Έναρξη Eshop & εφορία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
designit

Έναρξη Eshop & εφορία

Δημοσίευση από designit » 31 Ιούλ 2012 17:43

Καλησπέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό μου έχει καρφωθεί μία ιδέα να ανοίξω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα με την μόνη διαφορά ότι θα ήθελα να κάνω μεταπώληση αγαθών (μεσάζοντας) χωρίς αποθήκη όμως, δηλαδή κατευθείαν από τον προμηθευτή στον πελάτη. Έχω διαβάσει πάρα πολλά τα οποία με έχουνε μπερδέψει. Τι πρέπει να κάνω με την εφορία για να κάνω έναρξη επαγγέλματος για να είμαι νόμιμος;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Έναρξη Eshop & εφορία

Δημοσίευση από cordis » 31 Ιούλ 2012 18:04

ποιος θα κόβει το παραστατικό. εσύ ή ο αρχικός προμηθευτής;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

designit

Έναρξη Eshop & εφορία

Δημοσίευση από designit » 31 Ιούλ 2012 18:18

To παραστατικό εγώ θα το κόβω

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Έναρξη Eshop & εφορία

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 31 Ιούλ 2012 19:07

designit έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό μου έχει καρφωθεί μία ιδέα να ανοίξω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα με την μόνη διαφορά ότι θα ήθελα να κάνω μεταπώληση αγαθών (μεσάζοντας) χωρίς αποθήκη όμως, δηλαδή κατευθείαν από τον προμηθευτή στον πελάτη. Έχω διαβάσει πάρα πολλά τα οποία με έχουνε μπερδέψει. Τι πρέπει να κάνω με την εφορία για να κάνω έναρξη επαγγέλματος για να είμαι νόμιμος;
Α) Αν μεταβιβαζεις απλως τις παραγγελιες στους οικους του εξωτερικου (η πληρωμη γινεται με χρεωση πιστωτικης καρτας του οικου του εξωτερικου, η αποστολη γινεται κατευθειαν στον πελατη και εσυ παιρνεις προμηθεια απο τον οικο του εξωτερικου) τοτε προκειται για παροχη υπηρεσιας στον οικο του εξωτερικου στον οποιο θα πρεπει να εκδιδεις ΤΠΥ θεωρημενο με φπα.

Β) Αν γινονται οι αγορες στο ονομα σου με παραδοση στην διευθυνση του πελατη τοτε προκειται κανονικα για εμποριο με οτι αυτο συνεπαγεται.Σε πελατη μου ο οποιος κανει το ιδιο η ΔΟΥ του επετρεψε να εχει ως εδρα το σπιτι και να θεωρησει ΤΔΑ.

spirospin

Έναρξη Eshop & εφορία

Δημοσίευση από spirospin » 19 Δεκ 2012 05:02

Υπάρχουν e-shop (αν μπορείς να τα πεις έτσι), όπου λειτουργούν όπως θέλει ο designit.
Π.χ ricardo ή χρυση ευκαιρία

Και εκεί σε όσες αγορές έχω κάνει, δεν μου έχουν κόψει κανένα παραστατικό. Γνωρίζει κανείς πως το δηλώνουν όλο αυτό;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης