[Joomla 2.5] Popup & facebook likebox

Joomla! Extensions (Components, Modules, Plugins)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 03 Σεπ 2012 13:20

Μετά απο πολλά χρόνια και αφού έχω λάβει άπειρη βοήθεια, αποφάσισα να συμβάλω ενεργά στην κοινότητα μοιράζοντας μαζί σας ένα κολπάκι που εφάρμοσα πρόσφατα σε μια σελίδα joomla 2.5.

Η όλη ιδέα προέκυψε από αρκετά γνωστά blogs σε wordpress που χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο εργαλείο ώστε να προωθήσουν την fanpage τους και να αυξήσουν τα likes. Κάτι αντίστοιχο υπάρχει για joomla αλλά μόνο σε commercial έκδοση με 5$ οπότε έψαξα και βρήκα έναν τρόπο να το κάνω μόνος και δωρεάν.

Το βοήθημα αφορά joomla 2.5 και είναι πανεύκολο ακόμα και για αρχάριους. Ένα παράδειγμα του τι θα φτιάξουμε θα δείτε σ' αυτό το blog.

Θα φτιάξουμε ένα παράθυρο popup και στην συνέχεια την σελίδα με το περιεχόμενο.

Λοιπόν για το πρώτο μέρος που αφορά την δημιουργία popup σε κάθε επίσκεψη στην σελίδα προνόησε άλλος και μας το δίνει έτοιμο. Στο Joomla JED θα κατεβάσουμε ένα module με όνομα SplashR από εδώ. Αφού το εγκαταστήσουμε με τον γνωστό τρόπο (extensions/extension manager) θα δούμε πως το module έχει μια μερικές επιλογές παραμετροποίησης που θα χρειαστούμε όπως:
-Modal Type: επιλέγουμε Squeezebox. Έχει ένα ωραίο effect και στο fullscreen αλλά δεν κάνει για την δουλειά μας :) .

-Squeezebox Size, τις διαστάσεις δηλαδή του popup. Εγώ έβαλα 350x400, πρέπει να είναι μεγαλύτερο απο' το iframe του fanbox* που θα πάρουμε αργότερα ώστε να το χωρέσει.

-Enable Frequency, επιλέγουμε YES, αυτό θα καθορίζει την συχνότητα που θα εμφανίζεται το παράθυρο στους επισκέπτες.

-Frequency Type, επιλέγουμε Once per session να εμφανίζει δηλαδή το παράθυρο ΜΟΝΟ μια φορά, την πρώτη κατά την περιαγωγή του χρήστη. Επίσης μέσω της επιλογής Once per X days μπορούμε να ορίσουμε το παράθυρο να εμφανίζεται ανά Χ ημέρες συμπληρώνοντας στο κελί Frequency.

-Splash URL**, εδώ θα βάλουμε σύνδεσμο στην σελίδα που θα σχεδιάσουμε και θα περιλαμβάνει και το facebook fanbox

-Splash Title, το αφήνουμε άδειο γιατί αφορά την λειτουργία σε fullscreen.

-Autohide Timer, βάζουμε 15, δηλαδή σε 15δευτερόλεπτα το παράθυρο θα κλείσει αυτόματα.

-Disable Skip, Νο

Εικόνα

Στο δεύτερο μέρος λοιπόν θα φτιάξουμε την σελίδα που θα εμπεριέχει το popup παράθυρο. Ουσιαστικά θέλουμε τον κώδικα iframe του fanbox* και θα τον πάρουμε από εδώ.

Βάλτε την fanpage σας στην επιλογή Facebook Page URL, εγώ έβαλα του freestuff (http://facebook.com/freestuff.gr) για το παράδειγμα μου. Προτεινόμενο width 348 και το height το αφήνουμε καινό γιατί και να το γράψουμε δεν μας περνάει στις διαστάσεις στον κώδικα. Παρακάτω επιλέγουμε το show faces, τα Show stream και Show header θα είναι ανενεργά. Πατάμε get code και επιλέγουμε να πάρουμε τον κώδικα με iframe και θα μας δώσει τον κώδικα
Εικόνα

Κώδικας: Επιλογή όλων

<iframe src="//www.facebook.com/plugins/likebox.php?href=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Ffreestuff.gr&amp;width=348&amp;height=258&amp;colorscheme=light&amp;show_faces=true&amp;border_color&amp;stream=false&amp;header=false&amp;appId=223474087774673" scrolling="no" frameborder="0" style="border&#58;none; overflow&#58;hidden; width&#58;348px; height&#58;258px;" allowTransparency="true"></iframe>

Εδώ θα κάνουμε μια παρέμβαση στο height του κώδικα και όπου λέει 258px θα το κάνουμε 385px, δηλαδή:

<iframe src="//www.facebook.com/plugins/likebox.php?href=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Ffreestuff.gr&amp;width=348&amp;height=385&amp;colorscheme=light&amp;show_faces=true&amp;border_color&amp;stream=false&amp;header=false&amp;appId=223474087774673" scrolling="no" frameborder="0" style="border&#58;none; overflow&#58;hidden; width&#58;348px; height&#58;385px;" allowTransparency="true"></iframe>
Πάμε τώρα να σχεδιάσουμε την σελίδα μας με html. Ανοίγουμε το σημειωματάριο γράφουμε τον κώδικα για την σελίδα και στο body θα βάλουμε τον κώδικα iframe όπως παρακάτω.

<!DOCTYPE html>
<html>
<body>
<iframe src="//www.facebook.com/plugins/likebox.php?href=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Ffreestuff.gr&amp;width=348&amp;height=385&amp;colorscheme=light&amp;show_faces=true&amp;border_color&amp;stream=false&amp;header=false&amp;appId=223474087774673" scrolling="no" frameborder="0" style="border&#58;none; overflow&#58;hidden; width&#58;348px; height&#58;385px;" allowTransparency="true"></iframe>
</body>
</html>
Αποθηκεύουμε το αρχείο μας με όνομα social-pop.html (ή όπως αλλιώς θέλετε) και το ανεβάζουμε στον server μας. Τέλος επιστρέφουμε στις ρυθμίσεις του module και στην επιλογή Splash url** βάζουμε την διαδρομή για το αρχείο μας πχ http://www.mysite.gr/social-pop.html ενεργοποιούμε το module το ρυθμίζουμε να εμφανίζεται στην αρχική μας σελίδα και είμαστε έτοιμοι.

Σας έδωσα την βασική ιδέα, αφιερώστε λίγο χρόνο και εμπλουτίστε την. Προσωπικά έβαλα ένα countdown 15δευτερολέπτων μαζί με κείμενο που λέει "Πατήστε το Χ επάνω δεξιά για κλείσιμο ή περιμένετε 15 δευτερόλεπτα και το παράθυρο θα κλείσει αυτόματα" ώστε να το βλέπει και ο επισκέπτης. Επίσης έφτιαξα και ένα background με χρώμα και λογότυπο και καθώς και 2-3 λόγια πχ Κάντε μας Like και στηρίξτε μας.

Credits για το popup window στον δημιουργό του, Michael Richey . Αξίζει να δείτε τα modules του, είναι όλα έξυπνα, πρακτικά και δωρεάν.

Frame
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frame » 05 Σεπ 2012 18:26

πωπω πάλευα σήμερα 3-4 ώρες με τα free extensions για κάτι τέτοιο και τελικά το βρήκα χάρη στο απλό tutorial σου.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Το έκανα στο www.interiordecor.gr

Κάντε κανά Like με την ευκαιρία!

+1000 Insurer

Frame
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frame » 05 Σεπ 2012 18:46

Κάτι που είδα όμως είναι ότι πρέπει να μπει σε μια Module position για να δουλέψει, άρα θα πιάσει κάποια θέση το module στην σελίδα.

Αν μπει σε κάποιο νέο module position τότε δεν παίζει... κάνω κάτι λάθος;

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 05 Σεπ 2012 20:27

Πρέπει να το βάλεις σε υπάρχον module position πχ footer. Για να το βάλεις σε νέο position τότε πρέπει να περάσεις το position στο template σου

diegito

Δημοσίευση από diegito » 07 Σεπ 2012 12:52

Για joomla 1.5 υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
A.P

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 07 Σεπ 2012 13:12

Αν βρεις κάποιο extension σε 1.5, αντίστοιχο του SplashR, τότε η λογική θα είναι η ίδια.

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 07 Σεπ 2012 14:05

Έτσι είναι,δουλεύει και σε 1.5 απλά επειδή το SpashR είναι μόνο για 2.5 μπορούμε να δουλέψουμε με κάτι αντίστοιχο. Προσωπικά σε 1.5 το δουλεύω με αυτό το plugin

georgiostdk

Δημοσίευση από georgiostdk » 05 Μάιος 2013 17:57

ιπαρχει καπιος τροπως να το βάλω στο φορουμ το φορουμ εινε σε php bb3
www.thebestgreek.gr

stathis_261

Δημοσίευση από stathis_261 » 29 Μάιος 2013 14:29

Καλησπέρα ευχαριστώ για τις οδηγίες πολύ καλό και χρήσιμο. Μου δουλεύει μόνο στην αρχική σελίδα www.discovercity.gr . Τι πρέπει να κάνω για να μου δουλέψει και στις υπόλοιπες; Αν πχ κάνει κάποιος κλικ σε κάποιο άρθρο μου πχ http://www.discovercity.gr/skeutomai-ka ... tanasteysh Που θα έχω κάνει post στο facebook θα βγέι το Pop up αλλά δεν θα εμφανίζει μέσα σε αυτό το Like Βοχ αλλά ένα μήνυμα λάθους. ότι η σελίδα δεν βρέθηκε αφού κλείσει το Pop up μπορεί να διαβάσει κανονικά το κείμενο μου. Απλά θέλω να μάθω πως και αν μπορώ να εμφανίζω το Pop up σωστά σε όλα μου τα Link και menu της σελίδας μου και όχι μόνο στην αρχική ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 29 Μάιος 2013 17:39

Καλησπέρα, μήπως έχεις ρυθμίσει το module να ανοίγει μόνο στην αρχική σελίδα;

stathis_261

Δημοσίευση από stathis_261 » 29 Μάιος 2013 18:47

έχω τσεκάρει όλα τα Links μέσα απο το Module για να είναι παντού αν αυτό με ρωτάς έχω τσεκάρει όλες τις σελίδες . στέλνω και μια εικόνα
Συνημμένα
1.jpg

stathis_261

Δημοσίευση από stathis_261 » 29 Μάιος 2013 18:49

ανοίγει και στις άλλες σελίδες απλά μόνο στην αρχική είναι σωστό σε όλα τα άλλα βγάζει λάθος..

stathis_261

Δημοσίευση από stathis_261 » 29 Μάιος 2013 18:57

και το error .. την αρχική δεν την έχω βάλει φωτογραφία όλα εκεί δουλεύουν μια χαρά
Συνημμένα
like.jpg

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 29 Μάιος 2013 20:56

Νομίζω πως βρήκα το σφάλμα. Στις ρυθμίσεις του module βάλε στο Splash URL http://www.discovercity.gr/templates/index.html και θα είσαι έτοιμος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! Extensions (Components, Modules, Plugins)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες