπο στην κορυφή,το slider με τις εικόνες κάτω απο την μπάρα και το κείμενο όπου θα βάζω τα κυρίως θέματα για κάθε Link της μπάρας.
Τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν να τα κρατήσω.
Θα Ήθελα ακόμα να ρωτήσω πως μπορώ να έχω το slider με τις εικόνες σε όλες τις σελίδες και όχι μόνο στην αρχική όπως την έχει το template??

Ευχαριστώ πολύ

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Βοήθεια με δομή site

Δημοσίευση από alou » 20 Ιούλ 2012 08:31

Καλησπέρα, η γνώμη μου είναι πως θα διευκόλυνε να ακολουθήσεις ένα από τα δεκάδες tutorial που στήνεις ένα Χ template και κάποιες βασικές επεκτάσεις, ώστε να καταλάβεις κάποιες βασικές λειτουργίες.

Π.χ. το κάθε template, έχει τις δικές του θέσεις που τις ονομάζει όπως θέλει ο κατασκευαστής. Σε αυτές τις θέσεις, δημοσιεύεις modules, που είναι εφαρμογές που προσθέτουν κάποια συγκεκριμένη λειτουργία, π.χ. slideshow, latest news κλπ.

Ο έλεγχος του που εμφανίζεται το module, γίνεται μέσα από τις ρυθμίσεις του και συγκεκριμένα την επιλογή menu items.

Αυτές είναι μερικές από τις πολύ βασικές λειτουργίες, σιγά σιγά σκαλίζοντας θα καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα όμως θα γίνει πολύ πιο γρήγορα και σωστά αυτή η διαδικασία αν διαβάσεις πρώτα 5 πράγματα που θα σε βάλουν στο νόημα.

Άβαταρ μέλους
Insurer

Βοήθεια με δομή site

Δημοσίευση από Insurer » 20 Ιούλ 2012 10:57

Ρίξε μια ματιά εδώ, είναι tutorial απ' την σελίδα που κατέβασες το template σου. Λογικά αυτό θα λύσει το πρόβλημά σου
http://www.freetemplatespot.com/documentation/

Επίσης μέσα στο zip που κατέβασες έχει ένα αρχείο με όνομα HOW_TO_USE_THE_TEMPLATE.txt διάβασε τον και αυτό μιας και έχει χρήσιμες λεπτομέρειες για την λειτουργία και εμφάνιση του template

jim_pas

Βοήθεια με δομή site

Δημοσίευση από jim_pas » 21 Ιούλ 2012 03:03

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τον χρόνο σας.Έβγαλα μια άκρη και συνεχίζω.Οτιδήποτε χρειαστώ θα επιστρέψω.Ευχαριστώ και πάλι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες