Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Κλειδωμένο
Revolution_Web
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από Revolution_Web » 12 Αύγ 2012 14:53

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το τουριστικό πορταλ που έχω www.ne-aegean.gr . Επειδή έχω δοκιμάσει 1-2 "SEO Experts".. προκειμένου νακάνω τη δουλειά μου αλλά αποδείχτηκε μάπα το καρπούζι, θα πάρω πλέον το παιχνίδι στα χέρια μου και θέλω τις συμβουλές σας.

Στο πόρταλ το SEO πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε είναι το SH404SEF και δουλεύω σε Joomla 1,5 και οι επιχειρήσεις εμφανίζονται με Jreviews

Στο πρόγραμμα για SEO που έχω, μπαίνοντας να κάνω τις ρυθμίσεις μου εμφανίζει τις εξής επιλογές:

1- New SEF URL-> εκεί βάζω το λινκ που θέλω και μπροστά μια από τις επιλογές el/en/ru/tr
πχ en/Lesvos-Beaches

Μετά έχει την επιλογή Title and meta tags

Εκεί έχουμε

α) Page title και έβαλα ένα κατεβατό πχ lesvos beaches, lesbos beaches, beaches in lesvos, beaches in lesbos, beach in lesbos,beach in lesvos, swimming in lesvos, swimming in lesbos, blue flag in lesvos,blue flag in lesvos, Tsamakia,Haramida, Agios Hermogenes, Petalidi, Kanoni, Skala Eressos,

β) Description tag Lesvos is famous for its crystal blue waters, and along with the lush landscape, can offer visitors a dreamlike summer vacation with the security of the "Blue Flag", which flies to most beaches.

γ) Keywords tag lesvos beaches, lesbos beaches, beaches in lesvos, beaches in lesbos, beach in lesbos,beach in lesvos, swimming in lesvos, swimming in lesbos, blue flag in lesvos,blue flag in lesvos, Tsamakia,Haramida, Agios Hermogenes, Petalidi, Kanoni, Skala Eressos,

δ) Robots tag INDEX, FOLLOW

ε) Language tag en (αφού δουλεύω τα Αγγλικά)

3) Aliases -> έβαλα το λινκ που είχε πριν το αλλάξω en/Beaches-Lesvos

4) Έχει ακόμη μια επιλογή Social networking αλλά δεν πείραξα τπτ..

Πάμε να δούμε για παράδειγμα αυτή τη σελίδα τη έχω κάνει και να μου επισυμάνετε τα λάθη μου:
http://www.ne-aegean.gr/en/Lesvos-Beaches

Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας που κάνω λάθος και τι άλλο πρέπει να προσέξω καθώς δουλεύω μόνος μου πλέον το SEO του πορταλ μου....

Και αν μπορείτε πείτε καμιά συμβουλή για το πως θα δουλέψω τα βαριά πυροβολικά που θα φέρουν και το πραγματικό traffic/πελάτες για τους πελάτες μου όπως πχ τα ξενοδοχεία Σάμου http://www.ne-aegean.gr/en/HOTELS/xenod ... 5-21_c356/ στα Αγγλικά

Επίσης, επειδή με ενδιαφέρει να κινηθώ στο .com κυρίως για να προσελκύσω ξένους επισκέπτες, μου είπανε ότι θα πρέπει να γυρίσω σε default γλώσσα τα Αγγλικά και όχι τα Ελληνικά ή να κάνω κλώνο του πορταλ σε 2 γλώσσες....

Στην περίπτωση του default Αγγλικά, θέλω να μου πείτε όποιος γνωρίζει, εαν θα χάσω τα αποτελέσματα που έχω φέρει μέχρι τώρα στα Ελληνικά?

Την περίπτωση του κλώνου μου είπανε ότι θα πρέπει να αγοράσω ξανά licence για το jreviews και αυτή τη στιγμή δε μπορώ με τπτ να διαθέσω κι άλλα χρήματα για αναμαθμίσεις...

Επίσης κάτι τελευταίο είναι ότι όλοι οι "ειδικοί" πουμε βοηθάνε προσπαθούν να με πείσουν να αναβαθμίσω το joomla 2,5 αντί 1,5 που έχω τώρα, γιατί δε δουλεύει σωστά το SEO του... Είναι αλήθεια ή το λένε για να μπαίνω σε διαδικασία αναβαθμίσεων και να φάνε επιπλέον χρήματα..?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Νίκος
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας: www.rweb.gr
Ταξιδιωτικός Οδηγός Βορειοανατολικού Αιγαίου:
www.ne-aegean.gr

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από adiaforosgr » 12 Αύγ 2012 16:22

Sorry αλλά εσύ δεν παρέχεις υπηρεσίες SEO στο site σου; :P

http://webdesign.rweb.gr/search-engine- ... n-seo.html

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από Revolution_Web » 12 Αύγ 2012 16:51

Φυσικά και παρέχω!

Αν έχεις το κατάλληλο budget θα σου συστήσω ένα κορυφαίο παλικάρι από εξωτερικό! :)

Ότι θέλεις στείλε μου pm να σου δώσω πληροφορίες!
www.ne-aegean.gr

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από webdevgr » 13 Αύγ 2012 01:38

Και μόνο με αυτο: Page title και έβαλα ένα κατεβατό πχ lesvos beaches, lesbos beaches, beaches in lesvos, beaches in lesbos, beach in lesbos,beach in lesvos, swimming in lesvos, swimming in lesbos, blue flag in lesvos,blue flag in lesvos, Tsamakia,Haramida, Agios Hermogenes, Petalidi, Kanoni, Skala Eressos,

Το έκαψες το site... ο τίτλος πρέπει να είναι τίτλος και όχι λέξεις κλειδιά... και μάλιστα η google διαβάζει μόνο μερικούς χαρακτήρες από τον τίτλο.

Εννοείται επίσης ότι onpage SEO δεν είναι μόνο το title και το description.

Η έκδοση 2.5 θα σου λύσει λίγο τα χέρια σε θέματα πολυγλωσικότητας και ανακατευθύσεων, αλλά το κυριότερο είναι ότι η υποστήριξη της 1.5 τελειώνει αυτό το μήνα αν θυμάμαι καλά κι αν το αφήσεις για αργότερα που πιθανόν να μεγαλώσει κι άλλο το site σου θα είναι ακόμη πιο δύσκολη η μετάβαση.

megsk

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από megsk » 13 Αύγ 2012 01:38

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ακόμα γελάω χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα δεν είναι δυνατόν χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα θα ήθελα αυτές τις υπηρεσίες χαχαχαχαχαχα

" Με πολυετή μας εμπειρία θα οικοδομήσει τη φήμη σας ιστοχώρο και θα βεβαιωθείτε ότι εμφανίζεται στις πρώτες σελίδες των μηχανών αναζήτησης όπως το Google"

πραγματικά χαχαχαχαχαχα και μετά λέμε γιατί δεν μας εμπιστεύονται οι πελάτες....

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από ThyClub » 13 Αύγ 2012 08:31

omg και μερικές χιλιάδες lol

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από Revolution_Web » 13 Αύγ 2012 12:59

Gigenis ευχαριστώ πολύ! :)
www.ne-aegean.gr

Nipa
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από Nipa » 16 Αύγ 2012 18:04

Revolution_Web και περιμένεις να πάρεις απάντηση από τα άτομα που βρίσκονται εδώ? Δεν λες καλά που γλύτωσες και δεν σε δείρανε?

Όλοι σου έχουν δώσει γελοίες απάντησης και δεν αξίζει να ασχολείσαι με αυτούς. Γιατί άπλα άλλοι δεν θέλουν και άλλοι δεν ξέρουν.

Πράγματι έχεις κάνει λάθει στο On Page optimization άλλα είναι κάτι που διορθώνετε.

1] Κανε ερεύνα για τις λέξεις σου εδω https://adwords.google.com/o/Targeting/ ... aultView=2

2] Προσπάθησε να έχεις μοναδικούς τίτλους για κάθε σελίδα, να αρχίζει ο τίτλος σου από την λέξη κλειδί και να μην ξεπερνά τους 60 χαρακτήρες

3] Προσπάθησε να έχεις μοναδικές περιγραφές (description) για κάθε σελίδα, να αρχίζει ο τίτλος σου από την λέξη κλειδί και να μην ξεπερνά τους 160 χαρακτήρες

4] Να χρησιμοποιείς πάντα h1 πριν από κάθε περιεχόμενο

5] Να έχεις πάντα alt="keyword" για τις εικόνες σου

Υπάρχουν και άλλα πολλά "Mystics" για το SEO και δεν μπορεί κάποιος να τα μάθει άμεσα, πρέπει πρώτα να καταλάβει τις μηχανές αναζήτησης .

Αν δεν τα καταφέρνεις μόνος σου, μπορώ να αναλάβω εγώ το On Page optimization στο site σου.

Βλέπω ότι είσαι Μυτιλήνη όποτε μπορείς να περάσεις από το γραφείο μου. Πληροφορίες βρίσκεις στην ιστοσελίδα μου

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από Revolution_Web » 16 Αύγ 2012 18:19

Ευχαριστώ πολύ ΝΙΡΑ!
www.ne-aegean.gr

Άβαταρ μέλους
pit
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από pit » 17 Αύγ 2012 10:10

Αυτά που απαριθμείς στην προηγούμενη ανάρτηση σου Nipa θεωρούνται προαπαιτούμενα στην δημιουργία website, πως είσαι τόσο σίγουρος ότι βοηθάνε στο χειρισμό seo ?

kostasdhm

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από kostasdhm » 17 Αύγ 2012 15:03

Κοίταξα και εγώ τη σελίδα που αναφέρεις για παράδειγμα. Όντως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να γεμίζεις τον τίτλο με λέξεις κλειδιά.
Ο τίτλος κάθε σελίδας πρέπει να περιγράφει το περιεχόμενο της σελίδας και να περιέχει μία ή δύο λέξεις κλειδιά. Πρέπει να έχει μήκος 60 χαρακτήρες. Τα παραπάνω δεν διαβάζονται από τις περισσότερες μηχανές αναζήτησης.
Όσο αφορά τις περιγραφές. Αυτές δεν πρέπει να είναι γεμάτες με λέξεις κλειδιά. Και πάλι πρέπει να περιγράφουν την κάθε σελίδα και να γίνεται χρήση των λέξεων κλειδιά που χρησιμοποιήθηκαν και τον τίτλο της σελίδας. Μέγιστο μήκος 160 χαρακτήρες. Τέλος οι λέξεις κλειδιά δεν πρέπει να ξεπερνούν τις 12. Αν και οι μηχανές αναζήτησης δεν τις λαμβανουν υπόψιν για την κατάταξη καλό είναι να συμπληρώνεις όλα τα πεδία.
ΕΠίσης, πρόσθεσε headings στο περιεχόμενο κάθε σελίδας και προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις κάποιες από τις λέξεις κλειδιά της αντίστοιχης σελίδας.
Αν έχεις φωτογραφίες ενημέρωσε το πεδίο alt της κάθε φωτογραφίες και προσπάθησε και εκεί να κάνεις χρήση των λέξεων κλειδιά.

Αυτά είναι μία καλή αρχή για να βελτιώσεις το on iste seo.
Διπλωματικές Εργασίες -
Εργασίες ΕΑΠ

Nipa
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από Nipa » 17 Αύγ 2012 16:28

pit έγραψε:Αυτά που απαριθμείς στην προηγούμενη ανάρτηση σου Nipa θεωρούνται προαπαιτούμενα στην δημιουργία website, πως είσαι τόσο σίγουρος ότι βοηθάνε στο χειρισμό seo ?
"χειρισμό seo" νομίζω ότι ο όρος αυτός είναι άσχετος, αυτά που ανέφερα πιο πάνω πρέπει πράγματι να γίνουν από την αρχή της κατασκευής ενός site. Τις περισσότερες φόρες όμως η εταιρίες webdesign δεν δημιουργούνε για τις μηχανές αναζήτησης άλλα για το μάτι του επισκέπτη. Το site http://www.ne-aegean.gr το έχει δημιουργήσει ο Revolution_Web και από τι φαίνεται δεν έχει τις απαραίτητες γνώσης SEO (γιαυτό και ζήτησε βοήθεια ) .

Για αυτό το λόγο του τα έγραψα για να τα κάνει στο site του.

Συμφωνώ όμως μαζί σου ότι έπρεπε να γίνουν από την αρχή

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από ThyClub » 17 Αύγ 2012 16:55

όμως η εταιρίες webdesign δεν δημιουργούνε για τις μηχανές αναζήτησης άλλα για το μάτι του επισκέπτη
Χμμμ... κι εγώ που νόμιζα ότι αυτό είναι ο κύριος σκοπός μιας εταιρίας web design... Και αν κατάλαβες καλά οι περισσότεροι που απάντησαν ειρωνικά το έκαναν γιατί ο χρήστης έρχεται να ζητήσει βοήθεια σε κάτι που δεν γνωρίζει αλλά... το πουλάει στην σελίδα του.

Στην ουσία δλδ χτύπησε εναν πελάτη για seo, δεν ξέρει πως να το κάνει, έρχεται εδώ, ρωτάει μερικά πραγματάκια, χρεώνει 2000 ευρώ στον πελάτη (το ποσό είναι παράδειγμα) και όλα καλα.

Nipa
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από Nipa » 18 Αύγ 2012 00:16

ThyClub έγραψε:
όμως η εταιρίες webdesign δεν δημιουργούνε για τις μηχανές αναζήτησης άλλα για το μάτι του επισκέπτη
Χμμμ... κι εγώ που νόμιζα ότι αυτό είναι ο κύριος σκοπός μιας εταιρίας web design... Και αν κατάλαβες καλά οι περισσότεροι που απάντησαν ειρωνικά το έκαναν γιατί ο χρήστης έρχεται να ζητήσει βοήθεια σε κάτι που δεν γνωρίζει αλλά... το πουλάει στην σελίδα του.

Στην ουσία δλδ χτύπησε εναν πελάτη για seo, δεν ξέρει πως να το κάνει, έρχεται εδώ, ρωτάει μερικά πραγματάκια, χρεώνει 2000 ευρώ στον πελάτη (το ποσό είναι παράδειγμα) και όλα καλα.

Δεν ρώτησε για για πελάτη ThyClub άλλα για το προσωπικό του site από τη κατάλαβα..
Και για πελάτη να ρωτήσει πάλι ήρθε και ρώτησε δεν σκότωσε κανέναν αν και ούτε εγώ συμφωνώ με αυτό δλδ που πουλάει κάτι το όπιο δεν το ξέρει. Τι να κάνουμε όμως που δεν είναι ο μόνος. τλπ από κάπου ξεκινάνε όλοι

megsk

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από megsk » 18 Αύγ 2012 14:03

nipa κοίτα να δείς προφανώς θέλεις να τον πιάσεις και εσύ πελάτη .... Το θέμα είναι οτι είναι κακό να διαφημίζεις και να παραπληροφορείς κόσμο γιατί κάπως έτσι χάνουν την εμπιστοσύνη στις εταιρείες οι άνθρωποι και μετά έρχονται και σου λένε , εσένα που μπορεί να κάνεις πολύ καλή δουλειά οτι τα είδα τα χαίρια από το internet τπτ δεν γίνετε πλήρωσα 3000 ευρώ (και λίγα λέω ) και δεν έγινε τπτ. Εάν δεν προφυλάξεις εσύ το επαγγελμά σου δεν θα το κάνει κάποιος άλλος... Και προφανώς δεν το θέλει για την σελίδα του...
Τέλος όλοι ξεκινάνε διαβάζωντας, καταλαβαίνωντας, κανωντας μικρά project , μετά μεγαλύτερα , και μετά πουλάς.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες