Δε ξερω αν γινεται δικτυο και πωσ

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
denis1988

Δημοσίευση από denis1988 » 20 Αύγ 2012 00:37

Καλησπέρα σας,

Ονομάζομαι Διονύσης και δουλεύω σε μια οικογενιακή επιχείρηση.

Απευθύνθηκα σε εσάς γιατί έχω βαρεθεί να δέχομαι διάφορες απαντήσεις στα forum.

Έχω δύο υπολογιστές και θέλω να κάνω δίκτυο μεταξύ τους.

Το θέμα είναι το εξής.

Θέλω εάν γίνεται να συνδεθούν μέσω απλού καλωδίου ΟΤΕ (διπολικά νομίζω λέγονται) και να μπορούν να κάνουν βιντεοκλήση.

ΟΧΙ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΤΙ ΣΑΝ LAN.

Η δημιουργία δικτύου είναι εφικτη?

Εννοείται ότι ό,τι άλλο χρείαστει θέλω να μου το πείτε , όπως ένα DSL modem ή κάτι τετοιο.

Παρακαλώ πείτε μου ό,τι είναι απαραίτητο για τη δημιουργία δικτύου αλλα απαραίτητα με καλώδιο απλό ΟΤΕ.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας,

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 20 Αύγ 2012 01:28

Μπορείς να βάλεις από ένα modem (απλό) στο κάθε υπολογιστή και να κάνεις μία PPP κλήση από τον ένα στον άλλο από Hyper Terminal (ή κάτι αντίστοιχο).

denis1988

Δημοσίευση από denis1988 » 20 Αύγ 2012 20:58

Φιλε platongr,
Μεχρι το modem την απαντηση σου τη καταλαβα! Μετα εχασα τη μπαλα!Δε ξερω τπτ απο υπολογιστες σχετικα με δικτυα κτλπ.
Αν θες στειλε μου τη διευθυνση e-mail σου να σου εξηγησω επ'ακριβως γτ προκειται γτ ειναι καποια πραγματα τα οποια δε μπορω να τα δημοσιευσω!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Αύγ 2012 20:34

Με απλά λόγια αυτό που λέει ο Πλάτων είναι να βάλεις από ένα κλασσικό modem 56k σε κάθε PC και να κάνεις «dial-up» από το ένα PC στο άλλο, όπως κάναμε παλιά για να μπούμε internet πριν τις DSL.

Το θέμα με αυτό βέβαια είναι πως θα έχεις μόνο 56kpbs ταχύτητα άρα ξεχνάς την βιντεοκλήση :P

Μήπως θα σε βόλευε καλύτερα να παίξεις με Wifi αντί για το διπολικό του OTE που δεν θα σου αποδώσει;

Ή με τα καλώδια της ΔΕΗ με κάτι τέτοιο: http://www.skroutz.gr/c/913/network-plc ... =powerline

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης