Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

urahara
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από urahara » 18 Αύγ 2012 15:46

χτίσε και backlinks.. βασικό! μόνο με on site δεν θα πετύχεις πολλά..

Nipa
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από Nipa » 18 Αύγ 2012 17:19

megsk έγραψε:nipa κοίτα να δείς προφανώς θέλεις να τον πιάσεις και εσύ πελάτη
Πελάτες βρίσκω με όλους τρόπους και επίσης αν κάποιος ενδιαφέρετε για τις υπηρεσίες μου με βρίσκει από Google πάρα πολύ εύκολα.
megsk έγραψε: Και προφανώς δεν το θέλει για την σελίδα του
Δεν είναι site του πελάτη του άλλα δικό του !!! Όποτε ...
Δες τα στοιχειά επικοινωνίας που έχει και στα 2 site του.

megsk έγραψε:Εάν δεν προφυλάξεις εσύ το επάγγελμά σου δεν θα το κάνει κάποιος άλλος...
Το επάγγελμα μου δεν το προστατεύω μειώνοντας άλλους "ανταγωνιστές" άλλα το προστατεύω διαβάζοντας και μελετώντας για ότι νέο υπάρχει. Το επάγγελμα επισις πρέπει να το προστατέψει το ελληνικό κράτος ελέγχοντας τους υποτιθέμενους επαγγελματίες του κλάδου για τα απαραίτητα έγραφα (έναρξη στην Εφορία κτλ). Κανε μια ερεύνα στα site των μελών εδώ που προσφέρουν υπηρεσίες κατασκευής και προώθησης και θα πίστεις ότι δεν μπορείς να προστατεύεις το επάγγελμα.

Μην νομίζεις ότι έμενα δεν με πειράζει όταν ο "ανταγωνισμός" δεν είναι δίκαιος. Και συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα που ανέφερες.

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από Revolution_Web » 18 Αύγ 2012 21:41

Λοιπόν ας τα πιάσουμε τα πράγματα βήμα βήμα για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Καταρχήν να ευχαριστήσω τον kostasdhm για τις επιπλέον πληροφορίες, τον NIPA που συνεχίζει να με υπερασπίζεται αλλά και τους άλλους φίλους που κάνουν την "φιλική επίθεση" στην βοήθεια που ζήτησα.

Πάμε λοιπόν να σας απαντήσω ότι ο NIPA δε με χρειάζεται ως πελάτη γιατί γνωρίζω από πρώτο χέρι, πάνω στο νησί (Λέσβο) ότι υπάρχει ένας σεβαστός αριθμός από πελάτες που τον εμπιστεύεται στο κομμάτι του SEO.

Σχετικά τώρα με το δικό μου θέμα. Το ότι παρέχω SEO μέσω των κατασκευών ιστοσελίδων, δε σημαίνει ότι τις κάνω εγώ και ποτέ μου δεν ισχυρίζομαι σε κανέναν πελάτη μου ότι ασχολούμαι εγώ ο ίδιος. Απλά θέλω να δίνω τη δυνατότητα στους πελάτες μου να έχουν ένα ολοκληρωμένο πακέτο εαν θελήσουν και τους φέρνω σε επαφή με το συγκεκριμένο συνεργάτη.

Πράγματι ο συνεργάτης που είχα μέχρι πρόσφατα για SEO είχε αποδειχθεί πολύ καλός σε εγχώριες και μικρές ιστοσελίδες που είχαμε κατασκευάσει στο παρελθόν και πριν ανοίξω τη δική μου επιχείρηση.

Λόγω του μεγάλου φόρτου εργασίας μου για το πόρταλ που ετοίμασα, δεν είχαμε επικοινωνήσει για πάνω από 1,5 χρόνο. Εννοείται ότι δεν προλάβαινα σε αυτό τον 1,5 χρόνο να ασχοληθώ με κατασκευή άλλης ιστοσελίδας μιας και το πορταλ www.ne-aegean.gr μου απορροφούσε απίστευτες εργατοώρες..

Όταν λοιπόν χρειάστηκα βοήθεια για SEO χωρίς δεύτερη σκέψη, χωρίς συμφωνητικά (λόγω των προηγούμενων επιτυχιών του) κτλ πλήρωσα τον πρώην συνεργάτη μου να ξεκινήσει SEO για το πορταλ μου. Περάσανε λοιπόν 4 μήνες μέχρι να καταλάβω πλέον ότι ο συνεργάτης μου ή ήτανε λίγος για να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο πορταλ ή με έβλεπε πλέον για άρμεγμα (μιας και εγώ δεν γνωρίζω από SEO) και δεν έκανε δουλειά...

Αυτό έγινε πρόσφατα (15 μέρες πριν) και έτσι διέκοψα με το συγκεκριμένο συνεργάτη. Μέσα λοιπόν στην όλη έρευνα τις τελευταίες 15 μέρες για να καταλάβω τι μπορώ να κάνω σχετικά με το SEO στη σελίδα μου, και για να ελαχιστοποιήσω μελλοντικές εξαπατήσεις από άλλους συνεργάτες, που πιθανόν να κάνουν και ζημιά στους δικούς μου πελάτες που θα συστήσω για ιστοσελίδες τους, πρέπει να μάθω έστω και τα βασικά για το SEO γενικά. Γιατί όπως αποδείχθηκε ότι κανένας @#$@#%κας δε πονάει το έργο σου παραπάνω από εσένα τον ίδιο...

Τώρα έχω κάνει αρκετές συζητήσεις με ανθρώπους για SEO από εξωτερικό αλλά οι προσφορές που έχω είναι στα ύψη και τώρα δε γίνεται με τπτ να μπω σε τέτοια υπέρογκα έξοδα.

Εννοείται ότι θα πάρω προσφορά και από τον NIPA και ότι θα συνεχίσω να προσφέρω υπηρεσίες SEO στους προσωπικούς μου πελάτες, συστήνοντας πλέον κάποιον που θα τον δοκιμάσω πρώτα στο δικό μου κεφάλι... Προς το παρόν, εαν κάποιος με ρωτήσει σήμερα εαν κάνω SEO για τη σελίδα του, η απάντηση είναι αρνητικότατη μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος να αντικαταστήσει το κενό του συνεργάτη μου.

Εννοείται ότι είμαι ανοιχτός και για συνεργασίες από άλλα παιδιά μέσα από το φόρουμ. Αλλά σίγουρα πλέον ζητάω πρόσφατο πορτφολιο με σοβαρές επιτυχίες για να μπορώ να παρέχω ακριβώς αυτό που λέω και στην προσωπική μου ιστοσελίδα www.rweb.gr

Και για να κλείσω θα σας δώσω και ένα απλό παράδειγμα. Όταν γίνεται μια εγχείρηση ο γιατρός σου λέει θέλει $$$$ για να στην κάνει. Τον ρωτάς λοιπόν μα καλά τόσα πολλά γιατρέ? Και σου απαντάει ότι τόσα αυτός θέλει Χ χρήματα, Ψ θέλει ο αναισθησιολόγος, Τ θέλουν οι νοσοκόμες κτλ. Αλλά η εγχείρηση είναι μία. Το ότι λέγεται λοιπόν κάποιος γιατρός, δε σημαίνει ότι ξέρει τη δουλειά και του αναισθησιολόγου :)
Και μπορεί ο γιατρός μέχρι τώρα να έκανε μικροεπεμβάσεις και ο αναισθησιολόγος να ήτανε αστέρι.

Γιατί λοιπόν να μη τον εμπιστευτεί για δύσκολο χειρουργείο??? Εαν όμως ο ασθενής τελικά πεθάνει από λάθος του αναισθησιολόγου, τότε εαν ο γιατρός είναι επαγγελματίας, θα τον στείλει σπίτι του, θα αφιερώσει χρόνο να μάθει καλύτερα τη πήγε λάθος και πέθανε ο ασθενής και θα ψάξει να βρει τον επόμενο συνεργάτη-αναισθησιολόγο που θα εκμηδενίσει τα λάθη για να μη πεθάνει κι άλλος κόσμος σε μεγαλύτερες επεμβάσεις.....

Ελπίζω να σας κάλυψα όλους :)

[/img]
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας: www.rweb.gr
Ταξιδιωτικός Οδηγός Βορειοανατολικού Αιγαίου:
www.ne-aegean.gr

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από Revolution_Web » 18 Αύγ 2012 21:44

Όσο για το αν η σελίδα είναι δική μου... Ναι... Το δικό μου κεφάλι είναι που καίγεται και θέλω να βοηθήσω... Και μάλιστα άμεσα...................
www.ne-aegean.gr

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από Revolution_Web » 18 Αύγ 2012 22:00

Όσο και να κατηγορείται τον NIPA, και εδώ και σε άλλα ποστ που έχω διαβάσει, είναι από τους ελάχιστους εδώ μέσα που χρησιμοποιούνε αυτό που έχουν μέσα στο κρανίο τους, και μελετάνε σε βάθος ότι τους λέει ο συνομιλητής.

Και με λυπεί ακόμη περισσότερο το να βλέπω χολή από "Έλληναράδες", και τεράστια υποστήριξη από κάποιον που δεν είναι Έλληνας αλλά το βάζει να δουλέψει πολύ καλύτερα από όλους μας και δε ξεκινάει επιθέσεις χωρίς να μελετήσει τι ακριβώς γίνεται...

Και πάλι πολλά ευχαριστώ στον NIPA, όχι τόσο για τις συμβουλές αλλά κυρίως για την υποστήριξη του μέσα στο φόρουμ....
www.ne-aegean.gr

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από webdevgr » 18 Αύγ 2012 22:33

Ο καθένας μπορεί να πουλάει ότι θέλει, όχι μόνο σε αυτή τη χώρα αλλά στο πλανήτη ολόκληρο και ειδικότερα στο θέμα των υπηρεσιών.

Εφόσον υπάρχουν πελάτες που αγοράζουν δικαίωμα σου είναι να (μετά)πουλάς, απλά να ξέρεις ότι τέτοιου είδους ερωτήσεις και αναλύσεις μόνο κακό θα σου κάνουν στα μάτια των πιθανών υποψηφίων πελατών.

Εντελώς φιλικά και χωρίς κανένα ίχνος κακίας θα σου πρότεινα να δεις λίγο πιο σοβαρά το θέμα. Με έτοιμο κώδικα, έτοιμα template και δανεικό SEO δύσκολα θα μπορέσεις να σταθείς σε ένα χώρο που αλλάζει με ταχύτητες φωτός

megsk

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από megsk » 19 Αύγ 2012 01:05

Το να με λένε χαζό με πειράζει απεριόριστα . Λοιπόν εγώ μπορεί να είμαι χαζός αλλά εσύ είσαι απίστευτος απατεώνας και εγώ έχω στοιχεία σε αντίθεση με εσένα ... και τα παραθέτω...
Στην Revolution Web μπορείτε να βελτιστοποιήσετε την ιστοσελίδα σας παρέχοντας στοχευόμενη κυκλοφορία για ανθρώπους που ψάχνουν για τα προϊόντα ή τις υπηρεσίες σας. Με πολυετή μας εμπειρία θα οικοδομήσει τη φήμη σας ιστοχώρο και θα βεβαιωθείτε ότι εμφανίζεται στις πρώτες σελίδες των μηχανών αναζήτησης όπως το Google.

Η εταιρία μας μπορεί να ξεκινήσει «pay per click καμπάνιες με μεγάλες μηχανές αναζήτησης όπως το Google ή το Yahoo. Πρέπει επίσης να παρέχουμε στους πελάτες τη δυνατότητα αποστολής μαζικών mail μέσω του Newsletter μας.

Μπορούμε να σας διδάξουμε πώς να οδηγείτε την κυκλοφορία στην ιστοσελίδα σας με απλές συμβουλές που μπορείτε να βασιστείτε.
Αυτά γράφεις στην σελίδα σου . Δεν λες οτι θα το κάνει ο φίλος του μπατζανάκι του φίλου σου. Αυτό στο πρώτο σκέλος.
Ας συνεχίσουμε . Θα έπρεπε να γνωρίζεις αφού κατασκευάζεις ιστοσελίδες οτι ανάλογα με τους όρους αναζήτησης που θέλεις να πετύχεις και ανάλογα με τις χώρες που θες μπορεί 4 μήνες να μην είναι αρκετοί για το seo της σελίδας σου να δείξει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ακόμα επειδή είσαι ακόμα πιο ασχετος θα πρέπει να σου πεί κάποιος οτι δεν υπάρχει ο όρος "χειρισμός seo" . Επιπρόσθετα επειδή είσαι πανασχετος σε όλο το θέμα του webdesign -develop-seo θα πρέπει να ξέρεις οτι το seo δεν είναι γραβίερα για να πάρεις προσφορά για το πόσο κάνει μισό κιλό , αλλά κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Ακόμα το οτι γίνεται κάποιος γιατρός σημαίνει οτι μπορεί να κολήσει ένα χαζαπλαστ ή να κάνει 2 ραματα. Πιθανών εσύ είσαι γιατρός που σπούδασε βουλγαρία....
Ακόμη εάν φτιάχνεις ιστοσελίδες και έκανες 1.5 χρόνο να φτιάξεις αυτή την ιστοσελίδα γιατί δεν γίνεσαι γιατρός ... υπάρχει ακόμα χρόνος.
Επίσης ο Nipa και κάθε Nipa πάντα χρειάζεται έναν καινούριο πελάτη ....
Τέλος για να ξες και κάτι παραπάνω σε απαιτητικές λέξεις κλειδιά οι "προσφορές"(όπως θες να το πεις ) πρέπεια να είναι στο ύψη γιατι πλέον το seo έχει αλλάξει και έχει γίνει πιο δύσκολο από το να χτήσεις απλά 10 backlinks pr6 και να είσαι πρώτος .... και να ξες οτι έμαθα να διαβάζω , έμαθα να γράφω και έμαθα να μην λέω χειρισμός seo.....

Υ.Γ γιατί δεν κάνεις 25 ή 30 τις φωτογραφίες σου στον αρχικό slider είναι και πολύ ενδιαφέρον και βοηθούν στο seo απεριόριστα.

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Βοήθεια για Χειρισμό SEO

Δημοσίευση από Revolution_Web » 19 Αύγ 2012 02:28

Το να με λένε χαζό με πειράζει απεριόριστα .
Για να θίγεσαι κάτι παραπάνω θα γνωρίζεις. :)

Θίγεται όποιος θεωρεί ότι έχει συγκεκριμένα ελλατώματα.............

Υ.Γ. Είδες πουθενά γραμμένο το όνομά σου στις απαντήσεις μου, ή διάβασες κάπου τη λέξη "χαζός"?
www.ne-aegean.gr

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες