Γενικές απορίες περί seo tools

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 26 Ιούλ 2012 09:37

Καλημέρα,

Εδώ και μερικές μέρες έχω πάθει αυτό που λέει και η διαφήμιση.. «Περνάνε μηχανές και νομίζω ότι είναι αναζήτησης», πέφτω να κοιμηθώ και βλέπω webmaster tools και google analytics, ran tracker και webseoanalytics. Πρέπει να ανησυχώ ή είμαι σε καλό δρόμο..;

1. Εδώ και μερικές μέρες λοιπόν βλέπω (στον ξύπνιο μου) στο webmastertools μία αύξηση στο traffic χωρίς λέξεις κλειδιά.. πως μπορεί να συμβαίνει αυτό..; ή σαν traffic υπολογίζει και τα run που κάνω εντατικά τις τελευταίες μέρες του rank tracker και webseoanalytics (keyword battle)

2. H διαφορά των αποτελεσμάτων μεταξύ rank tracker και webseoanalytics είναι αρκετή. Ψάχνοντας manual βλέπω ότι στο rank tracker είναι πιο ακριβής η πληροφόρηση σε σχέση με webseoanalytics. Ποια είναι η γνώμη σας που έχετε αποκτήσει εμπειρικά;

3. Στο webmaster tools κάθε πότε ενημερώνονται οι εμφανίσεις(impressions). ; Έχω site που ενημερώνεται μέρα παρά μέρα και site που έχουν περάσει 4-5 μέρες και δεν έχει ενημερωθεί.

4. Γιατί σε κάποιες περιπτώσεις στο google-analytics εμφανίζεται λέξη κλειδί "not provided";

Αυτά προς το παρόν, αν στην συνέχεια έχω καινούριες απορίες θα επανέλθω..

Ευχαριστώ

lacritera

Δημοσίευση από lacritera » 26 Ιούλ 2012 12:53

1. Για επισκεψιμοτhτα δες analytics
2. Για rankings συμβουλευομαι webceo.
4. Ειναι τα keywords που βαζουν οι logged in users (με Google account). Δε μπορεις να τα δεις.

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 26 Ιούλ 2012 13:05

Για επισκεψιμότητα όντως παρακολουθώ το analytics.. για τις εμφανίσεις όμως, οι οποίες φυσικά και με ενδιαφέρουν βλέπω webmaster tools..

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 26 Ιούλ 2012 13:07

Επηρεάζονται οι αριθμοί των εμφανίσεων στο webmastertools από webseo και ranktracker?

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 04 Σεπ 2012 12:16

dionisis71 έγραψε:Επηρεάζονται οι αριθμοί των εμφανίσεων στο webmastertools από webseo και ranktracker?
Ελάχιστα. Μην ανησυχείς έχεις την καλυτερη δυνατόν εικόνα απο τα webmaster tools

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες