Έχω φτιάξει ένα φόρουμ με αρκετά μέλη και σκέφτομαι να το κάνω συνδρομητικό.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
JPStaff

Δημοσίευση από JPStaff » 30 Ιούλ 2012 03:57

Καλησπέρα,
Διάβασα τα περισσότερα Posts και μπορώ να πω πως έχασα λίγο τη μπάλα. Θα μπω λοιπόν κατευθείαν στο ψητό.

Έχω αμερικάνικο διαβατήριο αν και ζω μόνιμα στην Ελλάδα (ελληνική υπηκοότητα/ταυτότητα).
Αν τελικά το κάνω πρέπει να κάνω έναρξη εταιρείας παροχής υπηρεσιών ή απλά να τα δηλώσω ως εισόδημα στη φορολογική μου δήλωση;
Θα ήταν προτιμότερο να κάνω έναρξη στην Αμερική (μιας και μπορώ να πάω ότι ώρα θέλω) ή θα πρέπει να πηγαινοέρχομαι;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιούλ 2012 16:09

JPStaff έγραψε:Καλησπέρα,
Διάβασα τα περισσότερα Posts και μπορώ να πω πως έχασα λίγο τη μπάλα. Θα μπω λοιπόν κατευθείαν στο ψητό.

Έχω αμερικάνικο διαβατήριο αν και ζω μόνιμα στην Ελλάδα (ελληνική υπηκοότητα/ταυτότητα).
Αν τελικά το κάνω πρέπει να κάνω έναρξη εταιρείας παροχής υπηρεσιών ή απλά να τα δηλώσω ως εισόδημα στη φορολογική μου δήλωση;
Θα ήταν προτιμότερο να κάνω έναρξη στην Αμερική (μιας και μπορώ να πάω ότι ώρα θέλω) ή θα πρέπει να πηγαινοέρχομαι;
θα πρέπει να βρεις έναν καλό λογιστή, γιατί...
α. από την στιγμή που θα κάνεις συναλλαγές θα πρέπει να κόβεις παραστατικά.
β. αν υποθέσουμε οτι κάνεις εταιρεία στις ΗΠΑ θα πρέπει να έχεις τρόπο να εισάγεις τα χρήματα εδώ για να μπορείς να τα χαλάσεις.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 30 Ιούλ 2012 18:44

μαλλον δεν διαβασες αρκετα :)
οτι εχουμε γραψει εδω μεσα ειναι για να γλυτωσουμε λεφτα. Αν ειναι οι επιλογες σου ελλαδα ή Αμερικη... βραστα....
(αν και δεν ξερω τι παιζει με φορολογια στην αμερικη ε δεν νομιζω να ειναι καλυτερη απο τν ελλαδα....

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 31 Ιούλ 2012 00:20

Το φόρουμ σου είναι στα ελληνικά και προφανώς απευθύνεται σε έλληνες?

Τι πιστεύεις ότι μπορεί να αποδώσει το συνδρομητικό φόρουμ?

Θα σου πρότεινα να το σκεφτείς καλά.
Το ελληνικό ίντερνετ, δε χωρά εύκολα τέτοιες απόπειρες, ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 31 Ιούλ 2012 00:26

Να υποθέσω από το username σου ότι πρόκειται για το jpforum.gr ?

Αν το έχεις αποφασίσει σίγουρα να γίνει συνδρομητικό, πες το μου έγκαιρα να κλείσω το jp-tzampa-forum.gr

:D

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 31 Ιούλ 2012 11:08

Μεγάλε αν το κάνεις συνδρομητικό, ετοιμάσου να σου φύγουν όλοι οι χρήστες...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Ιούλ 2012 18:12

Μεγάλε, αν τολμήσεις και βάλεις διαφημίσεις, ετοιμάσου να σου φύγουν οι μισοί χρήστες...

:D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 31 Ιούλ 2012 23:34

Μεγαλε!!! μην ακους κανενα Καντο ! Σκεψου σαν ελληνας... κι αν σου κατσει???

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 01 Αύγ 2012 11:03

Υπαρχει συνδρομητικο φορουμ στην ελλαδα?εστω αλλο ενα?εαν ναι κανε το.... βεβαια δεν θα ειναι κερδοφορο αλλα δεν θα εισαι τουλαχιστον ο πρωτος....

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 01 Αύγ 2012 16:22

Εναλλακτικά αν μπορείς να προσφέρεις κάτι παραπάνω(δεν ξέρω το φόρουμ σου) κανε τις ανάλογες περιοχές για Premium μέλη, δώσε τα ανάλογα Premium οφέλη και βάλε μια συνδρομή για premium μέλη (μηνιαία/εξαμηνιαία/ετήσια-ότι προτιμάς).
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Αύγ 2012 00:23

να κανεις συνδρομητικο ενα μερος του οπου θα προσφερεις και καποιες υπηρεσιες προστιθεμενης αξιας για τους χρηστες, οπως φτηνα συνεργεια καλοι τεχνιτες, συμβουλες (αν ειναι το forum που αναφερθεικε η κατι παρομιο αν ειναι καποιο αλλο)

JPStaff

Δημοσίευση από JPStaff » 03 Αύγ 2012 22:51

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Αρχικά το φόρουμ μου δεν είναι το jpforum.gr! Είναι στα ελληνικά και απευθύνεται σε Έλληνες. Εδώ και 1 χρόνο έχω πάρει από διαφημίσεις €100 και από συνδρομές €50.
Τα περισσότερα θέματα (αν όχι όλα, είναι "ανοιχτά" για όλους).
Την ημέρα γράφονται 12-13 μέλη και έχω 600-700 προβολές.

Το πρόβλημα μου είναι πως όλες οι συνδρομές μένουν στην εταιρεία που μου παρέχει τον χώρο για το φόρουμ (δωρεάν δηλαδή). Αν μπω στη διαδικασία να αγοράσω δικό μου χώρο θα πρέπει με κάποιο τρόπο να βγάζω πίσω τα σπασμένα. Το θέμα είναι αν αυτό χρειάζεται σύσταση εταιρείας, γιατί τότε την κάτσαμε..

Τέλος στην εταιρεία που εργάζομαι βλέπω πόσα χρήματα δίνουν για διαφημίσεις σε διάφορα γνωστά sites και πιστέψτε με είναι αρκετά. Επειδή είμαι μέσα λοιπόν στο μέλι σκέφτηκα μπας και μου κάτσει καμία καλή. Αυτά και πάλι ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 04 Αύγ 2012 00:50

Για τόσο λίγες προβολές σελίδας, νομίζω και με 4 ευρώ το μήνα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και να έχεις δικό σου χώρο. Δεν καταλαβαίνω το λόγο που είσαι εξαρτημένος από κάποιον άλλο.

Άσχετο: Με 12-13 νέα μέλη την ημέρα και 600-700 προβολές στο σύνολο, κάτι έχει πάει τελείως στραβά σε αυτό το forum. Αν ισχύουν αυτά τα νούμερα και δεν έχει γίνει typo, μάλλον πρέπει να δεις λίγο αυτό το θέμα και μετά να σκεφτείς οτιδήποτε άλλο. Δες άλλα αντίστοιχα forum και προσπάθησε να καταλάβεις τι λείπει από το δικό σου.

JPStaff

Δημοσίευση από JPStaff » 04 Αύγ 2012 20:12

Ok έχεις δίκιο, έκανα λάθος.
600-700 είναι οι επισκέπτες την ημέρα..

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 07 Αύγ 2012 20:40

Το αρχικό σου ερώτημα είναι διαφορετικό φίλε μου, ωστόσο εγώ θα επιμείνω στο θέμα της συνδρομής.

Βάζοντας συνδρομή θα δεις τόσο άμεσα αλλά και σταδιακά, τον ρυθμό ανάπτυξης του φόρουμ σου να υποχωρεί και να γράφονται ολοένα και λιγότεροι.

Αυτό, για μια κοινότητα είναι καταστροφικό γιατί αργά ή γρήγορα, οδηγεί σε απουσια θεματων και άρα μαρασμό. Αν λοιπόν το κάνεις συνδρομητικό, θα μαζέψεις αρχικά κάποια χρήματα αλλά θα υπογράψεις και το αργό ή γρήγορο τέλος της κοινότητας.

Κατά τη γνώμη μου, είμαστε σε μια εποχή όπου το κέρδος έρχεται από το...δωρεάν. Εννοώ, πως τα μέλη της κοινότητας σου, ΔΕΝ είναι το προιόν αλλά το μέσο που θα σε οδηγήσει στο προιον.

Με άλλα λόγια, αξιοποίησε τα μέλη σου όχι για να πάρεις χρήματα από αυτά αλλά για αναπτύξεις την κοινότητα σου σε μεγάλους αριθμούς.
Εσύ, δώστους μονο ένα κομψό περιβάλλον, ένα χώρο που θα συγκεντρώνονται και θα οφελούνται από αυτόν. Μετά, κάτσε και κοίτα την κοινότητα να αναπτύσεται σε μεγάλους αριθμούς.

Οταν/αν το πετύχεις αυτό, να είσαι βέβαιος πως θα κερδίσεις χρήματα, από διαφημίσεις ή άλλους τρόπους.

Αυτό κάνει η google, αυτό κάνει το facebook. Δεν προσπαθούν να δεσμεύσουν τον επισκέπτη/μέλος.
Του δίνουν το περιβάλλον, τον αφήνουν να κυκλοφορησει μέσα σε αυτό, ακόμη και να αυτενεργήσει και εισπράτουν χρήματα από... πλαϊνές πόρτες.
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης