Εφαρμογή με τις καθαρές και τις επικίνδυνες παραλίες της Αττικής

Εδώ μπορείτε να παρουσιάσετε την σελίδα σας. Να γνωρίζετε όμως ότι κάθε δημόσια προβολή φέρνει και τις αντίστοιχες κρίσεις και γνώμες. Αν θέλετε την λεπτομερή γνώμη μας για την σελίδα σας τοποθετήστε ένα θέμα εδώ...

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
jorge
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jorge » 26 Ιούλ 2012 10:42

Καλημέρα σας!

Μόλις ολοκλήρωσα το CleanBeaches.gr Νομίζω είναι το πρώτο website στην Ελλάδα που προσφέρει τη συγκεκριμένη υπηρεσία. Δεν έβρισκα κάτι αντίστοιχο και είπα να το δημιουργήσω. Πιστεύω οτι είναι πολύ χρήσιμο για τον κάθε πολίτη και ιδιαίτερα επίκαιρο κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού.

Η εφαρμογή CleanBeaches.gr απεικονίζει τις καθαρές και τις ακατάλληλες παραλίες, κυρίως της Αττικής.

Στόχος του project είναι να βοηθήσει τον πολίτη στην εξεύρεση καθαρής και ασφαλούς για την υγεία παραλίας, αλλά και να τον ευαισθητοποιήσει σε θέματα ρύπανσης.

Οι μετρήσεις προέρχονται από έρευνα που διεξήγαγε το Πανελλήνιο Κέντρο Οικολογικών Ερευνών (ΠΑ.Κ.Ο.Ε.) τον Μάιο του 2012, σε διάφορες παραλίες. Με τη βοήθεια των χαρτών της έρευνας, έγινε απεικόνιση των σημείων λήψης πάνω στον ηλεκτρονικό χάρτη.

Περιλαμβάνονται πάνω από 200 παραλίες με την εξής διαβάθμιση: Πολύ καθαρή, καθαρή, ακατάλληλη, επικίνδυνη.

CleanBeaches.gr

jorge
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jorge » 26 Ιούλ 2012 13:03

Σ' ευχαριστώ fiskili.

By the way, νομίζω εντόπισα στο χάρτη την επόμενη παραλία που θα πάω, καθώς εκεί που σύχναζα (Λούτσα προς Ραφήνα) βλέπω πως τα νερά είναι αρκετά βρώμικα. Με βλέπω λοιπόν είτε Κακιά Θάλασσα, είτε Βραυρώνα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Ιούλ 2012 13:07

Αυτο που παρατηρω δεν εχει μεσα την Λουμπαρδα και αλλες περιοχες πολυσυχναστες!
Θα το συμβουλευτω να δω εγω εκει που παω τι λεει (Αγιοι Θεοδωροι)

jorge
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jorge » 26 Ιούλ 2012 13:18

Νομίζω η Λουμπάρδα είναι λίγα μέτρα από το σημείο με τίτλο:

ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΘΛ.ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΔΗΜΟΣ ΚΩΡΩΠΙΩΝ

Καθαρή

Κολοβακτηρίδια: 86 με όριο 250
Εντερόκοκκος: 76 με όριο 100

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 27 Ιούλ 2012 22:46

Καλησπέρα και μπράβο και για το θέμα και για τη σελίδα γενικά!

Θα μπορούσε ίσως να ενεργοποιηθεί και μια λίστα που θα ανοίγει και θα έχει ονομαστικά
τις σχετικές παραλίες, κάτω αριστερά στο "υπόμνημα" που έχει ο χάρτης για τη σήμανση?
πχ. πατώντας πάνω στο "ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ (Ακατάλληλη 66)" να ανοίγει ένας πίνακας
(ανάλογος με αυτόν που ανοίγει όταν πατάς για τις αναλυτικές μετρήσεις της κάθε παραλίας)
ο οποίος θα περιέχει και μια ονομαστική λίστα με αυτές τις 66 παραλίες.

Πάντως κάτι που δεν καταλαβαίνω, περισσότερο για τη συζήτηση και όχι γιατί θα πρέπει να γνωρίζεις να μας πεις,
είναι το γεγονός του πώς γίνεται σε τόσο μικρές αποστάσεις και τόσο κοντινές παραλίες να παρουσιάζονται τόσες πολλές διαφοροποιήσεις.
Μήπως είναι και θέμα στιγμής της μέτρησης?

Επίσης θεωρώ σκόπιμο και απαραίτητο μετά από την αναγνώριση από τους αρμόδιους της παραπάνω έρευνας
να τοποθετηθεί μια επίσημη πινακίδα προς ενημέρωση και προφύλαξη.

Άλλο βέβαια το σωστό και το τί θα θέλαμε ή το τί θα έπρεπε και άλλο τα συμφέροντα....

Anyway, η σελίδα σου θα κοινοποιηθεί προς ενημέρωση σε γνωστούς και φίλους!

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 28 Ιούλ 2012 00:38

Ωραία ιδέα το site jorge, μπράβο. Να ρωτήσω κάτι μπας και ξέρει κανείς κάτι παραπάνω, αυτές οι δυο μετρήσεις είναι ικανές να κατατάξουν κατάλληλη ή ακατάλληλη μια παραλία;

Χωρίς να έχω καμμία γνώση στο αντικείμενο, μου φαίνεται αρκετά περίεργο πάντως.

Έριξα μια ματιά να βρω την έρευνα στον ΠΑΚΟΕ μπας και καταλάβω και είδα ότι την πουλάει 120 ευρώ... είσαι σίγουρος πως είναι δημοσιεύσιμα τα συγκεκριμένα στοιχεία?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 28 Ιούλ 2012 08:20

Εμένα πάλι μου έκανε εντύπωση που σε κάποια σημεία σε απόσταση πχ 200 μέτρων υπήρχαν τα εικονίδια «Ακατάλληλη» και «Πολύ Καθαρή». Τι στο καλό, διάφραγμα έχουν βάλει; :)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Ιούλ 2012 10:25

korgr έγραψε:Εμένα πάλι μου έκανε εντύπωση που σε κάποια σημεία σε απόσταση πχ 200 μέτρων υπήρχαν τα εικονίδια «Ακατάλληλη» και «Πολύ Καθαρή». Τι στο καλό, διάφραγμα έχουν βάλει; :)
συνηθως οπου το βλεπεις αυτο ειναι αποχευτευση καποιου τοπικου καταστηματος που τα βγαζει στην θαλασσα και δεν ειναι υγιεινο να κανει καποιος μπανιο τριγυρω στο σημειο

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 28 Ιούλ 2012 11:43

Καλά και δεν θα απομακρυνθεί η μόλυνση 200 μέτρα πιο πέρα?
Με τους κυματισμούς, με την πάροδο του χρόνου?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Ιούλ 2012 11:53

korgr έγραψε:Καλά και δεν θα απομακρυνθεί η μόλυνση 200 μέτρα πιο πέρα?
Με τους κυματισμούς, με την πάροδο του χρόνου?
ετσι ειναι οι κανονισμοι νομιζω οτι 200 μετρα περιπου αριστερα δεξια απο αγωγους δεν επιτρεπεται η κολυμβηση

nkast
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkast » 29 Ιούλ 2012 17:22

Κατι που με ενοχλησε ειναι πως ο χαρτης και τα controls δεν κανει adapt στις διαστασεις του browser. Την σελιδα την ειδα πρωτη φορα απο κινητο και ηταν αδυνατο να κανω browse και να βρω την παραλία που ηθελα.

Που ακριβώς μπορω να βρω τα στοιχεία που χρηισμοποιησες; Υπάρχουν και για ολη την ελλάδα ή ολη την αττική;
Επίσης θελω να θεσω και εγω το ερώτημα ποσο αξιοποστες και επιστημονικές ειναι αυτές οι μετρήσεις και τι ακριβως ειναι ο ΠΑ.Κ.Ο.Ε.; Αν ξερει καποιος να μας πει.

Συμφωνα με αυτα τα στοιχεία η μισή αττικη (προς σαλαμίνα μερια) είναι εντελος ακαταλληλη για μπανιο. Αυτο ειναι παρα πολυ σοβαρο!

Εχω βρει παρομια ερευνα που εγινε πανελαδικα απο την Ειδικής Γραμματείας Υδάτων (Ε.Γ.Υ.) του Υπουργείου Περιβάλλοντος.
http://geodata.gov.gr/geodata/index.php ... 16&Itemid=
Συγκρίνοντας 2-3 παραλίες βλέπω σημαντικές διάφορες. Στην ερευνά του υπουργείου οι ακατάλληλες ακτές ειναι κατα πολύ λιγότερες.

jorge
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jorge » 30 Ιούλ 2012 10:21

nkast έχεις δίκιο, δεν έχει γίνει ακόμα υλοποίηση για mobile. Ήταν project που υλοποιήθηκε σε 5 ώρες, από την αρχική σκέψη μέχρι κ το πρώτο δελτίο τύπου. Κι εγώ δεν το βλέπω καλά από το Desire μου. Σ' ευχαριστώ για την επισήμανση.

Η έρευνα που έστειλες είναι του 2011. Σχετικά με τα υπόλοιπα που ρωτάς (περί ΠΑ.Κ.Ο.Ε. κλπ), ρίξε μια ματιά στο link Σχετικά, μεσα στο CleanBeaches.gr. Εκεί υπάρχε PDF με όλα τα στοιχεία της έρευνας.

jorge
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jorge » 26 Ιουν 2013 03:27

To CleanBeaches.gr επανέρχεται με τις μετρήσεις του 2013, πάλι από το ΠΑΚΟΕ. Η εφαρμογή γράφτηκε ξανά, αυτή τη φορά με χρήση Twitter Bootstrap, jQuery UI. Είναι πλήρως responsive και νομίζω αρκετά χρήσιμη.
Συνημμένα
mobile.jpg

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σας παρουσιάζω την σελίδα μου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες