Προκατασκευασμενα σπίτια

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
ktzouv

Προκατασκευασμενα σπίτια

Δημοσίευση από ktzouv » 26 Αύγ 2012 19:27

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ανοιξω ενα καινούριο θέμα που με απασχολεί ύστερα απο μία μικρή έρευνα που έχω κάνει.

Ποια είναι η γνώμη σας για τα προκατασκευασμένα σπίτια?

Άβαταρ μέλους
charavge

Προκατασκευασμενα σπίτια

Δημοσίευση από charavge » 26 Αύγ 2012 21:44

Θεωρούσα τα ΠροΚατ κατώτερης ποιότητας σπίτια. Λάθος μεγάλο!
Μπήκα στη διαδικασία και έψαξα και είδα από κοντά ότι αυτά τα σπίτια είναι εξίσου καλά με αυτά που έχουμε ήδη, με κάποιες διαφορές π.χ. μεσοτοιχίες από γυψοσανίδες. Παρόλα αυτά οι μεσοτοιχίες πλέον μπορούν να παρέχουν και ηχομόνωση και θερμομόνωση.

Εγώ σήμερα θα έφτιαχνα ΠροΚατ 1ον γιατί είναι αρκετά πιο οικονομικό (γλιτώνεις και ένσημα), 2ον γιατί το χτίζεις σε χρόνο Dt και 3ον γιατί είδα κάποια σχέδια τα οποία με τρέλαναν (εγώ έψαχνα ξύλινο ή αλλιώς Φιλανδικά σπίτια)!

Ένας φίλος έδωσε 30.000€ περίπου και του έφτιαξαν στην ταράτσα μία δίχωρη γκαρσονιέρα 50τμ με τζάκια, καλοριφέρ, κουζίνα και το κλειδί στο χέρι...

Το μόνο που πρέπει να ξέρεις είναι ότι θέλει συντήρηση και πρέπει να σκεφτείς το επιπλέον κόστος... Θέλεις συντήρηση σίγουρα κάθε 3 χρόνια (εκείνοι σου λένε 5 αλλά μην τους πιστεύεις).

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Προκατασκευασμενα σπίτια

Δημοσίευση από EneMe » 27 Αύγ 2012 17:49

Δεν είναι όλα τα προκάτ ίδια. Και δεν εννοώ την διαφορά ποιότητας μεταξύ εταιρειών απλά.
Υπάρχουν προκάτ με διαφορετική προσέγγιση κατασκευής, από την οποία προκύπτουν διαφορές στο χρόνο ζωής, την οικιστική άνεση, κλπ.
Προκάτ είναι ακόμα και τα "κλασσικά" σπίτια στις ΗΠΑ που -όπως βλέπουμε και στις ταινίες- τα συναρμολογούν μόνοι τους.
Σε κάθε περίπτωση το -κατά τον έλληνα- "συνηθισμένο" προκάτ έχει ημερομηνία λήξης πριν τον κύκλο ζωής μιας οικογένειας.
Μόνο μια συζήτηση με κάποιον ανοιχτόμυαλο μηχανικό μπορεί να παράξει σωστά συμπεράσματα.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προκατασκευασμενα σπίτια

Δημοσίευση από mechpanos » 28 Αύγ 2012 11:06

Κατά την άποψή μου ούτε θετική ούτε αρνητική εικόνα έχω.
Θέλει πολύ ψάξιμο και εμπειρία στην οικοδομή.
Επίσης, ως προς την σύγκριση με μια "συμβατική" κατασκευή, εξαρτάται τί συγκρίνεις.
Για τον χρόνο χτισίματος, αν έχεις τσακάλια συνεργεία και χρήμα και την συμβατική σε χρόνο Dt την τελειώνεις.
Για το κόστος κατασκευής, συμφωνώ ότι θα είναι ανεβασμένο.
Οικοδομική άδεια κανονικά θα χρειαστείς και στις δυο περιπτώσεις, ενεργειακή μελέτη αν είναι πάνω από 50 τ.μ., όπως και ενεργειακή επιθεώρηση.
Τώρα δεν ξέρω αν οι ΠΡΟΚΑΤατζήδες τα βάζουν μέσα στην τιμή αυτά, ή όχι.
Μελέτη θεμελίωσης δεν πρέπει να γίνει; Σε σεισμογενή χώρα ζούμε, μην ψάχνεις να το βρεις το σπίτι αύριο-μεθαύριο.
Δεν ξέρω οι συνάδελφοι πολ. μηχανικοί φαντάζομαι θα έχουν καλύτερη άποψη από εμένα.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες