Πρόβλημα με Ελληνικά στους τίτλους των post

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Frank16Gr

Δημοσίευση από Frank16Gr » 06 Αύγ 2012 15:28

Καλησπερα παιδες, θελω να κανω εδω και καιρο αυτο το topic μηπως και με βοηθησει κανεις.
Εχω το www.ntamakoupa.com μαζι με αλλα δυο φιλαρακια, δυστυχως δεν εχω και μεγαλη εμπειρια σε wordpress καθως ειναι το πρωτο site που στηνω.

Εδω και κατι μηνες εχουμε μεταφερθει στο wordpress και απο τοτε εχουμε ενα προβλημα με τους τιτλους των post, αν τους γραψουμε στα Ελληνικα, εμφανιζονται το πολυ 1-2 χαρακτηρες και ολο το υπολοιπο μενει κενο. Γι αυτο και τα γραφουμε σε greeklish και που δεν μου αρεσει καθολου. Με σχολη, εξεταστικες κλπ δεν μπορεσα να ασχοληθω τοσο καιρο και τωρα μιας και ειναι καλοκαιρι ειπα να το ψαξω λιγο. Ξερετε τι παιζει ? Ειναι ευκολο να το φτιαξουμε ?

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 06 Αύγ 2012 17:04

Δεν ειμαι και ο πιο ειδικος αλλα νομιζω πως το προβλημα σου ειναι το cufon font.
Μαλλον πρεπει να βρεις καποια αλλη γραμματοσειρα που να υποστηριζει ελληνικα.

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 08 Αύγ 2012 14:51

Ναι, το πρόβλημα είναι η γραμματοσειρά Rockwell η οποία δεν περιέχει Ελληνικούς χαρακτήρες http://www.fonts.com/font/monotype-imaging/rockwell

kostasdhm

Δημοσίευση από kostasdhm » 11 Αύγ 2012 10:00

Και εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι η γραμματοσειρά. Έιχα και εγώ πρόβλημα με το cufon font. Προσπάθησε να το απενεργοποιήσεις βάζοντας τον κώδικα που αναφέρεται σε αυτό σε σχόλιο και καθόρισε μία αλλή γραμματοσειρά που να αναγνωρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες.
Διπλωματικές Εργασίες -
Εργασίες ΕΑΠ

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 11 Αύγ 2012 19:13

Απο εμπειρία θα σου έλεγα να το απενεργοποιήσεις. Να στρουγυλέψει τα font και να σου βγάλει τα συκώτια με τα θέματα που έχει με τα ελληνικά; Να μου λείπει. Μπορεί το θέμα σου να έχει και αυτόματη απενεργοποίση του cufon και να μην χρειαστείς να το κάνεις hand made

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης