Η τέλεια εταιρεία hosting

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 20 Δεκ 2012 09:58

Καλημέρα,

Εστω οτι η εταιρία φιλοξενίας δίνει το hosting με 1,50 ευρώ το μήνα. Εστω οτι έχει 5 χιλιάδες πελάτες (αρκετά σεβαστός αριθμός για Ελληνική εταιρία). Εστω οτι σε έναν server υπάρχουν 250 πελάτες για λόγους ποιοτικής υπηρεσίας (αλλοι βάζουν και παραπάνω).

Εστω επίσης οτι κάθε πελάτης επικοινωνεί κατά μέσο όρο 5 φορές το έτος με την τεχνική υποστήριξη.

5000 x 1,50 = 7500 εσοδα το μήνα

70 ευρω ο server x 20 servers = 1400 ευρω το κόστος των server το μηνα (εστω οτι ειναι οι φθηνοτεροι της αγορας + control panel license)

5000 πελάτες x 5 tickets ετησίως = 25.000 tickets / 365 = 68-69 tickets την ημερα. Αν κατα μέσο όρο απαιτούνται 15 λεπτά για την επίλυση κάθε ticket (απλά ερωτήματα μπορεί να πάρουν 3 λεπτά ενώ πιο πολύπλοκα μπορεί να πάρουν 50 λεπτά), την ημέρα απαιτούνται 1035 λεπτά από εργατοώρες, λίγο πάνω από 17 ώρες. 17 ώρες = 2 βάρδιες τεχνικών να δουλεύουν ασταμάτητα και με υπερωρίες 2 ώρες την ημέρα (για να καλύψουν και τα 20 λεπτά διαλείμματος που δικαιούνται) και πάντα με το σκεπτικό οτι σε έναν ουτοπικό κόσμο το ένα ticket έρχεται ΑΜΕΣΩΣ με το που λυθεί το άλλο και όχι πιο πριν (γιατί θα αργήσει να πάρει απάντηση, άρα δεν θα έχω γρήγορο response time!).

Δεδομένου του γεγονότος οτι το βράδυ γίνονται όλες οι συντηρήσεις αλλά και οτι το ticketing πέφτει κατά 80%, παίρνουμε έναν 3ο τεχνικό να κάνει τις συντηρήσεις το βράδυ αλλά και να έχει 5 tickets να απαντήσει στη βάρδια του, οπως είπαμε και πριν με 2 τεχνικούς σε 8ωρο ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ μαθηματικά.

Δεδομένου του γεγονότος οτι ώρες γραφείου τα tickets είναι πιο αυξημένα, προσλαμβάνουμε και ένα τέταρτο άτομο να βοηθήσει στην πρωϊνή βάρδια για να μην καθυστερεί το response time στα αυξημένα tickets!

4 τεχνικοί από 1300 ο καθένας (βάζω έναν μισθό 1000 ευρώ + 300 ευρώ το ΙΚΑ) = 5200 ευρώ. Φυσικά επειδή είμαστε Ελλάδα δεν υπολογίζω βραδυνά και αργίες σε μισθό.

Μέχρι τώρα έχουμε για έξοδα:

1400 servers + 5200 τεχνικοι = 6600 το μηνα.

Να υπολογίσω και μία με βασικό μισθό για να κόβει τα τιμολόγια και το ενοίκιο + ρεύμα ενός γραφείου (900 + 500 = 1400), αλλά όχι! Βγαίνω εκτός budget κατά 500 ευρώ! Να αυξήσω το hosting δεν γινεται, τι κάνω; Το βρήκα! Κόβω 5 servers (αυξάνοντας κατά 20% τον φόρτο στους υπόλοιπους servers) και βγάζω 350 ευρώ επιπλέον. Πάλι όμως είμαι εκτός budget και φυσικά η εταιρία ΔΕΝ είναι κερδοφόρα, τι κάνω; Το βρήκα! Κόβω τον έναν τεχνικό οπότε επιστρέφω σε θετικά πρόσημα.

Ετσι λοιπόν η εταιρία σταματάει να παρέχει γρήγορη υποστήριξη στα tickets, καθώς είτε θα κόψω τον 2ο πρωϊνό (οπου θα καθυστερεί το πρωϊνό queue) είτε θα κόψω τον βραδυνό (Αυτοί που στέλνουν ticket μετά τις 23:00 θα παίρνουν απάντηση μετά τις 09:00 και τα maintenances θα γίνονται στις υπόλοιπες ώρες, άρα θα το παίρνουν χαμπάρι περισσότερος κόσμος, άρα περισσότερα tickets!) Αν κόψω τον βραδυνό όμως δεν θα παρέχω 24/7.

ΠΩ ΠΩ, ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΟΤΙ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ 40 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ 56!!! ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ 23 ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ! ΦΤΟΥ! Θα πρέπει να προσλάβω ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ!!!

Να γιατι είναι δύσκολο να βγει hosting με 1,50 τον μήνα + 24/7 support με γρηγορο response time.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

WriteHow

Δημοσίευση από WriteHow » 20 Δεκ 2012 11:09

Έλα φιλε gvard καλημέρα!

Αυτό τους εξηγώ βεβαια πίστευα ότι με δυο γραμμές θα ήταν υπέρ αρκετό για να το καταλάβουν Μια χαρά τα είπες. Βεβαια δεν ήθελα να μπω σε τέτοιες λεπτομέρειες . Τα είπες όλα δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο.

Και πάλι καλημέρα
There is no real web host for 1.50euro/month . There is nothing UNLIMITED and there is no 100% uptime! And because it says 24/7 support it dosn't means you will receive answer in 10min!

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 20 Δεκ 2012 12:00

Τα μισά έβαλες...

Φόροι, χαράτσια, πωλήσεις, την ασφάλειά σου και φυσικά, το δικό σου κέρδος...

Άβαταρ μέλους
blogman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από blogman » 20 Δεκ 2012 16:48

Δεν υπάρχει τέλεια εταιρεία φιλοξενίας, αφού αν υπήρχε όλοι θα ήταν εκεί και οι υπόλοιπες θα είχαν χρεοκοπήσει. Καλή εταιρεία θεωρείτε αυτή που σου δίνει λύσεις στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις το συντομότερο δυνατό.

Άβαταρ μέλους
manos2010grr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manos2010grr » 20 Δεκ 2012 18:14

Ας πω και εγω την αποψή μου σε αυτό το θέμα, πιστεύω οτι ναι πρέπει να υπάρχει hosting με 1,5 - 2 € και καλώς υπάρχουν και οι βαθμίδες που ανεβαίνουν σε τίμη αλλα και υπηρεσίες, λόγικο ειναι οτι πληρωνοντας κατι με 2€ συνολο 24€ το χρονο κατι πρεπει να χάσεις και αυτο ειναι εις γνώση του κάθε πελάτη οτι και να λέμε τώρα. Τωρα gvard μου εβαλές και τους 5 χιλιαδες στο 1,5 €, εγω λέω ναι να υπαρχουν 4,5 χιλιαδες με 1,5€ ,400 με 40-50€ vps και 100 με 100€ dedicated.
4500x1.5 =6750
400x50 =20000
100x100 = 10000
Συνολο 36750 € (ενας αγωνας στο ΟΑΚΑ)....
Θελω να πω οτι στα νουμερα βγαινουν στην πραξη ξέρω οτι ειναι δυσκόλο....

Άβαταρ μέλους
falegk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από falegk » 20 Δεκ 2012 18:50

Νομίζω οτι το support ειναι βασικό και κάνει την διαφορά.
Τα άλλα είναι περίπου οτι πληρώνεις παίρνεις αλλα στο support πρέπει να έχουν όλοι οι πελάτες την ίδια αντιμετώπιση είτε δίνεις 5Ε/μήνα είτε 200Ε/μήνα.

Γενικά οι ελληνικές εταιρίες (σε 2 που έχω συνεργαστεί) παν πολύ καλά σε αυτό τον τομέα και είμαι εντυπωσιασμένος και απο τις 2 (δέν έχω βέβαια τίποτα τρελές απαιτήσεις ... 1-2 απλά site ειναι) αλλα και οι τιμές είναι πολύ προσιτές (και όλο και πέφτουν ).

τωρα η "τέλεια" νομίζω πως διαφέρει απο τις ανάγκες του καθενός. (γενικά το "τέλειο" για μένα δεν υπάρχει πουθενά).

Επίσης διαφέρουν και οι απαιτήσεις απο πελάτη σε πελάτη καθώς κάποιος μπορεί να χάσει λεφτά αν "πέσει" ο server για 1 ώρα και αλλος (όπως και εγώ) να μην χάσει τίποτα παρα μονο μερικά κλικ.

WriteHow

Δημοσίευση από WriteHow » 20 Δεκ 2012 19:20

Μανος μην ξεχνάς ότι αυτή την στιγμή αναφερόμαστε ΜΟΝΟ σε shared host τον 1.5Euro με 100% Uptime 25!!!/7 υποστήριξη . Ένα φραπέ και δυο πουράκια .

:pint:
24€ το χρονο κατι πρεπει να χάσεις και αυτο ειναι εις γνώση του κάθε πελάτη οτι και να λέμε τώρα

Σορί φιλε αλλα έχω να σε απογοητεύσω. Όχι μονο δεν το ξέρουν αλλα έχουν και απαίτησης

Αφού είσαι μάγκας και όλα τα ξέρεις και έχεις και απαίτησης. Τραβα βάλε το website host σπίτι σου. Στον υπολογιστή σου και όλα μια χαρά.

A όχι ξέχασα. Εδώ δεν έχουμε 1.50E έξοδα αλλα >100 το μηνα . Βάλε Ρεύμα , Ανταλλάχτηκα (δεν μπορεί κάνα fan δεν θα κάψει? UPS δεν θέλουμε? Κάνα backup 24/24 ? Ah ξέχασα θέλουμε και προστασία. Γιατί ο κάθε ανήλικος έχει πρόσβαση σε υπολογιστή και πειραματίζεται με DDOS Στο χρόνο μέσα αφού θα τρέχει 24/24 365 ο υπολογιστής . Θα χαλάσει προτα ο σκληρός .. Ποσα κάνει ένας καλός σκληρός είπαμε? Α ΝΑΙ και ΙΝΤΕΡΝΕΤ (το CONEX αστο)

Και εκτος το ότι κλαίγεται γιατί έχει και τις απαίτησης για 1.50 σου ζητα και επιστροφή χρημάτων ( ΑΦΟΎ ΈΧΟΥΝ ΠΕΡAΣΕΙ Η 10 - 20 - 30 Μέρες όσες τελοσπάντων ορίζει ο κάθε host) Για 5 λεπτά downtime το μηνα!!!. Ρε μεγάλε τα 15 Euro σου. Θα στα επιστρέψω σιγά τα εκατομμύρια. Δεν θα χάσω από σένα (15 euro/year) Ξέρεις ποσα έξοδα θα κάνω να στα επιστρέψω? Αλλα αν είναι να σε ξεφορτωθώ μια και καλή όχι 15 θα σου δώσω αλλα 5 επιπλέον.

:pint: :kaloe:

Τα άλλα είναι περίπου οτι πληρώνεις παίρνεις αλλα στο support πρέπει να έχουν όλοι οι πελάτες την ίδια αντιμετώπιση είτε δίνεις 5Ε/μήνα είτε 200Ε/μήνα.
Φιλε εδώ αναφερόμαστε για τα 1.50 εσύ πηγες στα 5. Κανεις δεν είπε ότι εφόσον ο πελάτης πληρώνει λίγα (1.50) άσε τον δεν θα του απαντήσουμε δεν θα τον βοηθήσουμε. Το θέμα είναι ότι θα του απαντήσουμε όταν έρθει η σειρά του. Μην νομίζει ότι με τα 1.50 θα έχει και προτεριότητα . Αυτό ισχύει σε όλες τις υπηρεσίες

Όσα πληρώνεις τόσα παίρνεις. Δεν πάει "Όσα πληρώνεις αλλα τόσα θα πάρεις" :kaloe:
There is no real web host for 1.50euro/month . There is nothing UNLIMITED and there is no 100% uptime! And because it says 24/7 support it dosn't means you will receive answer in 10min!

Άβαταρ μέλους
manos2010grr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manos2010grr » 20 Δεκ 2012 19:40

WriteHow συμφώνω μαζί σου, sorry για την παρερμηνία νόμιζα οτι μιλάμε για hosting γενικά.. Συμφώνω με το οτί καθε πέλατης ειτε με 100 ειτε με 20€ πρεπει να εχει το ίδιο suport απλα δεν γίνεται να εχει τις ιδιες δυνατότητες.... Πρέπει να το κατανοήσουμε αυτό γενικά στην ζωή μας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες