Γίνεται να παρακολουθουν το κινητό σου τηλεφωνο;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 20 Αύγ 2012 12:20

Καλημερα. Θελω να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να παρακολουθουν το τηλεφωνο μου. Φιλος μου ειπε οτι υπαρχουν καποιοι που εχουν ενα συστημα και αν σου κανουν μια κληση και τους απαντησης μπορούν να σου παρακολουθουν το κινητο. Επιδη εχει υπαρξει ενα θεμα με φιλικο προσωπο, μηπως υπαρχει καποιος γνωστης της καταστασης;
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 21 Αύγ 2012 14:33

Και μετά θα έρθει ο μαμπούλας και θα σε φάει.

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 22 Αύγ 2012 01:17

Υπάρχει καποιος που να εχει μια σοβαρη άποψη να πει;
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

barca10

Δημοσίευση από barca10 » 22 Αύγ 2012 01:48

Έτσι όπως το θέτεις ΟΧΙ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 22 Αύγ 2012 02:04

barca10 έγραψε:Έτσι όπως το θέτεις ΟΧΙ.
Αν αναφερεσαι στο "σοβαρη αποψη" πηγαινε στο "μπαμπουλα" του φιλου παραπανω.

Τι θα βοηθουσε; Εχεις καποια πληροφορια για οποιοδηποτε τροπο; Αν εκανε καποια αναφορα στην Υπηρεσια Ηλεκτρονικου εγκληματος θα βοηθουσε; οπως εψαχνα σημερα διαβασα οτι ειναι δυνατο και μαλιστα υπαρχουν καποιοι που το πουλανε σαν υπηρεσια. Αληθευει; Αν ειναι ετσι, δεν ειναι παρανομο;

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 22 Αύγ 2012 03:17

Αν είσαι ο Αντώνης ο Σαμαράς ίσως κάποιοι να το κατάφερναν. Αν είσαι από υπουργός και κάτω δε νομίζω... Αυτό όσο αφορά το σενάριο "Να δεχτείς μια κλήση".
Τώρα σίγουρα θα υπάρχουν software για τα γνωστά smartphones που αν τα εγκαταστήσει κάποιος να μπορέσει να παρακολουθήσει σχετικά εύκολα.
(Αυτά είναι τα πρώτα πράγματα που θα σκεφτόμουν εγώ χωρίς να ξέρω πως λειτουργούν τα GSM δίκτυα και οι διαμορφώσεις και οι κρυπτογραφήσεις...)
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 22 Αύγ 2012 19:44

Σε απλες συσκευες λες να μη γινεται; μονο σε smarphones; γιατι αν δεν κανω λαθος εχει μια παλια φτηνη συσκευη.
Ξερεις αν ειναι ανιχνευσιμο με καποιο τροπο το λογισμικο ωστε να το διαγραψει;
το θεμα ειναι οτι αυτος που του λεει οτι τον παρακολουθει του λεει πραγματικα τι εχει σκοπο να κανει και ξερει ολα τα μηνυματα του. ειναι ψιλοσοβαρη η κατασταση απο οτι καταλαβαινω. αν μεσω της διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος καταφερει τιποτα αλλιως...

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 22 Αύγ 2012 19:58

Το σήμα στο δίκτυο GSM είναι κωδικοποιημένο A5/1, A5/2 και A5/3 stream ciphers . Υπάρχουν όμως real time decoders όπως τα γνωστά βαλιτσάκια της αντιτρομοκρατικής που μπορούν να ακούσουν την συνομιλία.

Στην εποχή των smartphones μπορείς να χρησιμοποιήσεις προγράμματα που κάνουν περαιτέρω encoding ή άλλου είδους τεχνικές όπως VPN σε συνεργασία με τον carrier σου.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

servetas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από servetas » 23 Αύγ 2012 18:37

Συγνώμη αλλά "λίγο" offtopic, πώς μπορεί να κατηγορήσει κάποιος σε μια επίσημη αρχή (δικαστήριο) με στοιχεία που ο ίδιος απέκτησε παράνομα;

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 23 Αύγ 2012 18:53

Αν η υποκλοπή έχει γίνει με εισαγγελική διαταγή τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί προφανώς.

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 24 Αύγ 2012 11:15

Ευχαριστώ. Νομιζω εχω καλυφθει.

Απο οτι καταλαβα πρεπει να εχεις κυριως smarphone και να μπορει ο αλλος να αποκτησει προσβαση σε αυτο .δηλαδη να μπορει να το παρει στα χερια του και να εγκαταστησει το λογισμικοο παρακολουθησης. υποθετω οτι μπορει να ειναι δυνατο να εγκατασταθει και σε παλαιοτερη συσκευη. αλλα σε γενικες γραμμες ειναι πολυ δυσκολο.

Να απαντησω κι εγω στον serveta οτι τα δικαστηρια δε δεχονται οπτικοακουστικο υλικο! πρεπει να εχει γινει κατι τρομερο για να δεχθουνε να δουνε ενα βιντεο η μια ηχογραφηση.

Ευχαριστώ οσους απαντησαν.

Rent a Car

barca10

Δημοσίευση από barca10 » 24 Αύγ 2012 14:31

ideal έγραψε:
barca10 έγραψε:Έτσι όπως το θέτεις ΟΧΙ.
Αν αναφερεσαι στο "σοβαρη αποψη" πηγαινε στο "μπαμπουλα" του φιλου παραπανω.

Τι θα βοηθουσε; Εχεις καποια πληροφορια για οποιοδηποτε τροπο; Αν εκανε καποια αναφορα στην Υπηρεσια Ηλεκτρονικου εγκληματος θα βοηθουσε; οπως εψαχνα σημερα διαβασα οτι ειναι δυνατο και μαλιστα υπαρχουν καποιοι που το πουλανε σαν υπηρεσια. Αληθευει; Αν ειναι ετσι, δεν ειναι παρανομο;
1ον. Η απάντηση μου απευθυνόταν στο πρώτο ποστ. Έτσι όπως περιγράφεις την κατάσταση στο 1ο ποστ, δεν γίνεται.

2ον. Μια χαρά δέχετε το δικαστήριο οπτικοακουστικό υλικό αν και μόνο αν έχει αποκτηθεί με νόμιμο τρόπο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 24 Αύγ 2012 22:19

barca10 έγραψε: 1ον. Η απάντηση μου απευθυνόταν στο πρώτο ποστ. Έτσι όπως περιγράφεις την κατάσταση στο 1ο ποστ, δεν γίνεται.

2ον. Μια χαρά δέχετε το δικαστήριο οπτικοακουστικό υλικό αν και μόνο αν έχει αποκτηθεί με νόμιμο τρόπο.
1) OK τώρα το καταλαβα :hammer:
2) Δε ξερω αν εχεις προσωπικη εμπειρια αλλα εγω που εχω μιλησα αρχικα με δικηγορο και υστερα με δικαστικο και μου εξηγησαν οτι πρεπει να ειναι τρομερο το αδικημα για να δεχθουν να παιχτει οπτικοακουστικο υλικο. Αυτο ειναι δυστυχημα! Δε βαζω χερι στη φωτια για καθε περιπτωση αν ειναι διαφορετικο αλλα αυτο συζητησα προσωπικα παλαιοτερα σε μια αρκετα σοβαρη υποθεση συγγενικου προσωπου.
Εννοειται οτι δε δεχονται υλικο που αποκτηθηκε με παρανομο τροπο!!!

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 25 Αύγ 2012 15:44

http://www.iefimerida.gr/news/59750/%CF ... E%B1%C2%BB

To είχα διαβάσει πρόσφατα αυτό.

Τέλος, επισήμανε, ότι ο μόνος τρόπος για να διατηρηθεί το απόρρητο των συνομιλιών είναι να προμηθευτεί ο πολίτης ένα τηλέφωνο απλό, παλιάς τεχνολογίας.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 25 Αύγ 2012 16:00

Τραγικός ο Σφακιανάκης για άλλη μια φορά :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες