Πολλά bad sector, γίνεται ανάκτηση;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
KenJiNx

Δημοσίευση από KenJiNx » 31 Ιούλ 2012 16:16

Καλησπέρα σας.
Έχω ένα πρόβλημα με έναν απ' τους δίσκους μου και χρειάζομαι λίγη απ' την γνώση σας και τις συμβουλές σας.

Εδώ και 2 χρόνια έχω έναν καμένο(?) εξωτερικό της WD, μάλλον το mybook essential. πριν κανένα μήνα είπα να τον ανοίξω μήπως είχε πρόβλημα το usb της θήκης του. Τον έβγαλα έξω και τον σύνδεσα με IDE πάνω στην mobo.

Ο δίσκος που είχε μέσα είναι ο WD Caviar SE WD3200JB - 00KFA0.

Το λοιπόν.. τον έβαλα πάνω στην καλωδιοταινία του dvd, και ώς slave με master το dvd, και το αντίθετο, αλλά και μόνο του πάνω στο IDE. (έχω δοκιμάσει και σε άλλους υπολογιστές με κανένα αποτέλεσμα)

Στα BIOS τον δείχνει αλλά με το εργοστασιακό του όνομα. Ώς WDC ROM MODEL-BUCCANER.
[ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ]Κάθε φορά που κάνει reboot και έχω τον δίσκο επάνω, ο υπολογιστής καθυστερεί να ανοίξει πάνω από 3-4 λεπτά, όταν δείχνει την σημαία των Windows XP (επί της ευκαιρίας έχω Win XP pro 32bit). Αν τον βγάλω, προχωράει πολύ πιο γρήγορα σε εκείνο το σημείο.[/ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ]

Μέσα στο λειτουργικό ο δίσκος φαίνεται μόνο στην διαχείριση συσκευών με το εργοστασιακό του όνομα και πάλι. Αλλά πουθενά αλλού. Ούτε στο My computer, ούτε στο διαχείριση δίσκων των WinXP.

Μετά από παρότρυνση φίλου έτρεξα ένα live linux cdaki χωρίς όμως αποτέλεσμα.
http://i46.tinypic.com/28ajak8.png

Επίσης με το HDD sentinels βλέπει την χωρητικότητα μεν αλλά μου τον βγάζει σαν unknown.
http://i48.tinypic.com/2wgxbgo.jpg

Από προγράμματα για data recovery έχω δοκιμάσει τα εξής.

Easyrecovery professional
Partition Magic 8
Active File Recovery
NTFS Recovery
Stellar Phoenix NTFS Data Recovery
Και το Data Diagnostic τις WD

Τα περισσότερα από αυτά, μόλις πατούσα να κάνω scan και recovery μου έλεγαν ότι η λειτουργία τερματίστηκε για άγνωστο λόγο. (ή by the host)
Τα υπόλοιπα, απλά ξεκινούσαν να κάνουν scan και recovery.. αλλά δεν τελείωναν ποτέ. Συγκεκριμένα το stellar phoenix, με μαθηματικούς υπολογισμούς, θα τελείωνε σε 2.739 χρόνια!!
Δείτε ακόμα ένα από το Easy Recovery Professional.
http://i50.tinypic.com/264gb4h.jpg
Μου έχει δώσει τον λιγότερο χρόνο απ' όλα. 19 χρόνια!

Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να έχει πολλά bad sectors ο δίσκος και γιαυτό να μην είναι "γρήγορα" προσπελάσιμος" Μου πρότειναν το HDD regenerator. Ψάχνει και διορθώνει τα bad sectors. Του έβαλα να κάνει ένα γρήγορο search για bad sectors χωρίς όμως να τα διορθώσει.
Και ναι! τελείωσε μέσα σε μισή ώρα. Σχεδόν όλα ήταν bad sectors.. Μετά έβαλα να κάνει repair τα sector που βρήκε. Από τα 625,000,000 εκατομμύρια sectors του δίσκου, μέσα σε ένα 24ωρο διόρθωσε μόλις τα.. 200!!

Χρήματα για εταιρεία ανάκτησης δεδομένων δεν υπάρχουν. Ανάγκη για τα δεδομένα, μεγάλη. Γιαυτό θέλω να προσπαθήσω μέχρι τέλους και χρειάζομαι συμβουλές. Συμβουλές και γνώσεις..

Τι άλλο έχει μείνει να δοκιμάσω πια??

Πραγματικά, ΚΑΘΕ βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη και χρήσιμη!

Ευχαριστώ,
Γιώργος

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 01 Αύγ 2012 16:24

Με τόση προσπάθεια πού έχεις ήδη κάνει, αμφιβάλλω εάν υπάρχουν επιπλέον περιθώρια ανάκτησης δεδομένων (τουλάχιστον σε προσωπικό - ερασιτεχνικό επίπεδο). Νομίζω ότι θα πρέπει να απευθυνθείς είτε στην εταιρία κατασκευής (WD, νομίζω έχει εξαγορασθεί πλέον) είτε σε επαγγελματία ή εταιρία ειδικευμένη σε τέτοια θέματα.

*** θα πρότεινα επίσης να μην ταλαιπωρήσεις επιπλέον τον δίσκο, ώστε να υπάρχουν -έστω και λιγοστές- πιθανότητες ανάκτησης δεδομένων.
Οι όποιες προσπάθειες ανάκτησης να γίνονται με τον ελαττωματικό δίσκο σε master κανάλι σύνδεσης υποχρεωτικά.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης