Σχεδίαση

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Shadow25

Σχεδίαση

Δημοσίευση από Shadow25 » 02 Αύγ 2012 16:47

Γειά σας παιδιά! Θέλω να ρωτήσω, ξέρω κάποια πράγματα από php αλλά σχεδόν καθόλου από design παρά μόνο κάτι ελάχιστα. Θέλω να φτιάξω ενα σάιτ από την αρχή γραμμένο σε php. Θέλω όλες οι σελίδες να έχουν την ίδια σχεδίαση πάνω κάτω. Πώς μπορώ με ένα αρχείο που να έχει το ντιζάιν να φτιάξω πολλές σελίδες; Κάτι με τα tpl αρχεία έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω τι παίζει. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς θα γίνει; Ευχαριστώ :D

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Σχεδίαση

Δημοσίευση από alou » 02 Αύγ 2012 17:17

Πως να απαντήσει κάποιος σε μια τόσο γενική ερώτηση χωρίς να σου δώσει ένα βιβλίο και μάλιστα χωρίς να ξέρει τις γνώσεις που έχεις;

Ένα site έχει σίγουρα css και html. Η php ή όποια άλλη server side γλώσσα, θεωρητικά, δεν είναι απαραίτητη. Το theming λοιπόν ή η σχεδίαση, αφορά ΜΟΝΟ αυτά τα δυο. Αν ξέρεις περί τίνος πρόκειται, ρωτάς κάτι πιο συγκεκριμένο, αν όχι ξεκίνα το διάβασμα :D

Τα tpl αρχεία που λες, μπορεί να είναι κανονικά php αρχεία (π.χ. header.tpl.php, footer.tpl.php) που κάνεις include σε όλες τις σελίδες για να μην επαναλαμβάνεις και να ελέγχεις ευκολότερα την html σου.

Άβαταρ μέλους
nirvana

Σχεδίαση

Δημοσίευση από nirvana » 04 Αύγ 2012 02:36

Ο πιο απλός τρόπος για να το κάνεις αυτό είναι να πεις στον apache (ή οποιον άλλο web server τελος πάντων) να περνάει όλα τα request απο ένα συγκεκριμένο αρχείο-τροχονόμο (π.χ. το index.php).

Μέσα στο index.php θα εχεις το layout και θα κάνεις require το αντίστοιχο αρχείο που ζητάται κάθε φορά κάπως έτσι:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<!DOCTYPE html>
<html>
<body>

<h1>My site</h1>

<div id="content">
<? require &#40;'$_GET&#91;'url_param'&#93;'&#41; ?>
</div>

</body>
</html>
Αυτός φυσικά είναι ένας πολύ απλοϊκός τρόπος. Θα βρεις σίγουρα κάποιο tutorial.

Κάνα δυο που βρήκα πολύ γρήγορα:
stackoverflow.com/questions/2669258/redirect-everything-to-index-php
inobscuro.com/tutorials/read/16/

ps το δευτερο άρθρο δεν το διάβασα, οπότε δεν μπορώ να κρίνω αν είναι της προκοπής..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες