Google adsense - κάποιες απορίες...

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 01 Αύγ 2012 12:20

Μόλις ήρθα από Google adsense newbie central!!!

Καλησπέρα. Νέος σε αυτή την ενότητα

Μετά από καιρό αποφάσισα να βάλω και εγώ διαφήμισης του Google σε μια σελίδα που διαθέτω. Είμαι «κατά» βέβαια αυτών, αλλά στην συγκεκριμένη σελίδα δεν νομίζω ότι θα είναι άσχημα!

Διάβασα σχεδόν όλη την ενότητα και έχω μαζέψει κάποιες απορίες οι οποίες νομίζω ότι θα αυξηθούν με την έγκριση του λογαριασμού μου.

Α) ξεκίνησα να δημιουργήσω τον λογαριασμό μου πριν λίγο και μου ζήτησε να δηλώσω αν ο λογαριασμός είναι ατομικός ή επιχείρηση. Και διάβασα κάτι για εφορίες κλπ. Ποια η διαφορά μετάξι τους ; Την γενική διάφορα την γνωρίζω οκ… :P Θα πρέπει να δηλώνω κάποια έσοδα; Και αν ναι πως γίνετε αυτό; Τους κόβεις τιμολόγιο ότι πείρες τα λεφτά ; :p

Β) διάβασα στο forum : http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... torder=asc

αυτό:
Εγώ δεν έχω καταλάβει πώς σε βρίσκουν...

Αφού αλλάζει η IP κάθε μέρα σχεδόν...
Με cookies που λήγουν το 2020 και 2038 τα οποία σου μπαίνουν όταν κάνεις login σε οποιοδήποτε google service.

Αν σβήσεις αυτά τα cookies είσαι νέος χρήστης, αλλά αν ποτέ ξανά κάνεις login σε κάποιο service τους τότε συνδέονται οι 2 virtual χρήστες και καταλαβαίνουν οτι είσαι ο ίδιος.
Εγώ σβήνω τα πάντα history/cookies/ΤΑ ΠΑΝΤΑ κάθε 5 ώρες περίπου. Τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση; Επίσης σερφάρω πάντα χωρίς να είμαι login σε κάποιον λογαριασμό. Κάνω Login μόνο για να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες Google analytics κτλπ. και μετά έξω!!
Τι γίνετε με το cookies που αναφέρονται παραπάνω;

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Αύγ 2012 14:56

Ξερω εναν παρα πολυ κοντινο μου ανθρωπο, που εςβηνε cookies, εκανε εκκαθαριση ιστορικου, ετρεχε το ccleaner, αλλαζε ip, για να κανει μονος του clicks και τελικα το ban ηρθε κανονικοτατα. Και απο οσο γνωριζω... δεν ειχε κανει ποτε του λαθος στην παραπανω διαδικασια...

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 01 Αύγ 2012 15:52

Καλησπέρα.

Εγώ δεν έθεσα το ερώτημα για να βρούμε τρόπους που να πληρωνόμαστε. Απλώς είναι ένα ερώτημα σχετικά με το τι θα γίνει εφόσον διαγράφονται τα cookies συνέχεια απο την μεριά μου. Δεν θέλω να έχω cookies της Google και ιστορικό κλπ.

( καλύτερα ο φίλος σου να κρατούσε το αρχικό μπισκοτάκι της google ή να άλλαζε μόνο ip και τα κλικ να γινόταν από άλλο pc ) :P

όπως και να έχει αν γνωρίζει κάποιος ας μας απαντήσει.

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 01 Αύγ 2012 17:11

bibisidis έγραψε:Ξερω εναν παρα πολυ κοντινο μου ανθρωπο, που εςβηνε cookies, εκανε εκκαθαριση ιστορικου, ετρεχε το ccleaner, αλλαζε ip, για να κανει μονος του clicks και τελικα το ban ηρθε κανονικοτατα. Και απο οσο γνωριζω... δεν ειχε κανει ποτε του λαθος στην παραπανω διαδικασια...
Δεν παίζουν μόνο τα cookies ρόλο. Αν για παράδειγμα έχουμε μια ιστοσελίδα που οι επισκέπτες της είναι 25% απο Θεσ/νικη και τα κλικ που γίνονται είναι 75% απο θεσ/νικη τότε πάει να πει πως κάτι δεν πάει καλά. Και τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο ύποπτα όταν αυτό το 75% εκκαθαρίζει συμπτωματικά τα cookies του. Τα φυσιολογικά στατιστικά είναι ισορροπημένα ανάλογα με τους συνολικούς επισκέπτες κάποιας ιστοσελίδας. Οποιαδήποτε παρασιτία εντοπίζεται εύκολα. Μην ξεχνάτε πως η google βλέπει στατιστικά στοιχεία για εκατομύρια σελίδες και δεν είναι δύσκολο να καταλάβει πότε κάτι δεν πάει καλα.
best seller

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 01 Αύγ 2012 17:34

Ωραία.

Για εμένα που σβήνω συνέχεια τα cookies μου! Και μπαίνω στον λογαριασμό του adsense και κάθε μέρα μου δίνει καινούριο cookies ΚΑΙ δεν πατήσω ποτέ καμία διαφήμιση.
Μπορούν να μου κλείσουν τον λογαριασμό επειδή παίρνω συνέχεια νέο cookies και νομίζουν ότι κάνω κομπίνες ;

Και αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με το Α… :roll:
Α) ξεκίνησα να δημιουργήσω τον λογαριασμό μου πριν λίγο και μου ζήτησε να δηλώσω αν ο λογαριασμός είναι ατομικός ή επιχείρηση. Και διάβασα κάτι για εφορίες κλπ. Ποια η διαφορά μετάξι τους ; Την γενική διάφορα την γνωρίζω οκ… Θα πρέπει να δηλώνω κάποια έσοδα; Και αν ναι πως γίνετε αυτό; Τους κόβεις τιμολόγιο ότι πείρες τα λεφτά ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες