Απορίες για το Adsense (δοκιμές σε 1000/uniqe την ημέρα)

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 23 Αύγ 2012 15:01

Ανοίγω νέο thread που είναι η συνέχεια αυτού:

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=62411
(Μέσος όρος κερδών από 1000 unique visitors την ημέρα;)

Ξεκίνησα το adsense στο site (περίπου 1000 visits την ημέρα, 3000 pageviews) στις 15 Αυγούστου. Είχε από 6 clicks τις δύο πρώτες μέρες, την πρώτη 0.03 CPC και την δεύτερη 0.04 CPC. Κέρδη: 0.18 και 0.27 ευρώ.

Την τρίτη μέρα πήρε μπροστά (το adsense index-άρισε σωστά σελίδες που ήταν κομμένες από το robots.txt) και έγινε αυτό το HIGH SCORE:

Clicks: 21, CTR: 1.21% , CPC: €0.14, κέρδη: €2.94

Από τότε έχει παρατηρηθεί το εξής:

Τα clicks ανεβαίνουν κάθε μέρα:

21 -> 35 -> 32 -> 38 -> 43

ΑΛΛΑ το CPC πέφτει κάθε μέρα:

0.14 -> 0.07 -> 0.06 -> 0.08 -> 0.05 -> 0.03

Ουσιαστικά τα data που έχω είναι πάρα πολύ λίγα ακόμα για να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα. Η προφανής απορία είναι:

1) αν είναι σύνηθες κάτι τέτοιο και που μπορεί να οφείλετε. Υποψιάζομαι ότι η ποιότητα των διαφημίσεων αλλάζει μέρα με τη μέρα γιατί μάλλον δεν αρέσει στο google το content μου (είναι λίγο φτωχό σε λέξεις...:)). Από την άλλη ίσως φταιει ότι στις 2 ενδιάμεσες μέρες από τις 6, πρόσθεσα και 2ο ad unit (γενικά είχα μόνο 1 leaderboard στο πάνω μέρος), αλλά το έβγαλα χτες και προχτές (αλλά το CPC συνέχισε τον κατήφορο).

Και μερικές πιο εξειδικευμένες απορίες:

2) Μπορώ να κάνω διαφορετικές διαφημίσεις BAN (block) για διαφορετικά site μου; Απ’ ότι είδα στο διαχειριστικό, κάνοντας ban μια διαφήμιση γίνετε από όλα μου τα site. Κάνω λάθος;

3) Έφτιαξα με κώδικα να δείχνω 3 διαφορετικά ad unit σε κάθε pageview με ίση πιθανότητα. Έτσι ας πούμε σε 3000 hits σε μια μέρα, για περίπου 1000 έδειχνα το leaderboard, και για άλλα τόσα ένα large rectangle και ένα medium rectangle. Έκανα βλακεία; Μήπως δεν τα γουστάρει αυτά το google; Μήπως αυτό μου κούρεψε το CTR;

4) Μήπως ότι κάνω διαφορετικά πειράματα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ λειτουργεί αρνητικά σε κάτι;

5) Τι γίνετε ρε παιδιά με αυτές τις διαφημίσεις με τις κρέμες / health / beauty (Learn About Votubia, Φαρμακείο - ikeapharm.com Φυσικά Προϊόντα, Καλλυντικά APIVITA, skin care solutionsstore . com, Health . JustAnswer . com ). Den einai personalized δικές μου αυτές, και γενικά το site έχει 99% έλληνες και περισσότερο άντρες. Τις διαφημίσεις αυτές τις βλέπετε και εσείς στο Ad review center; Τις χρησιμοποιεί το google παντού; Δεν μιλάω για τις personalized (εκεί βλέπω web hosting και τέτοια :) ).

Ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Αύγ 2012 20:23

1) Δεν καταλαβαίνω γιατί να ανοίξεις νέο θέμα.

2) Δοκιμή 10 ημερών για 1000 μόνο χρήστες δεν είναι δοκιμή. Είναι "δεν έχω τι να κάνω και παίζω". Αν ήταν κανένα 6μηνο ίσως να είχε νόημα.

3) Το site το έκανες για να βγάζεις λεφτά; Αν ναι, λυπάμαι, έχασες!

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 23 Αύγ 2012 20:56

Δεν καταλαβαίνω γιατί να ανοίξεις νέο θέμα.
Άνοιξα νέο θέμα γιατί θέλω να κάνω διάφορες ερωτήσεις σχετικές περισσότερο με το adsense και όχι τόσο με το συγκεκριμένο site μου, και σκέφτηκα ότι καλύτερα είναι να υπάρχει σε νέο θέμα. Για παράδειγμα, μια γενική ερώτηση για το adsense που ξέχασα να βάλω πριν:

οι images/flash διαφημίσεις είναι σε κανέναν αποδοτικές; Εγώ βλέπω σχεδόν αποκλειστικά text ads να πατιόνται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες