Γιατί έπεσαν δύο ιστοσελίδες μου σε κατάταξη αναζητήσεων απότομα σε συγκεκριμένες λέξεις;

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
melios

Γιατί έπεσαν δύο ιστοσελίδες μου σε κατάταξη αναζητήσεων απότομα σε συγκεκριμένες λέξεις;

Δημοσίευση από melios » 22 Αύγ 2012 15:46

Brand έγραψε: Αυτό που ανακαλύψαμε είναι ότι έχει η ιστοσελίδα περίπου 350 περιεχόμενα και η Google εμφανίζει μόνο 3 - 4
Αν με την αναζήτηση site:www.mydomain.gr δεν δείχνει όλα τα λινγκ η google, μπορείς στο google web master toos, στο health -> Fetch as Google και σε περίπτωση που γίνει σωστό crawl η google σε δίνει την επιλογή Submit to Google index και μετά URL and linked pages submitted to index. Έχεις δικαίωμα να κάνεις 500 λινκ ανα βδομάδα..

Για να πέταξε τα λινκ όλα, τσέκαρε και το robot.txt το αρχείο σου μήπως μπανάρει το μποτ ή δεν δέχεται crawling...

Όσον αφορά το sitemap, από το Optimazation -> Sitemaps -> add test site map...

Άβαταρ μέλους
Brand
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Brand » 25 Αύγ 2012 17:26

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Απεγκαταστήσαμε το google sitemap component και βάλαμε νέα έκδοση, κάναμε ξανά καταχώριση στο webmasters και τώρα είναι όλα ΟΚ.

Δεν είναι wordpress αλλά Joomla.

Το ζήτημα είναι ότι είχε γίνει και ένα χακ στον σέρβερ, είχαν δημιουργήσει ορισμένα κακοήθη λινκ κοντά στο </html> και αυτό μας έσκισε τα βάρδουλα.

Προχωράμε ακάθεκτοι.
Work is not a Fork...

kostasdhm

Δημοσίευση από kostasdhm » 27 Αύγ 2012 17:15

Πολύ ενδιαφέρον θέμα για το πώς μπορεί να χάσει την κατάταξη της μία ιστοσελίδα. Αναφέρεις ότι είχαν δημιουργήσει κακοήθη λινκ που προκάλεσε κακό. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία ...πώς ανακάλυψες το χακ στο σερβερ, πως ανακάλυψες τα κακοήθη λινκ κτλ...πιστευώ είναι χρήσιμα για όλους μας αυτά.
Σε κάθε περίπτωση ευχαροστώ για όλες τις πληροφορίες.
Διπλωματικές Εργασίες -
Εργασίες ΕΑΠ

Άβαταρ μέλους
Brand
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Brand » 23 Φεβ 2013 14:24

Από τρύπες σε Joomla files τα οποία με κατάλληλη εκτέλεση επηρεάζουν τα index.php των templates.

Τα link ήταν ίδιο χρώμα με το background και του τύπου βιάγκρα, καζίνο κλπ

:pint:

So simple.

Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει pm να μιλήσουμε και τηλεφωνικώς.
Work is not a Fork...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες