Η τέλεια εταιρεία hosting

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

sintos

Δημοσίευση από sintos » 09 Αύγ 2012 23:50

Η τέλεια εταιρία hosting... είναι αυτή που έχω τώρα.
Και έψαξα πολύ για να τη βρώ...
Τέλεια είναι γιατί οι δικές τους γνώσεις συμπληρώνουν τις δικές μου σε βαθμό που όλα τα προβλήματα επιλύονται
Τέλεια είναι γιατί η δική τους διάθεση για βοήθεια είναι αντίστοιχη με τη δική μου προσμονή για βοήθεια.
Τέλεια είναι γιατί το κόστος της είναι αυτό που μπορώ να αντέξω.
Τέλεια είναι γιατί... δεν μπορώ να βρω κάποια καλύτερη.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Αύγ 2012 00:18

pacman έγραψε:Απ'οτι βλέπω οι περισσότεροι θέλουν καλό support.
Υπάρχουν προτιμήσεις σε τεχνολογικές υποδομές/features?
δε πα να έχεις τις υποδομές της ForthNet; άμα σε κρεμάει στην πρώτη στραβή το μόνο που θα έχεις να λες στο downtime είναι "αλλά από υποδομές σκίζουν!" :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 10 Αύγ 2012 03:25

cordis έγραψε: δε πα να έχεις τις υποδομές της ForthNet; άμα σε κρεμάει στην πρώτη στραβή το μόνο που θα έχεις να λες στο downtime είναι "αλλά από υποδομές σκίζουν!" :D
an kamatepsei strava kai kana trakter sthn Tanagra.. :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

WriteHow

Δημοσίευση από WriteHow » 19 Δεκ 2012 16:00

Θα συμφωνήσω με τον Cordis. Αν και βεβαια αυτά πάνε πακέτο (Ταχύτητα, Αξιοπιστία, Σεβασμός και υποστήριξη ). Βεβαια θα πρέπει να κατανόηση ο κάθε πελάτης πως ο web χόστερ δεν είναι υποχρεωμένος να υποστηρίζει εφαρμογές τρίτον Υποστήριξη από τον host θα παρς όταν έχεις πρόβλημα με το SQL με το PHP και server connection. Δεν θα πάρεις υποστήριξη στο αν το script που αγόρασες από κάποιον developer είναι για 4.2 PHP ενώ ο server του host είναι στο 5.4! !

Καθημερινά λαμβάνουμε tickets με ερώτηση γιατί π.χ 2 joomla website με ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο το ένα παρουσιάζει πρόβλημα στο άνοιγμα το άλλο όχι. Με μια και μονο διαφορα το Template! E μάντεψε αν το πρόβλημα σου είναι από το host !

Επίσης προς τους "developers" θα πρέπει επιτέλους να πάψουν να ζουν στις εποχές του 2002-2006. Το ξέρετε ότι ακόμη έρχονται developers και κάνουν host website βασισμένο σε Joomla 1.0 ???

Α ναι!!! Host για 1.50Euro δεν υπάρχει!!! Αυτό δεν είναι host. Και επιτέλους πάψτε να ζητάτε απάντηση μέσα σε 10 λεπτά! Κανεις δεν θα σας δόση απάντηση μέσα σε 10 λεπτά. Μέχρι να στείλετε το ticket, μέχρι νάρθει η σειρά σας, μέχρι να ελέξουν αν πράγματι υπάρχει πρόβλημα . Θα περάσουν όχι 10 λεπτά αλλα κάποιες φορες και 1 - 4 ωρες. Ελέξτε αν το πρόβλημα σας δεν προέρχεται από κάποιο script που μόλις περάσατε στο site σας. Γιατί όταν έρθει η στιγμή και πάρετε απάντηση του τύπου "Το πρόβλημα προέρχεται από το site όχι από εμάς (host)" τότε θα αρχίσετε να γκρινιάζετε.

Και το άλλο . Οποιος host σας πει ότι σας έγγεια 100% Uptime είναι ΨΈΜΑ . 99.9% = 1 hour down time / month .
Όπως είπε ο gvard δεν υπαρχει cpanel mirror backup server. Αλλα και να υπήρχε. Για ένα restart τον 5 λεπτ.. Ο μονος που θα καταλάβει ότι έπεσε το site είσαι ΕΣΥ!!!! γιατί μονο ΕΣΥ!!! θα κανεις refresh το site σου ανά 15 δευτερόλεπτα.

Για να είναι πραγματικά 100% uptime αυτό αυτόματα σημαίνει ότι για το χρόνο μέσα κάνει ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝΑΒ’ΘΜΙΣΗ . Μέσα σε 1 χρόνο βγαίνουν από 3 έκδοσις του PHP και του MySQL . Πως θα στις περάσει αν δεν έχει έστω ένα restart?

Εμείς με μεγάλη μας χαρά απαντούμε σε όλα τα tickets και κάνουμε τα αδύνατα δυνατά να επιλύσουμε το κάθε πρόβλημα. Αλλα όταν το πρόβλημα δεν προέρχεται από τον HOST. Καλο είναι να παραδεχτούμε ότι το πρόβλημα ίσος είναι αλλου.

Όταν ο host είναι καλός . 90% τον ερωτημάτων έχουν είδη απαντηθεί σε κάποιο forum . Διαβάζουμε και λίγο δεν βλάπτει

Με εκτίμηση
Μ.Δ
There is no real web host for 1.50euro/month . There is nothing UNLIMITED and there is no 100% uptime! And because it says 24/7 support it dosn't means you will receive answer in 10min!

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 19 Δεκ 2012 16:48

Συγνώμη που θα το πω, αλλά βρήκα αυτά που γράφεις εξοργιστικά. Πραγματικά συγχύστηκα χωρίς καν να είμαι πελάτης σου.

Άκου 1-4 ώρες η απάντηση στο ticket! Το κερασάκι στην τούρτα ήταν ότι χρειάζεσαι restart 5 λεπτών για αναβάθμιση php που αν κάνεις restart το service δεν αποτυγχάνει να εξυπηρετήσει ούτε έναν επισκέπτη.

Ε, ρε κρίση που σας χρειάζεται...

WriteHow

Δημοσίευση από WriteHow » 19 Δεκ 2012 16:59

andreaslll έγραψε:Συγνώμη που θα το πω, αλλά βρήκα αυτά που γράφεις εξοργιστικά. Πραγματικά συγχύστηκα χωρίς καν να είμαι πελάτης σου.

Άκου 1-4 ώρες η απάντηση στο ticket! Το κερασάκι στην τούρτα ήταν ότι χρειάζεσαι restart 5 λεπτών για αναβάθμιση php που αν κάνεις restart το service δεν αποτυγχάνει να εξυπηρετήσει ούτε έναν επισκέπτη.

Ε, ρε κρίση που σας χρειάζεται...
Έλα φιλε andreaslll παράδειγμα το έφερα. Μην κόλας στις λέξης. Η αλήθεια είναι όμως ότι restart στα server γίνονται και θα γίνονται .Και για 1.50 το μηνα 99.9% uptime πάλι πολλά είναι

Στο κάτω κάτω. Αλλου (Αλλa servers) είναι η πελάτες που πληρώνουν ΓΙΑ HOST δηλαδή πάνω από 1.50

Αυτό για το 1-5 ώρες παράδειγμα το έφερα. Μην κολλας. Αλλα και πάλι απάντηση στα 10 λεπτά για δύσκολη ερώτηση δεν θα ....
There is no real web host for 1.50euro/month . There is nothing UNLIMITED and there is no 100% uptime! And because it says 24/7 support it dosn't means you will receive answer in 10min!

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 19 Δεκ 2012 18:39

Καταρχήν είναι διαφορετικό να κάνεις restart στις 4 ή 5 το πρωί που το μηχάνημα θα έχει το λιγότερο φορτίο και διαφορετικό να το κάνεις ώρες γραφείου όπως έκανε ο προηγούμενος μου host. Τον είχα μετρήσει τον αλήτη, έκανε 1 restart το πρωί ώρες γραφείου και κάποιες μέρες άλλο ένα ανάμεσα 20:30-21:30.

Στο κάτω - κάτω ακόμη και την ώρα που δεν έχεις traffic όλο και κάποια μηχανή αναζήτησης θα κάνει crawl, γιατί να σε βρει down?

Εγώ βρίσκω αποδεκτό το restart μόνο για αλλαγή πυρήνα ή άλλο σοβαρό λόγο. Κατά τα άλλα, κάθε service που αναβαθμίζεις, restart μόνο το ίδιο το service και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ειδικά αν έχεις πχ varnish (χλωμό για μεγάλο server), την ώρα που θα είναι down ο web server ή η mysql, θα συνεχίσουν να παίζουν οι σελίδες κανονικά και το μοναδικό downtime των σελίδων σου θα είναι τα ελάχιστα δευτερόλεπτα που θα κάνεις restart το varnish μια φορά στους έξι μήνες.

Κατά τα άλλα, μην υπόσχεσαι 24/7 για να δώσεις 8/5. Πες από την αρχή στ' αλήθεια τι υπηρεσία προσφέρεις. Στην εταιρεία που είμαι τώρα έχουν υποστήριξη μόνο ώρες γραφείου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ακριβώς αυτό μου είχαν διαφημίσει κι αυτό μου δίνουν, εν τω μεταξύ έχω κάνει το κουμάντο μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreaslll την 19 Δεκ 2012 19:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 19 Δεκ 2012 18:47

WriteHow έγραψε:Αλλα και πάλι απάντηση στα 10 λεπτά για δύσκολη ερώτηση δεν θα ....
Μην εισαι απόλυτος. Εκει που ειμαι εγω αν τυχει κατι, οχι απαραιτητα πολυ σοβαρο, εχω εξυπηρετηση το πολυ σε 1 λεπτό από την στιγμή που θα στείλω mail.

WriteHow

Δημοσίευση από WriteHow » 19 Δεκ 2012 19:18

Έλα φιλε andreaslll σε καμια περίπτωση δεν πρόκειται να δικαιολογήσω κάποιον host που κάνει restart χωρίς να ενημέρωση τους πελάτες του 48ώρες πριν!! Με βάση ερευνών αν δεν ενημερώνεις τους πελάτες σου στο 2ro restart έφυγαν.

Αυτό που κάνουμε εμείς είναι. Το εξής. Αν χρειαστεί να γίνει κάποιο επείγον restart και δεν μπορούμε να ενημερώσουμε τους πελάτες τους αποζημιώνουμε με δωρεάν επιπλέον host 5 min down ? 5 days host.

Όσο αφορά τα bots. Δυο είναι όλο και όλο. Google και Bing ( Yahoo = Bing ) Αν το site σου είναι ψιλά στο serp αυτό σημαίνει ότι στο κάνουν index ανά μερικά λεπτά. Οποτε δεν χάθηκε ο κόσμος αν θεωρητικά 1 φορα τον χρονο για 5 λέπτα τα bots δεν βρούν το site Έχουμε πελάτες που βγάζουν XXX euro το μηνα ανά web site. Τα οποια sites είναι για USA που έχουμε τελείως διαφορετική ώρα. Οποτε ενα downtime στην σήμερο ημερα δεν επιτρέπεται χωρίς 48 οροι ενημέρωση Τουλάχιστο!

Επαναλαμβάνω ξανά. Δεν δικαιολογώ κανένα. Εγώ ο ίδιος έχω πλέον 37 ιστοσελίδες και δεν θα επιθυμούσα το host μου να είναι down ανά ώρα ! Επίσης για μας τουλάχιστο είναι σημαντικό όχι μονο το uptime αλλα και η ταχύτητα. Καθώς είναι ανεπίτρεπτο μια σελίδα τον 250kb να χρειάζεται πάνω από 2-3δ να άνοιξη
Κατά τα άλλα, μην υπόσχεσαι 24/7 για να δώσεις 8/5. Πες από την αρχή στ' αλήθεια τι υπηρεσία προσφέρεις. Στην εταιρεία που είμαι τώρα έχουν υποστήριξη μόνο ώρες γραφείου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ακριβώς αυτό μου είχαν διαφημίσει κι αυτό μου δίνουν, εν τω μεταξύ έχω κάνει το κουμάντο μου.
Σύμφωνο ! Όμως μην ξεχνάς ότι ΔΥΣΤΥΧΏΣ 4/5 από τους host. Υπόσχονται πολλά και στο τέλος..

Φιλε bibisidis Μα δεν είπα ότι δεν θα σου απαντήσω στο λεπτό. Θα σου δώσουν ανάλογη απάντηση ανάλογα τις ερώτησης σου. Όπως είπες και εσύ , οχι απαραιτητα πολυ σοβαρο, εχω εξυπηρετηση το πολυ σε 1 λεπτό από την στιγμή που θα στείλω mail."

Κανε όμως ερώτηση του τύπου " For the last 3 hours my website is seriously lagging and the pageload time is around 12seconds . please fix it or help me fix it ! "
Ποσο θες να πάμε στοίχημα ότι θα λαβής στο λεπτό απάντηση του τύπου "Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε "μαζιμας". Εξετάζουμε το έτοιμα σας και θα σας απαντήσουμε το γρηγορότερο δυνατό" Και το γρηγορότερο δεν θα είναι 10 λεπτά. Θα χρειαστεί τεχνικό χρόνο για έλεγχο Αυτό σας λέω και άμεσος κολλάτε στις λέξης.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν μπορείς να έχεις τεράστιες απαίτησης όταν το host σου κάνει 1.50 . Ένα απ τα πολλά σίγουρα είναι το ότι δεν θα σε βάλουν μαζί με πελάτες που πληρώνουν 5-7-10 euro. Θα σε βάλουν σε κάνα σκουριασμένο pc (ούτε καν server)

Φιλικά

Miro

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 19 Δεκ 2012 19:34

Δεν με καταλαβες. Οταν εγραψα "οχι απαραιτητα σοβαρο" εννοουσα αυτο ακριβως που εδωσες σαν παραδειγμα. 2-3 φορές που έχει τύχει ειχα εξυπηρετηση σε λιγοτερο απο λεπτο.

*edit Και φυσικα δεν πληρωνω 1,50€...

WriteHow

Δημοσίευση από WriteHow » 19 Δεκ 2012 19:51

Μα στην πραγματικότητα απάντηση στο λεπτό θα λαβής μονο μέσο chat / τηλεφώνου. Οτα τα αλλα περνάνε το πεντάλεπτο :D :kaloe:

*edit Και φυσικα δεν πληρωνω 1,50€... Μάλιστα! Οποτε μετά από τόση συζήτηση στο τέλος συμφωνούμε ? :pint: [/u]

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 19 Δεκ 2012 20:20

Οι απόψεις αρχίζουν να συγκλίνουν. Αν όντως στέλνετε 48 ώρες πριν ενημέρωση για το restart στο 99% των περιπτώσεων, είστε σωστοί. Αλλά να πω την αλήθεια, από την εμπειρία που είχα μέχρι τώρα αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχει τέτοιος επαγγελματίας στην Ελλάδα.

Εγώ έχω καταλήξει ότι όταν το μηχάνημα είναι στημένο σωστά, δουλεύει σωστά και αναβαθμίζεται σωστά, αλλά κυρίως όταν δεν είναι φορτωμένο με περισσότερα πράγματα από όσα αντέχει, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος για υποστήριξη 10λέπτου. Τα μόνα tickets που θα ανοίγουν θα είναι για να μεταφέρεις κανένα λογαριασμό ή να βοηθήσεις με κανένα dns, redirect κλπ που δεν είναι πράγματα βιασύνης.

Αν έχεις ένα σύστημα κακοστημένο και παραφορτωμένο ώστε ένας χρήστης να μπορεί με χρήση λίγων παραπάνω πόρων να διαλάει το σύμπαν, τότε ρε φίλε δώσε υποστήριξη του λεπτού, για να μην πω του δευτερολέπτου.

WriteHow

Δημοσίευση από WriteHow » 19 Δεκ 2012 20:45

Σου έχω αναφέρει τίποτα για ελλάδα? :) Ποιος μίλησε για ελλάδα. Στην ελλάδα δυστυχώς είναι.. οποιος πάρει πάρει.

Η συνεργάτες μου δεν θέλουνε να μπούνε στην ελλάδα ακριβώς gαυτό τον λόγο. Βυθίζεται η ελλάδα στο ψέμα.

Πράγματι ένα καλο στημένο server που να έχει τα απόλυτος απαραίτητα για υποστήριξη όλον τον ιστοσελίδων δεν χρειάζεται και πολλά αλλα.

Αυτό που κάνουν στην ελλάδα αλλα και στο εξωτερικό είναι.. Αγοράζουν χαμηλού επιπεδου servers . Τα φορτώνουν με ότι φανταστείς και δεν κάνει αυτό.. κάνουν και overselling.

Να dis κάτι τρελα Datacenter στην ΗΠΑ. Τα server και γύρο γύρο κότες , αγελάδες . Τέτοια είναι τα Unlimited host για $1 :) Δυστυχώς και το Internet στην ελλάδα δεν είναι αρκετά καλο για να παρέχεις host από ελληνικό datacenter στο εξωτερικό.. όλα αυτά για τα ελληνικά datacenter για το ποσο καλά είναι είναι ιστορίες για αγριους τελοσπάντων αυτό που πλήρωσης αυτό θα πάρεις

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 19 Δεκ 2012 20:56

WriteHow έγραψε:Σου έχω αναφέρει τίποτα για ελλάδα? :) Ποιος μίλησε για ελλάδα. Στην ελλάδα δυστυχώς είναι.. οποιος πάρει πάρει.
Sorry αλλα αυτες οι σκεψείς καταντήσανε την Ελλάδα ετσι. Τι σημαίνει το οποιος παρει παρεί?
Δεν ξερω αν εχεις δει, μαλλον οχι, αλλα και στην Ελλάδα υπάρχουν datacenter πολυ αξιόλογα.
Επίσης υπάρχουν και πολύ αξιόλογες εταιριες στο support και τις υπηρεσίες.

Ειναι κριμα σε μια τέτοια εποχή να μην στηρίζουμε την ελληνική αγορά.

;)
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

WriteHow

Δημοσίευση από WriteHow » 19 Δεκ 2012 21:29

Ορίστε? Τι σκέψης ? Δεν μιλάμε για σκέψης μιλάω με απόδειξης και παραδείγματα. Μα δεν τους βάζο όλους στο ίδιο τσουβάλι. Ισα ισα . Πάντα υπάρχουν εξαίρεσης δυστυχώς μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού. Από την άλλη. Ξέρω αρκετές εταιρίες ελληνικές που παρέχουν άριστες υπερεσίες (στο εξωτερικό ) Στην ελλάδα π.χ ο απλός πάροχος Internet κοροϊδεύει τους πελάτες του . Σύγκριση Τιμές = Ταχύτητες είναι παραφουσκωμένες σε σύγκριση με άλλες χώρες ευρώπης

Ξέρεις ποσο πληρώνω εδώ για 48MBps ταχύτητα? (Δεν βρίσκουμε ελλάδα)

Φυσικά και έχω δει ελληνικά datacenter και να σου πω .. Δεν είπα ότι είναι χαλια ! Απλά συγκρίνω με αλλα που έχω δει εξίσου με τα ματια μου

Ίσος σε κάνα 5 χρονια να αλλάξουν τα πράγματα . Για τώρα.. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ελληνικό datacenter με εξωτερικού.. Και δεν μιλάμε για ΗΠΑ. Ναι μεν είναι αξιόπιστα όμως είναι αρκετά πίσω for now...

Δεν θέλω να το πάμε offtopic γι αυτό ας το αφήσουμε :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες