Γιατί έπεσαν δύο ιστοσελίδες μου σε κατάταξη αναζητήσεων απότομα σε συγκεκριμένες λέξεις;

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Brand
Επικοινωνία:

Γιατί έπεσαν δύο ιστοσελίδες μου σε κατάταξη αναζητήσεων απότομα σε συγκεκριμένες λέξεις;

Δημοσίευση από Brand » 21 Αύγ 2012 18:17

Καλησπέρα συνάδελφοι,
Δύο ιστοσελίδες μου σε κατάταξη αναζητήσεων έπεσαν ΑΠΟΤΟΜΑ σε συγκεκριμένες λέξεις κλειδιά, ενώ ήταν στην πρώτη σελίδα για χρόνια. Η μία ιστοσελίδα μάλιστα πάτωσε γενικώς.

Αυτό πως και γιατί έχει συμβεί; Εμείς ήδη έχουμε ξεκινήσει να μιλάμε με έναν δικηγόρο καθώς επίσης και με συναδέλφους τεχνικούς όπου υπογράφουν την ομαλή λειτουργία των ιστοτόπων.

Επίσης η μία ιστοσελίδα στο εξωτερικό, εμφανίζεται δεύτερο αποτέλεσμα (στις αναζητήσεις των ίδιων ελληνικών λέξεων κλειδιών), όπως και για χρόνια άλλωστε ίσχυε αυτό. Μάλλον στην Ελλάδα η Google δεν έχει τις ίδιες προτιμήσεις.

Σας έχει συμβεί ξανά αυτό; Τώρα δεν ξέρω αν είναι σωστό να γράψω εδώ τα url ή να τα στείλω με PM
Work is not a Fork...

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 21 Αύγ 2012 18:19

που κολλάει η ομαλή λειτουργία του ιστότοπου με τις θέσεις στο Google?

Η Google καθορίζει τους κανόνες ποιότητας μιας ιστοσελίδας, καθώς επίσης και τις θέσεις κατάταξης.

Άβαταρ μέλους
Brand
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Brand » 21 Αύγ 2012 18:28

Η Google έχει έναν αλγόριθμο που εκτιμάται ότι έχει 180 κριτήρια για την κατάταξη των ιστοσελίδων. Εσένα σου έχει τύχει απότομα να πατώσει μια σελίδα σου η οποία για έτη να είναι στις πρώτες θέσεις σε πολλά ζευγάρια λέξεων;
Work is not a Fork...

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 21 Αύγ 2012 18:32

Εντάξει δεν είναι και πολύ εύκολο να καταλάβεις τη google... εμένα ένα καινούργιο site ενώ ήταν σε αρκετές λέξεις στην πρώτη σελίδα, ξαφνικά έχει εξαφανιστεί τελείως και την ίδια στιγμή το PR στο τελευταίο update από 1 πήγε στο 3.

Δυστυχώς η google έχει και το καρπούζι και το μαχαίρι κι εμείς απλά μυρίζουμε τα δάχτυλα μας...

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 21 Αύγ 2012 18:34

μου έχει τύχει κατά περιόδους μία ιστοσελίδα να εξαφανιστεί εντελώς και μετά από μερικές μέρες να εμφανιστεί πάλι εκεί που ήταν. Είσαι σίγουρος ότι δεν αφαιρέθηκαν τίποτα backlinks προς την ιστοσελίδα σου για αυτούς τους όρους που πάτωσε; Στα webmaster tools έλαβες κάποια ειδοποίηση;

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 21 Αύγ 2012 18:37

Αν αναφέρεσαι σε μένα όχι δεν είχα σημαντικά backlinks ούτε έλαβα καμιά ειδοποίηση... πριν από λίγο που έκανα μια αναζήτηση εμφανίστηκε στην 7η σελίδα... πιθανόν να επανέλθει σιγά σιγά, αλλά δεν σκάω γιατί ακόμη την χτίζω.

Άβαταρ μέλους
Brand
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Brand » 21 Αύγ 2012 18:44

alexisitsios έγραψε:μου έχει τύχει κατά περιόδους μία ιστοσελίδα να εξαφανιστεί εντελώς και μετά από μερικές μέρες να εμφανιστεί πάλι εκεί που ήταν...
Alex αυτό μου έχει τύχει πολλάκις. Συμβαίνει ακόμη και τώρα ώστε να μετρήσει η Google τις direct επισκέψεις, την λειτουργία των backlinks, αν είναι ενεργά, αν τα κλικάρει ο κόσμος κλπ

Αλλά το να σε πατώσει απότομα, είναι λίγο περίεργο. Ίσα ίσα που το τελευταίο δίμηνο χτίσαμε κάποια ποιοτικά μπακλινκ από στοχευμένους καταλόγους και σε ποσότητα μετρημένη, πχ 15 καταχωρίσεις εξωτερικές με μπακ λινκ.

Ο πελάτης μου έστειλε ευχετήριο email στους πελάτες του, σε 1000 περίπου άτομα, περιλαμβάνοντας μέσα και τον σύνδεσμο για το site του. Αλλά αυτό δεν νομίζω ότι είναι και λόγος να πάει η ιστοσελίδα του στον πάτο, ενώ είναι για χρόνια σε καλές θέσεις και με καλή επισκεψιμότητα.
Work is not a Fork...

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 21 Αύγ 2012 18:46

στα webmaster tools παρατήρησες απότομη αύξηση ή μείωση των backlinks?

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 21 Αύγ 2012 19:28

<!-- Sandbox -->
Έκανε κάποιο update τελευταία η σελίδα σε template/κώδικα;
Πόσες μέρες έχει που συμβαίνει αυτό;(που το παρατήρησες;
Χρησιμοποιεί αυτόματο περιεχόμενο wprobot κτλ;
&#8226; inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
&#8226; w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
&#8226;Travel Blog

Άβαταρ μέλους
Brand
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Brand » 21 Αύγ 2012 20:01

alexisitsios έγραψε:στα webmaster tools παρατήρησες απότομη αύξηση ή μείωση των backlinks?
Από το analytics δεν είδα κάτι περίεργο:

Πηγή (Παρακολούθηση καμπάνιας)
Επισκέψεις Σελίδες / Επίσκεψη Μέσος όρος διάρκειας επίσκεψης % Νέες επισκέψεις Ποσοστό εγκαταλείψεων (bounces)
1. google.gr 165 5,30 00:02:15 76,36% 21,82%
2. katoikies.blogspot.gr 22 9,41 00:07:43 68,18% 9,09%
3. google.com 18 5,33 00:04:24 66,67% 16,67%
4. search.sweetim.com 13 8,77 00:10:14 69,23% 7,69%
5. guide.pathfinder.gr 12 4,33 00:02:55 75,00% 41,67%
6. search.mywebsearch.com 7 9,57 00:03:31 100,00% 0,00%
7. google.com.cy 5 5,20 00:01:49 80,00% 20,00%
8. search.incredibar.com 5 3,40 00:00:30 80,00% 40,00%
9. 36ohk6dgmcd1n-c.c.yom.mail.yahoo.net 4 3,00 00:03:17 75,00% 25,00%
10. facebook.com 4 5,50 00:01:05 75,00% 25,00%

inBlogger έγραψε:<!-- Sandbox --> Έκανε κάποιο update τελευταία η σελίδα σε template/κώδικα;
Πόσες μέρες έχει που συμβαίνει αυτό;(που το παρατήρησες; Χρησιμοποιεί αυτόματο περιεχόμενο wprobot κτλ;
Κανένα update, συνέβη πριν 3 μέρες, όλα τα περιεχόμενα είναι χειροποίητα.

Τώρα μίλησα και με Έλληνα από Νορβηγία, το ίδιο συμβαίνει και με τα άλλα Google, όπως και εκεί στο google.no

Πιστεύω προς το παρόν δεν έχει γίνει κάτι από Google Hellas
Work is not a Fork...

mikefot

Δημοσίευση από mikefot » 21 Αύγ 2012 20:50

Brand έγραψε:Καλησπέρα συνάδελφοι,
Δύο ιστοσελίδες μου σε κατάταξη αναζητήσεων έπεσαν ΑΠΟΤΟΜΑ σε συγκεκριμένες λέξεις κλειδιά, ενώ ήταν στην πρώτη σελίδα για χρόνια. Η μία ιστοσελίδα μάλιστα πάτωσε γενικώς.

Αυτό πως και γιατί έχει συμβεί; Εμείς ήδη έχουμε ξεκινήσει να μιλάμε με έναν δικηγόρο καθώς επίσης και με συναδέλφους τεχνικούς όπου υπογράφουν την ομαλή λειτουργία των ιστοτόπων.

Επίσης η μία ιστοσελίδα στο εξωτερικό, εμφανίζεται δεύτερο αποτέλεσμα (στις αναζητήσεις των ίδιων ελληνικών λέξεων κλειδιών), όπως και για χρόνια άλλωστε ίσχυε αυτό. Μάλλον στην Ελλάδα η Google δεν έχει τις ίδιες προτιμήσεις.

Σας έχει συμβεί ξανά αυτό; Τώρα δεν ξέρω αν είναι σωστό να γράψω εδώ τα url ή να τα στείλω με PM
και γω το επαθα αυτο προσφατα φιλε μου...

μετα απο 4-5 μερες σε καποια keyword επανηλθα -σχεδον- στη θεση που ειχα (πχ απο 5 θεση στην 1η σελιδα με πεταξε 3η σελιδα και μετα 4-5 μερες επεστρεψε 9η θεση στην 1 σελιδα και εχει μεινει εκει) , αλλα σε καποια αλλα μετα απο 1 μηνα δεν εχω επανελθει ακομα. (πχ απο 2η σελιδα με πεταξε 8η, απο 1η 4η και δεν εχει επανελθει ακομα...) :oops:
http://www.betinstyle.gr - Προγνωστικά Στοιχήματος

melios

Δημοσίευση από melios » 22 Αύγ 2012 00:38

Παλαιά, η απότομη πτώση συγκεκριμένων keyword σήμαινε καμπάνα λόγω Mismatched keyword links (έχεις ένα κάρο regardless Link με το ίδιο anchor).

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να δεις στα analytic σου, είναι άμα έχασες επισκεψιμότητα από long tail keywords που ανταποκρίνονται στο περιεχόμενο του σιτε σου. Κάτι τέτοιο σημαίνει υποψία καμπάνας.

Σε περίπτωση που συμβαίνει κάτι τέτοιο, τσέκαρε την πτώση των impression (σε περίπτωση που υπάρχει) είτε από το webmaster tools είτε από το SEO Reports του google analytics.

Από το webmaster tools μπορείς να δεις για κάθε keyword ξεχωριστά σε αντίθεση με τα ga που παίρνεις μια γενική άποψη. Πάντως στα web master tools, έχεις το δικαίωμα να βλέπεις για 5 μήνες δεδομένα, οπότε θα είναι καλό ανά πεντάμηνο να τα σώζεις.

Υποψία Mismatched keyword links, μπορείς να πάρεις άμα συγκρίνεις πτώση των impression σου με συνδυασμό με το google inside. Δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάς το ενδεχόμενο να "έπεσε" η ζήτηση μιας λέξης...

Άμα έχει καμπανιαστεί το σιτε σου από τους αλγόριθμους σημαίνει ότι παραβιάζεις τους κανόνες της google, κανόνες σαν keyword stuffing, duplicate content, Title Stacking, Doorway Pages, link schemes, cloaking και σια (χλωμό για Ελλάδα) ή ότι έπεσες θύμα google bowling (πάλι χλωμό για Ελλάδα)...

Σε περίπτωση που μιλάμε για content site, καλά θα είναι να γνωριστείς καλύτερα με την google κάνοντας verifying authorship όπως έχει αναφερθεί και στο φόρουμ παλαιά.

Επίσης όταν μιλάμε για περιεχόμενο, για την google πλέον μετράνε αυτά.

Πάντως, επειδή με έχει τύχει πολλές φορές, πολλοί κάθονται και κράζουν την google ή τα back links τους και αδιαφορούν πλήρως με τo page speed που είναι δηλωμένο κριτήριο για τα ranking της google. Μπορείς να τσεκάρεις την ταχύτητα που αντιμετωπίζουν οι χρήστες σου, μέσω και των speed report του ga. Μπορεί να έφαγες και προσωρινές καμπάνες γιατί "κούρασες" την αράχνη ή και πολλούς χρήστες...

Brand έγραψε: Αλλά το να σε πατώσει απότομα, είναι λίγο περίεργο. Ίσα ίσα που το τελευταίο δίμηνο χτίσαμε κάποια ποιοτικά μπακλινκ από στοχευμένους καταλόγους και σε ποσότητα μετρημένη, πχ 15 καταχωρίσεις εξωτερικές με μπακ λινκ.
Η έκδοση του αλγόριθμου Panda 3.2 ή 3.4 έσχισε πολλά directories που δεν ακολουθούσαν της οδηγίες της Google. O seomoz έχει αναρτήσει ένα excel με τα καμπανιασμένα directories.
Η Google έχει έναν αλγόριθμο που εκτιμάται ότι έχει 180 κριτήρια για την κατάταξη των ιστοσελίδων. Εσένα σου έχει τύχει απότομα να πατώσει μια σελίδα σου η οποία για έτη να είναι στις πρώτες θέσεις σε πολλά ζευγάρια λέξεων;
Εξαρτάται την ζήτηση που έχει η κάθε λέξη και το τι πληροφορία υπάρχει για την κάθε λέξη από ιστοτόπους αντίστοιχα. Αφενός η google θέλει να έχει αποτελέσματα για τα πάντα, αφετέρου όταν δεν υπάρχει ποιοτικό περιεχόμενο που να ανταποκρίνεται στην κάθε λέξη σπαμάρει και η ίδια (τουλάχιστον σπάμαρε γιατί τα σπαμ λινκ τα πετάει οριστικά από την βάση της)...

Το θέμα είναι ότι άμα βρέθηκαν καινούργιες σελίδες με περιεχόμενο που ανταποκρίνεται πιο πολύ στα καινούργια κριτήρια της, οι ιστοσελίδες θα πάρουν την κατάταξη σου και θα ρίξουν εσένα..

"Φρεσκάδα" είναι ένα από τα ζητούμενα της google εδώ και καιρό..
2. katoikies.blogspot.gr 22 9,41 00:07:43 68,18% 9,09%
Το λινκ είναι στα πλάγια; Αν ναι, μυρίζομαι run as site link. Συζήτα το με τον λινκ μπυιλτερά σας...

Άσε τους δικηγόρους ήσυχους,το κάνανε και άλλοι. Άσε που οι δικηγόροι της google είναι χειρότεροι και από την Patty του damages.

Ελπίζω να βοήθησα, καλή τύχη κιόλας.

mikefot

Δημοσίευση από mikefot » 22 Αύγ 2012 08:37

inBlogger έγραψε:<!-- Sandbox -->
Έκανε κάποιο update τελευταία η σελίδα σε template/κώδικα;
Αυτο γενικα παιζει μεγαλο ρολο?

Δλδ αν κανεις ενα site απο στατικο σε joomla ή drupal, αλλά κρατησεις ίδια url, χανεις τις θεσεις που ειχες στο google?
http://www.betinstyle.gr - Προγνωστικά Στοιχήματος

Άβαταρ μέλους
Brand
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Brand » 22 Αύγ 2012 15:10

melios έγραψε:...Το πρώτο πράγμα που πρέπει να δεις στα analytic σου, είναι άμα έχασες επισκεψιμότητα από long tail keywords που ανταποκρίνονται στο περιεχόμενο του σιτε σου. Κάτι τέτοιο σημαίνει υποψία καμπάνας...
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Το κοίταξα και είναι ΟΚ

Αυτό που ανακαλύψαμε είναι ότι έχει η ιστοσελίδα περίπου 350 περιεχόμενα και η Google εμφανίζει μόνο 3 - 4

Ακόμη και στην αναζήτηση αν βάλουμε το domain, μόνο 4 σελίδες δείχνει; Σε αυτό τι μπορούμε να κάνουμε;

Έχω εγκαταστήσει το component Xmap για να στέλνω το sitemap μέσω του webmasters.

Αυτό που το έχω εφαρμώσει και σε άλλες περιπτώσεις, λειτουργεί μια χαρά. Δεν καταλαβαίνω τι έπαθε ο Γούγλης και μας ξεφακέλωσε...

:o
Work is not a Fork...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες