Πρόβλημα με ram-Δουλεύει με μια RAM αλλά όχι με 2

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
hinata

Δημοσίευση από hinata » 24 Αύγ 2012 21:52

Λοιπόν, έχω το εξής πρόβλημα:

Έχω ένα laptop 7 ετών...πριν λίγο καιρό σταμάτησε να ανοίγει (περίπου). Μόλις το βάλω στο ρέυμα κάνει προσπάθεια να ανοίξει - ανάβει το cd-rom, ξεκινάνε τα ανεμιστηράκια αλλά η οθόνη είναι μάυρη - ουτε καν bios δεν μπαίνει.

Συνδέω μια οθόνη ώστε να τσεκάρω αν φταίει αυτό αλλά τίποτα. Τον ανοίγω λοιπόν και βγάζω και ξαναβάζω τις ram μήπως έφταιγε αυτό και μου ανοίγει...τον ανοιγόκλεισα μερικές φορές και ήταν οκ. Την επόμενη μέρα δεν ξανανοιξε...Ξαναέκανα το ίδιο αλλά τίποτα..Μετά από μερικές μέρες λέω ας ξαναδοκιμάσω και άνοιξε...όταν όμως τον έκλεισα δεν ξανάνοιξε. Ξαναδοκίμασα με τις ram αλλά τπτ.

Μίλησα σήμερα με ένα παιδί και μου λέει συνήθως όταν δεν ενοίγει η οθόνη είνια θέμα ram. οπότε έκανα το εξής:

-Αρχικά, έβγαλα την μια ram από το πρώτο slot. και ο υπολογιστής άνοιξε (έριξα βέβαια τα γραφικά γιατι είχα 2 512ΜΒ ram και είχα μείνει με μια των 512ΜΒ)

-Τον ανοιγόκλεισα πάρα πολλές φορές κα ήταν οκ απλά αργός (λογικό)

-Μετά έβαλα την ram αυτή στο πρώτο slot και δούλεψε πάλι

-Οπότε θεώρησα ότι έφταιγε η άλλη ram

-Δοκίμασα όμως και την άλλη ram μόνη της και δούλεψε πάλι ο υπολογιστής (και στα 2 slot δοκίμασα)

-Μετά ξαναβάζω και τις 2 ram και δεν δουλευε..Έκανε το ίδιο.Αλλά με μία ram (οποιαδήποτε) και σε οποιοδήποτε slot δουλεύει.Και με τις 2 όχι..Γιατί?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 25 Αύγ 2012 15:44

Θα πρότεινα να αφαιρέσεις την μπαταρία (εάν είναι τοποθετημένη), μετά δοκίμασε πάλι να κάνεις εκκίνηση, σε περίπτωση αποτυχίας να αφαιρέσεις και τον δίσκο (και την κάρτα δικτύου ώστε να μείνουν ελάχιστες συσκευές συνδεδεμένες).

Το ότι δεν εκκινεί ο υπολογιστής είναι θέμα m/b (τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις). Εάν μπορείς κάνε reset στο bios (και προσεκτική ρύθμισή του αμέσως μετά).

Αυτό που αντιμετωπίζεις με τις μνήμες ίσως να προκύπτει λόγω κακής τροφοδοσίας τους με ρεύμα (υποθέτοντας ότι λειτουργούσαν κανονικά παλαιότερα, σπανίως χαλάνε πάντως κατά την λειτουργία τους, συνήθως είναι προβληματικές εξ' αρχής). Πάντως για αρχή τοποθέτησε έστω μία μνήμη και κάνε εξαντλητικές δοκιμές στις υπόλοιπες συσκευές ώστε να καταλήξεις σε κάποιο ασφαλές συμπέρασμα για το τι ακριβώς φταίει και δεν γίνεται κανονική εκκίνηση.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες