Τι είναι αυτα τα HTTP Status Codes?

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 03 Αύγ 2012 03:05

Όταν κοιταξα τα στατιστικα στο τελος είδα αυτα:

HTTP Status codes* - Hits - Percent - Bandwidth
302 Moved temporarily (redirect) - 394,391 - 80.1 % - 110.58 MB
404 Document Not Found (hits on favicon excluded) - 95,779 -19.4 % - 0
206 Partial Content - 1,702 - 0.3 % - 47.52 MB

γιατί εμπανίζονται; εγω δεν εχω κανει redirect καπου... τι ειναι το partial content?
και αν μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι τα hits?
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

ploupas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ploupas » 03 Αύγ 2012 15:15

302 φαντάζομαι τα permalinks σου και καλό θα ήταν να είναι 301
404 δεν βρέθηκε πχ: freestuff.gr/κάτι-που-δεν-υπάρχει και καλό είναι να τα διορθώσεις
206 κάτι που στέλνεις σε κομμάτια πχ μια μεγάλη εικόνα

Τα hits φαντάζομαι είναι το πόσες φορές έχουν εμφανιστεί αυτά τα codes

Πολύ χρήσιμο εργαλείο είναι το Google Webmasters ειδικά για τα 404

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 03 Αύγ 2012 19:29

ploupas έγραψε:302 φαντάζομαι τα permalinks σου και καλό θα ήταν να είναι 301
404 δεν βρέθηκε πχ: freestuff.gr/κάτι-που-δεν-υπάρχει και καλό είναι να τα διορθώσεις
206 κάτι που στέλνεις σε κομμάτια πχ μια μεγάλη εικόνα

Τα hits φαντάζομαι είναι το πόσες φορές έχουν εμφανιστεί αυτά τα codes

Πολύ χρήσιμο εργαλείο είναι το Google Webmasters ειδικά για τα 404
Ευχαριστώ. αν καταλαβα σωστα επειδη καποια html τα εκανα php εμφανίζεται το 302 και επειδη εσβησα τα παλια html εμφανιζεται το 404. υπαρχει τροπος να το διορθωσω αυτο; τι εννοεις τα 302 να τα κανω 301; πως; αφου εσβησα τα παλιά.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 03 Αύγ 2012 19:36

ploupas έγραψε: Πολύ χρήσιμο εργαλείο είναι το Google Webmasters ειδικά για τα 404
εδώ μου βγαζει 7 σελιδες μονο 404, τι οποίες και δε γνωριζω γιατι...

Rent a Car

ploupas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ploupas » 03 Αύγ 2012 19:56

Πατώντας πάνω σε αυτά τα 7 λινκς 404 στο webmaster σου δείχνει από ποιες σελίδες είναι σπασμένα τα λινκς και απλά τα αφαιρείς/τα αλλάζεις με σωστά

Όσων αφορά τα html που έκανες php δεν έχω ιδέα τι έκανες, οπότε είτε βάζεις λινκ προς το php που υπήρχε το λινκ προς html είτε βάζεις rewrite rules στον apachee/iis/nginx ό,τι χρησιμοποιείς anyway

Το 302 σημαίνει "για λίγο" το 301 σημαίνει "για πάντα/μόνιμα" και από άποψη SEO λαμβάνεται υπόψιν πάλι με rewrites το διορθώνεις ή με όποιον τρόπο κατάφερες τα 302

Λεπτομέρειες θα μπορεί να σου δώσει και ο sysadmin σου

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 03 Αύγ 2012 20:15

ploupas έγραψε:Πατώντας πάνω σε αυτά τα 7 λινκς 404 στο webmaster σου δείχνει από ποιες σελίδες είναι σπασμένα τα λινκς και απλά τα αφαιρείς/τα αλλάζεις με σωστά

Όσων αφορά τα html που έκανες php δεν έχω ιδέα τι έκανες, οπότε είτε βάζεις λινκ προς το php που υπήρχε το λινκ προς html είτε βάζεις rewrite rules στον apachee/iis/nginx ό,τι χρησιμοποιείς anyway

Το 302 σημαίνει "για λίγο" το 301 σημαίνει "για πάντα/μόνιμα" και από άποψη SEO λαμβάνεται υπόψιν πάλι με rewrites το διορθώνεις ή με όποιον τρόπο κατάφερες τα 302

Λεπτομέρειες θα μπορεί να σου δώσει και ο sysadmin σου
Ειχα κατι αρχεια (προϊοντα) σε html, τα οποία ομως τα ξαναεφτιαξα σε php και εσβησα τα παλια αρχεια. Μηπως γιαυτο; Αφου εχω διαγραψει τα αρχεια πως θα φτιαξω το 404; Δε θελω να ξαναφτιαξω τα αρχεια!
Δεν έχω κανει τιποτα rewrite παντως. Το htaccess ειναι καθαρο... Αυτα τα 302 πως βγηκαν δε γνωριζω. Ευχαριστω παντως!

Rent a Car

ploupas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ploupas » 06 Αύγ 2012 17:11

Εγώ που δεν ξέρω πολλά αν πρόκειται για 7 αρχεία θα έβαζα απλά .htaccess για το kapoiodomain.com/proionta/poduct1.html που βγάζει 404

Κώδικας: Επιλογή όλων

Redirect 301 /proionta/product1.htm http://www.kapoiodomain.com/path/proion1.php
Redirect 301 /proionta/product2.htm http://www.kapoiodomain.com/path/proion2.php
....
Redirect 301 /proionta/product7.htm http://www.kapoiodomain.com/path/proion7.php
*Το "http://www" μπαίνει αυστηρά στο δεύτερο μέρος μόνο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης