Καλησπέρα cyber groovers. Θα ήθελα την γνώμη σας για την σελίδα μου thisisnaxos.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
alexspecs
Επικοινωνία:

Καλησπέρα cyber groovers. Θα ήθελα την γνώμη σας για την σελίδα μου thisisnaxos.gr

Δημοσίευση από alexspecs » 02 Αύγ 2012 18:25

Καλησπερα σας,

Ελπίζω όλα να είναι δημιουργικά και ταξιδιάρικα.
Έφτιαξα μια ιστοσελίδα για την Νάξο και θα ήθελα την γνώμη σας.

Η ιστοσελίδα είναι 2 δίγλωσση Αγγλικά Ελληνικά και προωθεί το νησί της Νάξου.
Πιστεύω πολύ στην Χώρα μας και ψάχνω συνέχεια τρόπους να την Διαφημίσω.

Η σελίδα είναι σε dot.net

http://thisisnaxos.gr

Ευχαριστώ
Alex Specs

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 02 Αύγ 2012 19:45

Πολύ όμορφη προσπάθεια! :)
Θα σταθώ λίγο στο χρώμα του φόντου, που θα το προτιμούσα να παραπέμπει περισσότερο σε φως και καλοκαίρι (στοιχεία αλληλένδετα με την Νάξο και κάθε Κυκλαδίτικο νησί μας)

ΥΓ Πώς και δεν χρησιμοποιείς sef urls?

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 02 Αύγ 2012 20:12

Συμφωνώ για το χρώμα, πολύ γκρίζο ρε παιδί μου!

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 02 Αύγ 2012 20:33

Εμένα προσωπικά μου αρέσει το background.

Σε αυτό που θα σταθώ είναι ο κώδικας. Θεωρώ πως ο τρόπος με τον οποίο είναι γραμμένος θα δυσκολέψει είτε εσένα είτε οποιονδήποτε άλλο θελήσει να τον τροποποιήσει στο μέλλον.

Καταρχάς χρησιμοποιείς πάρα πολλά divs. Για παράδειγμα χρησιμοποιείς div για το icon που συνοδεύει κάθε τίτλο, div για τον τίτλο, div για το κείμενο κλπ. - Εδώ να προσθέσω πως τα icons θα ήταν καλύτερο να τα καλείς μέσω css και όχι ως image μέσα στο markup. Δεν είναι πληροφορία. Θεωρώ πως ενα sprite θα ήταν ότι πρέπει για αυτή τη δουλειά. - Χρησιμοποιείς divs ακόμα και για τα list items του menu. (10 λόγοι κλπ)

Επίσης η απόφαση σου να δομήσεις το markup με 3 στήλες θεωρώ πως δεν είναι καθόλου ευέλικτο ως σκέψη. ( lc_box, mc_box, rc_box ). Από αυτό φαίνεται, και διόρθωσε με αν κάνω λάθος, πως έγραψες το markup με βάση το σχέδιο ενώ το λογικότερο θα ήταν να υπάρχει ιεραρχία πληροφορίας.

Παρατηρώ πως σε κάποια divs ορίζεις ρητά το ύψος, πρακτική η οποία θεωρώ θα σου διαλύσει το layout αν κάποια στιγμή σου ζητηθεί να προσθέσεις κι άλλο κείμενο. Αν για παράδειγμα σου ζητήσουν στο "Νέα από τη Νάξο" να προσθέσεις άλλα δύο entries θα έχεις πρόβλημα. Να προσθέσω εδώ πως θεωρώ πως θα έπρεπε να φαίνεται ολόκληρο το excerpt του άρθρου και όχι κομμένο (βλ. overflow: hidden; height κλπ) διότι έτσι βολεύει στο σχεδιασμό.

Θεωρώ πως θα μπορούσες να διατηρήσεις αυτήν την κάθετη συμμετρία που φαίνεται πως ήθελες να αποδόσεις δημιουργώντας οριζόντια sections και όχι κάθετα. Ταυτόχρονα η ιεράρχηση της πληροφορίας σου θα ήταν όπως την ήθελες και επίσης δεν θα είχες θέμα με τα ρητά heights.

Γενικά θεωρώ πως ήταν μια αξιόλογη προσπάθεια η οποία φαίνεται πολύ καλαίσθητη και με αρμονία. Ωστόσο θεωρώ πως σε περίπτωση που δουλευτεί το site και υπάρξουν απαιτήσεις επέκτασης θα υπάρξει πρόβλημα.
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

alexspecs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexspecs » 03 Αύγ 2012 14:01

Καλησπέρα,
ευχαριστώ για το feedback.

korgr
Δεν μπορώ να διαφωνήσω για το χρώμα του background άλλα προσωπικά μου αρέσει. Θα το ανοίξω λίγο να μην έχει τόνους του γκρι μέσα.

apsuh0s
είναι η 2η φορά που φτιάχνω δυναμικό site και σε πολλά έχεις δίκιο. Το σύστημα διαχείρισης και γενικά να φτιάχνω δυναμικά τις σελίδες μου με xslt μου φαίνεται σχετικά εύκολο και ενδιαφέρον. Η ιστοσελίδα είναι δικιά μου και πιστεύω ότι σιγά σιγά θα φτιάξω αρκετά από τα θέματα που μου ανέφερες.

Ελπίζω σύντομα ο καθένας μας να βρίσκετε για μερικές μέρες σε κάποια παραλία για ένα μίνι detox από τις οθόνες.

Με εκτίμηση
Αλέξανδρος

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 09 Αύγ 2012 01:07

μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια. πάρα πολύ όμορφο το website από την αρχή μέχρι το τέλος.
Πάρα πολύ όμορφο logo και πολύ όμορφα και τεριαστά χρώματα. Μπορείς να βάλεις και ένα favicon γιατί πάνω στο tab δεν μου κάθετε καλά αυτό στο μάτι. Πάντως πολύ όμορφο γενικά!
Του Μπι ορ νοτ του μπι; Δατς δε κουέστιον...

megsk

Δημοσίευση από megsk » 09 Αύγ 2012 13:34

Poli kali bravo San aisthitiki LIgo na diorthoseis auta pou lei apsuxos Kai Paei Gia must rid naxou

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 10 Αύγ 2012 05:47

Επιτέλους, ένα site χωρίς εταιρικό λογότυπο.

Όμορφα visual εφέ και σκιές. Να ρωτήσω, όλο το design ήταν δική σου δουλειά εξαρχής;

Επίσης:

1. Στη λίστα "Νέα από τη Νάξο" η περιγραφή δε φαίνεται ολόκληρη και κρύβεται. Έχεις μάλλον θέσει σταθερό ύψος. Ή μείωσε το κείμενο της περιγραφής, ή βάλε το "εκδηλώσεις" και τον κεραμιδί τίτλο στην ίδια σειρά για να κερδίσεις χώρο.

2. To favicon είναι το default του plex.

3. Το menu πάνω πάνω "Αρχική", "Magazino" το TITLE tag δε χρειάζεται, δημιουργεί ένα ενοχλητικό tooltip που κρύβει το υπομενού.

4. Στην αγγλική έκδοση τα αγγλικά είναι μεταφρασμένα από τα ελληνικά και δείχνουν "ξένα". Όταν γράφεις "the island's beauty will make you come back", μέχρι να δω το back, άλλο υπέθεσα. Στο θέμα αυτό μπορώ να βοηθήσω αν θες ως μέγας παντογνώστης και πολύξερος που είμαι.

5. Ο τομέας "διαβάστε επίσης" στο κάτω μέρος των άρθρων είναι λίγο ασχεδίαστος. Πρόσεξέ τον λίγο, ώστε να αναδείξει τα links καλύτερα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες