Τιμή Διαφήμισης

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
urahara
Επικοινωνία:

Τιμή Διαφήμισης

Δημοσίευση από urahara » 31 Ιούλ 2012 20:41

Γεια σας, έχω αρχίσει να σκέφτομαι το θέμα διαφήμιση στο blog μου πέραν του adsense. Πρόκειται για ειδησεογραφικό-ψυχαγωγικό blog με περίπου 170.000 pageviews (ραγδαίως αυξανόμενα..) το μήνα (πατήστε Νέα υπογραφή). Πόσο θα έπρεπε να χρεώσω και με ποιόν τρόπο; θα ήθελα και διαβαθμίσεις ανάλογα με το μέγεθος και τις θέσεις της διαφήμισης. Σκεφτόμουν για μία περιοχή 300x300 σπασμένη σε τέσσερα τετράγωνα 145x145 κάτω από το πρώτο adsense δεξιά ώστε να μπορούν περισσότεροι διαφημιζόμενοι να έχουν εξέχουσα θέση μέσα στο blog. Και μόνο λόγω της διαφοροποίησης της μορφολογίας και της εναλλαγής πιστεύω θα τραβάει το μάτι και θα δίνει καλό ctr παρά το μειωμένο μέγεθος (μεγαλύτερο να σημειώσω από Adtaily)

yannis1985
Επικοινωνία:

Τιμή Διαφήμισης

Δημοσίευση από yannis1985 » 04 Αύγ 2012 09:55

Καλημέρα φίλε. Ο πιο συνηθισμένος τρόπος είναι το CPM και οι τιμές που έχω δει εγώ έιναι από €3-€6 οι χίλιες εμφανίσεις. Ανάλογα τη θέση και το μέγεθος του banner, αλλά και το πόσο στοχευμένη είναι η διαφήμιση. Άλλος τρόπος είναι με μηνιαία ή ετήσια χρέωση όπου μπορείς να φτιάξεις δελεαστικά πακέτα για τους διαφημιζόμενους. Καλή επιτυχία!

urahara
Επικοινωνία:

Τιμή Διαφήμισης

Δημοσίευση από urahara » 04 Αύγ 2012 14:04

Φίλε Γιάννη κι εγώ κάτι τέτοιο γνωρίζω. Τα ecpm ξεκινούν από τουλάχιστον 2€ και φτάνουν σε πολλές περιπτώσεις και τα 15€ στα βαρβάτα sites. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν σε μία λογική τιμή ας πούμε 3 € /1000pageviews (540€/μήνα..χαχα γελάω) θα βρω κάποιον που να θέλει να διαφημιστεί. Γενικά πιστεύω η ίδια η πλειοψηφία των bloggers έχει προκαλέσει αυτήν την κατάσταση. Υπάρχουν πακέτα απίστευτα πιο συμφέροντα και με τον τρόπο αυτό καθιστούν ακόμα και το 1€ ecpm απαγορευτικό κατά τη γνώμη μου. Ακόμα και με τόσο ecpm τώρα που έχω φτάσει 180.000pageviews/μήνα θα πρέπει ο διαφημιζόμενος να δίνει 180 το μήνα. Αυτή θεωρητικά θα ήταν μία πολύ καλή τιμή αλλά κάτι μου λέει πως πάνω από 100 ευρώ δεν παίζει να δώσει κανείς..

yannis1985
Επικοινωνία:

Τιμή Διαφήμισης

Δημοσίευση από yannis1985 » 04 Αύγ 2012 23:56

Ναι η αλήθεια είναι πως είναι απαγορευτική η τιμή και δεν τα δίνει κανείς εύκολα. Απλά το καλύτερο για να δουλέψεις με CPM είναι να στοχεύσεις τη διαφήμιση σε συγκεκριμένες ενότητες που θα επιλέξεις με τον πελάτη, έτσι ώστε να μη χρεωνεται ο εκείνος πολύ, να είναι πιο αποτελεσματική η διαφήμιση, αλλά και να μην φαίνεται σε όλο το site το ίδιο banner.

urahara
Επικοινωνία:

Τιμή Διαφήμισης

Δημοσίευση από urahara » 05 Αύγ 2012 12:06

έχεις κώδικα για να κάνω κάτι τέτοιο; υποστηρίζεται από blogger; Δηλαδή μου λες να εμφανίζονται μόνο σε posts me συγκεκριμένα tags απο τα οποια προκύπτουν οι εκάστοτε κατηγορίες.(sto blogger έτσι γίνεται) Μετά θα είναι και δύσκολο να κάνω track το traffic της κάθε κατηγορίας από blogger (υποθέτω πως θα πρέπει να κάνω πρόσθεση των views των αναρτήσεων του tag..).. για αυτό έλεγα να κινηθώ με banners σε όλο το site για αρχή και να προσαρμόσω τις τιμές κάπως στην κατάσταση. Παρόλα αυτά αν έχεις κώδικα κατ επιλογιν εμφάνισης θα τον ήθελα όπως επίσης και έναν για banner rotation όποιος έχει

BlackCatXIII
Επικοινωνία:

Τιμή Διαφήμισης

Δημοσίευση από BlackCatXIII » 05 Αύγ 2012 16:52

Εγώ με παραπάνω page views από αυτά που ανέφερες χρεώνω το banner το πολύ 40 ευρώ/μήνα και πάλι δεν βρίσκεις εύκολα διαφημιζόμενο. Έχει πέσει πολύ η ζήτηση στα blog πλέον.

urahara
Επικοινωνία:

Τιμή Διαφήμισης

Δημοσίευση από urahara » 05 Αύγ 2012 18:32

δείτε έβαλα μικρά bannerakia (νεα υπογραφή). Λέω να τα βάλω κανά 50άρι.. είναι και σε πολύ καλή θέση.. black cat έχω δει και το πακέτο που χεις κάνει με το κουνάβι (δικό σου κι εκείνο).. είναι πολύ συμφέρον αλλά ρε αδερφέ πολύ τις ρείχνεις τις τιμές! Τώρα άντε να πουλήσουμε διαφήμιση σε κανονική τιμή.. Πάντως κάτω από 40-50 δεν πέφτω γιατί έχω ρείξει και αρκετή δουλεια για να φέρω κόσμο (να σημειώσω εδώ πως δεν φέρνω μόνο ευκαιριακό απο fb pages αλλά και οργανικό απο google όπου έχω λιώσει για να βγάλω το blog σε ψηλές θέσεις ) και επίσης έχω ρείξει και αρκετή δουλειά στο design .. και πάλι φτηνά πιστεύω είναι αμα βρω βρίκα.. το ecpm βγαίνει 0,27€ πόσο πιο κάτω;;.. ;P

urahara
Επικοινωνία:

Τιμή Διαφήμισης

Δημοσίευση από urahara » 05 Αύγ 2012 18:34

επίσης να ρωτήσω.. στέλνετε και mail σε διάφορες εταιρείες από μόνοι σας για διαφήμιση; ή περιμένετε απλά να σας κάνουν contact;

BlackCatXIII
Επικοινωνία:

Τιμή Διαφήμισης

Δημοσίευση από BlackCatXIII » 05 Αύγ 2012 22:42

Πρώτον δεν είναι δικό μου το κουνάβι, απλά ξέρω τα παιδιά που το έχουν και είπαμε να βγάλουμε μαζί μια προσφορά. Η αλήθεια είναι ότι έχω ρίξει πολύ τις τιμές, αλλά λόγω καλοκαιριού και διακοπών επείγουν άμεσα μετρητά!! από χειμώνα θα ανέβουν πάλι. Πιστεύω 50 είναι καλά να το βάλεις.

Ναι κατά καιρούς στέλνω και εγώ e-mail σε εταιρίες.

Πάντως τώρα το καλοκαίρι όλοι λένε ότι είναι πεσμένες οι δουλείες και θα επικοινωνήσουν από σεπτέμβρη (ήδη δύο σταθεροί διαφημιζόμενοι στο blog μου είπαν να το αφήσουμε για τον αύγουστο και να το αρχίσουμε πάλι από Σεπτέμβριο.

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

Τιμή Διαφήμισης

Δημοσίευση από lefta4klik » 27 Μαρ 2013 01:08

Διαφήμιση γραμμένη σε άρθρο (σύντομο κείμενο) σε blog με 1500 προβολές την ημέρα περίπου τι χρέωση μπορεί να έχει περίπου?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες