Βοήθεια MySql - php

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
AntoRower

Βοήθεια MySql - php

Δημοσίευση από AntoRower » 27 Αύγ 2012 13:16

Γειά σας, φτιάχνω ἕνα πρόγραμμα καί θέλω νά τό πουλήσω μέσω paypal.
Τό σύστημα δουλεύει ὥς ἑξῆς:
Ὁ χρήστης θά κατεβάζει τό πρόγραμμα (καί ἀπό τήν σελίδα μου, καί ἀπό ὅπου τό βρεῖ δωρεάν).
Ἐγώ ἔχω μία MySql database στήν ὁποία ἔχω τά πεδία:
Username
Password
LogIns
Τό πεδίο μέ τά log Ins δηλώνει πόσα log Ins ἔχει ἀκόμα ὁ χρήστης διαθέσιμα (κάθε φορά πού κάνει log in μειώνεται τό πεδίο αὐτό κατά ἕνα).
Ἐγώ θέλω μία σελίδα στήν ὁποία ὁ χρήστης νά κάνει Log In (register κάνει ἀπό τό πρόγραμμα) καί ἀφοῦ πληρώσει τό ποσό μέσω paypal νά προστεθοῦν στόν λογαριασμό του 50 π.χ. Log Ins (δηλαδή νά αὐξηθεῖ τό πεδίο LogIns κατά 50).

Τά προβλήματα μου λοιπόν εἶναι τά ἑξῆς:
1. Ὁ browser μου δέν τρέχει .php ἀρχεῖα. Ἀνοίγει καί κλείνει ἀμέσως.
Κατέβασα τό xampp, τό ἔκανα install ἀλλά τίποτα (ἕνα μόνο ἀρχειάκι εἶχε πρόβλημα στό install καί πάτησα ignore, δέν ξέρω ἄν φταίει αὐτό).

2. Τά στοιχεῖα τῆς database μου εἶναι τά ἑξῆς:
Server: db5.papaki.gr
Username: Back
Password: *********
Port: 3306
data(0) = Username
data(1) = Password
data(2) = LogIns

Πῶς πρέπει νά εἶναι ὁ κώδικας ὁ ὁποῖος νά κάνει Log in;
Καί μέ ποιόν τρόπο τό .php θά τσεκάρει ἄν πλήρωσε ὁ χρήστης καί στήν συνέχεια θά αὐξάνει τό data(2) κατά 50 π.χ. μονάδες;

Ἐλπίζω νά βγάλουμε ἄκρη..
Εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων.

Υ.Γ.: Ἄν κάποιος ἔχει κατά νοῦ καλύτερο καί πιό ἀπλό σύστημα ἄς τό ἀναφέρει. :)
Ὅταν ὁ ἀετός πητᾶ ψηλᾶ
ἡ κουτσουλιά πονάει.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Βοήθεια MySql - php

Δημοσίευση από alou » 27 Αύγ 2012 16:54

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείς, αλλά:

Για να τρέξει η php θέλεις το xampp ή κάποιο ανάλογο περιβάλλον με php (και mysql), οπότε λύνεις αυτό το θέμα πρώτα από όλα. Υπάρχουν δεκάδες FAQ για xampp, wamp κλπ και αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία ρωτάς.

Αυτό που περιγράφεις, σαν διαδικασία θα μπορούσε να είναι κάπως έτσι:

user login, αποστολή στοιχείων συναλλαγής στο paypal για πληρωμή, επιστροφή δεδομένων από το paypal, εγγραφή στη βάση αν ήταν επιτυχής η συναλλαγή.

Επομένως, ξεκινάς από μια απλή διαχείριση χρηστών στην οποία έχεις τα απαραίτητα πεδία (user name, pass, logins, ... ), φτιάχνεις μια φόρμα που θα στέλνει τα απαραίτητα στοιχεία πληρωμής στο paypal (προϊόν, τιμή, το λογαριασμό σου στο paypal) και το αντίστοιχο αρχείο που θα δέχεται τις πληροφορίες της συναλλαγής από το paypal (IPN το λέει το paypal, είναι post data και έχει ένα επιπλέον στάδιο επιβεβαίωσης αφότου λάβεις τα δεδομένα για να σιγουρέψεις ότι το post είναι από την paypal) και θα κάνει update ανάλογα το πεδίο logins στη βάση σου.

AntoRower

Βοήθεια MySql - php

Δημοσίευση από AntoRower » 27 Αύγ 2012 22:55

Ευχαριστῶ ἀδερφέ μου.!
Κοίτα, εἶμαι ἀρχάριος ὅσον ἀφορά τίς ἰστοσελίδες, δέν ξέρω τί εἶναι τό "FAQ" πού εἶπες.
Ἐγώ κατέβασα τό πρῶτο xampp πού βρῆκα..
Ἄν δέν ἔκανα καλά πρότεινε μου ὅτι νομίζεις καλύτερο (Windows 7 δουλεύω).

Αὐτό τό "ἐπιστροφή δεδομένων ἀπό τήν paypal" πῶς θά γίνει συνέλλην;
Ἐγώ ξέρω ὅτι μπαίνεις στόν λογαριασμό σου (τῆς paypal) καί βάζεις τά στοιχεῖα πού θέλεις (τιμή, προϊόν καί λοιπά) καί ἡ paypal σοῦ δίδει τόν κώδικα πού πρέπει νά βάλεις στήν σελίδα σου γιά νά φτιάξεις τό κουμπί μέ τά στοιχεῖα πού ἔδωσες.
Ὑπάρχει κάτι πού δέν ξέρω;
Ἡ διαδικασία πού ἀνέφερες εἶναι τρομερά χρήσιμη!!!!
Μπορεῖς νά μοῦ πεῖς πιό συγκεκριμένα πῶς θά γίνεται; (δηλαδή πῶς θά ἀντιδρῶ μέ τήν paypal καί πῶς ἐκείνη θά αὐξάνει τά LogIns στήν database μου;

Εὐχαριστῶ ξανά..
Μακάρι νά καταφέρουμε νά κάνουμε αὐτό πού εἶπες.!!
Ὅταν ὁ ἀετός πητᾶ ψηλᾶ
ἡ κουτσουλιά πονάει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες