Πρόβλημα με οθόνη LG

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με οθόνη LG

Δημοσίευση από xultimatex » 02 Σεπ 2012 00:17

Καλησπέρα,
έχω μια οθόνη LG 24" εδώ και 5 χρόνια περίπου. Λίγο πριν το καλοκαίρι μου έβγαλε το εξής πρόβλημα. Όταν κλείνω το pc και μπαίνει σε stand-by και μετά το ανοίγω κάνει γύρω στα δύο λεπτά να ανοίξει. Στο μεταξύ φαίνεται ότι δεν δουλεύει καθόλου (σβήνει το λαμπάκι) και μετά από 2 λεπτά τσουπ (αναβοσβήνει και 2 φορές) ανοίγει... Επιπλέον, στα δεξιά έχει βγάλει μια σκιά κολλημένη τέρμα άκρη του panel. Δεν ξέρω αν ΚΑΙ η σκιά είναι σύμπτωμα ή αν προκλήθηκε από λίγο ξύλο που της έριξα για να συμμορφωθεί :oops:

Έχει κανείς καμιά ιδέα τί μπορεί να είναι και πώς να το ψάξω; Επιπλέον,πως μπορώ να βρω που υπάρχει service για LG;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα με οθόνη LG

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Σεπ 2012 13:09

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
1) Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το καλώδιο σύνδεσης οθόνη - PC :question:
2) Ο driver της οθόνης, μήπως χρειάζεται επισκευή/επανεγκατάσταση ή/και ενημέρωση :question:
3) Τα ίδια και για τον driver της κάρτας γραφικών.
4) Μήπως -μέσω του driver που υπάρχει- χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις σχετικά με την οθόνη: (ανάλυση, τύπος οθόνης, κλπ) :question:
5) (Επικοινωνία με LG)
Μέσω τηλεφώνου
Καλέστε έναν εκπρόσωπο του τμήματος υποστήριξης της LG στο τηλέφωνο 801 11 200 900 & από κινητό 2104800564 (αστική χρέωση).
Δευτέρα - Κυριακή, 24 ώρες

Άβαταρ μέλους
alekstolo
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με οθόνη LG

Δημοσίευση από alekstolo » 05 Σεπ 2012 00:46

xultimatex το πρώτο που είπες είναι πολύ πιθανό να είναι το τροφοδοτικό -inverter που φοράνε συνιτός τα lg monitor(ανάλογα το monitor βεβαία) όσο για την σκιά μπορεί να έχει κάψει pixel η απλός e αν έχεις κάτι συνεχεια εκεί στην άκρη του panel έχει αφήσει αποτύπωμα,της περισσότρες φορες διορθώνεται,το θέμα είναι e αν θα σε συμφέρει να επισκευάσεις το monitor η απλός να πάρεις ένα καινούργιο,

πάρε στο κέντρο της lg και ρωτα τους ποιος έχει το εξουσιοδοτημένο service στην περιοχή σου

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με οθόνη LG

Δημοσίευση από cordis » 05 Σεπ 2012 01:33

βρες κάποιο τσακάλι ηλεκτρονικό να στην κοιτάξει...

πριν δυο εβδομάδες μου κάηκε η LG μου και πήγα σε φίλο ηλεκτρονικό. ήταν μόνο το τροφοδοτικό καμένο και με 20 ευρώ ξεμπέρδεψα. η αντιπροσωπία θα ήθελε ίσως και 100 απλά για να δει τι έχει...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με οθόνη LG

Δημοσίευση από xultimatex » 10 Σεπ 2012 01:39

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Για την ιστορία, έψαξα στο google και είδα ότι πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα και ότι φταίνε 2 πυκνωτές στο τροφοδοτικό που καταπονούνται και χαλάνε. Τους άλλαξα και όλα ΟΚ!
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης