Σωστός τρόπος χρήσης affiliate links (redirect και link tracking)

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 04 Σεπ 2012 00:35

Παράδειγμα: Θέλω να βάλω ένα banner του travian (από την linkwise) σε ένα site μου. To url που μου δίνει είναι της μορφής:

http:// affiliate.linkwise.gr/z/XXXXXX/CDyyyy/

a) Θέλω κατ’ αρχήν να τα χω καλά με το google και διαβάζω παντού ότι μόλις δει links σε affiliate προγράμματα μπορεί να σε στείλει στην τελευταία σελίδα της αναζήτησης, ιδίως αν το site μου δεν έχει πολύ (και καλό) content,

b) και δεύτερον θέλω να μετράω ακριβώς πόσες φορές πατήθηκε και πότε (click tracking).

Και τα δύο αυτά θα προβλήματα θα λύνονταν ωραιότατα με ένα link μέσα στο site μου, που κάνει redirect στη σελίδα του travian, δηλαδή για παράδειγμα:

http:// mysite.gr/goto/travian/

Το οποίο link ουσιαστικά θα κάνει κάποιου είδους redirect (301, 302, 307 ή frames) στο πιο πάνω link της linkwise.

Το θέμα είναι όμως ότι το google θα ακολουθήσει αυτό το link και θα δει ότι φεύγει με redirect και μάλιστα πάει σε affiliate σελίδα, και μπορεί να θεωρήσει ότι είναι link cloaking (το οποίο το κατατάσσει στα blackhat), οπότε μπορεί το αποτέλεσμα να είναι πολύ χειρότερο.

Μια «λύση» θα ήταν να απαγόρευα στο googlebot να μπει στο /goto/* directory και πάνω (robots.txt), αλλά μου φαίνετε αυτό είναι σαν να πηγαίνω γυρεύοντας να φαω το ban-άκι γιατί ουσιαστικά κάνω trick στο bot.

Ακόμα και να υποθέσουμε ότι η λύση με το /goto/ φάκελο είναι δεκτή, τι είδους redirect είναι «σωστό»; Ψάχνω εδώ και 24 ώρες στο google και οι περισσότεροι είναι ενάντια στο 307 (temporary redirect) και 302 (found, επίσης προσωρινό redirect), αλλά το 301 έχει το κακό ότι περνάει και άλλα στοιχεία για το link (pageRank μεταξύ άλλων) και εκεί μπορεί να θεωρήσει η google ότι είναι bad seo το όλο πράγμα και μετά να βρεθώ εκτός αποτελεσμάτων. Επίσης η λύση του frame είναι ΜΠΛΙΑΧ, και νομίζω διάβασα ότι επίσης είναι υποψήφια για γρήγορη τιμωρία. Άσε που δεν τη δέχονται και οι διαφημιζόμενοι.

Εσείς τι links χρησιμοποιείτε; Φαντάζομαι ότι κατά 99% χρησιμοποιούνται τα default της linkwise όπως ακριβώς είναι, αλλά κάποιος που να μπορεί να μας πει αν τελικά τον έβλαψε αυτό;

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 04 Σεπ 2012 00:39

Τo sneaky redirect έχει να κάνει με το ότι κάνεις redirect τον χρήστη σε ένα Α site και το google bot σε ένα B site. Αν το redirect είναι κανονικό (όπως είναι στη συγκεκριμένη περίπτωση), δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν θέλεις απλά μπορείς να βάλεις και ένα nofollow attribute μέσα στο link.

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 04 Σεπ 2012 00:49

alexisitsios έγραψε:Τo sneaky redirect έχει να κάνει με το ότι κάνεις redirect τον χρήστη σε ένα Α site και το google bot σε ένα B site. Αν το redirect είναι κανονικό (όπως είναι στη συγκεκριμένη περίπτωση), δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν θέλεις απλά μπορείς να βάλεις και ένα nofollow attribute μέσα στο link.
Άρα αφήνω το googlebot να επισκεφθεί κανονικά την redirect σελίδα χωρίς block στο robots.txt ε;

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 04 Σεπ 2012 00:50

ναι. Απλά αν θέλεις βάλε και ένα nofollow attribute στο κάθε link.

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 04 Σεπ 2012 00:56

alexisitsios έγραψε:ναι. Απλά αν θέλεις βάλε και ένα nofollow attribute στο κάθε link.
Ναι, ξέχασα να γράψω στο αρχικό post ότι έχω ήδη βάλει nofollow σε όλα τα διαφημιστικά links, όπως θα πρέπει όλοι να κάνουμε (απορώ γιατί δεν το κάνει by default η linkwise στον κώδικα που δίνει για copy-paste).

Σχετικά με το είδος του redirect (301 ή κάποιο άλλο) μήπως έχεις κάποια άποψη; Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 04 Σεπ 2012 01:02

Αν είναι μόνιμο 301. Αν είναι προσωρινό 302.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες