Πώς γνωρίζω αν η αγορά πραγματοποιήθηκε από affiliate ή αν είναι δικός μου πελάτης;

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
charavge

Πώς γνωρίζω αν η αγορά πραγματοποιήθηκε από affiliate ή αν είναι δικός μου πελάτης;

Δημοσίευση από charavge » 04 Σεπ 2012 13:10

Μου δημιουργήθηκε η απορία πώς μπορεί κάποιος να γνωρίζει αν μια αγορά που πραγματοποιείται είναι από κάποιο δίκτυο affiliate ή δικός μου πελάτης. Υπάρχει τρόπος να εξακριβωθεί αυτό;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Σεπ 2012 16:56

υπάρχει και η περίπτωση να είναι πελάτης σου, αλλά να έρθει μέσω affiliate...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 04 Σεπ 2012 19:40

cordis έγραψε:υπάρχει και η περίπτωση να είναι πελάτης σου, αλλά να έρθει μέσω affiliate...
Ok. Δεκτό και μη αμφισβητίσιμο! Παραμένει το ερώτημα όμως, εφόσον τοποθετείται κώδικας ο οποίος σε όλες τις επιτυχημένες αγορές παίρνει την IP και τα στοιχεία της συναλλαγής, πώς μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τη διαφορά αυτή;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Σεπ 2012 20:09

μήπως θα έπρεπε να σου δίνουν κώδικα που να εμφανίζετε μόνο όταν υπάρχει το cookie τους;

γιατί έτσι όπως μου τα λες όχι μόνο μπορούν να λένε όποια πώληση θέλουν δικιά τους, αλλά έχουν και ΟΛΑ τα στοιχεία από ΟΛΕΣ τις πωλήσεις σου!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 05 Σεπ 2012 01:12

cordis έγραψε:μήπως θα έπρεπε να σου δίνουν κώδικα που να εμφανίζετε μόνο όταν υπάρχει το cookie τους;

γιατί έτσι όπως μου τα λες όχι μόνο μπορούν να λένε όποια πώληση θέλουν δικιά τους, αλλά έχουν και ΟΛΑ τα στοιχεία από ΟΛΕΣ τις πωλήσεις σου!
Μου έχουν δώσει ένα κομμάτι κώδικα στον οποίο τοποθετούμε τον αριθμό συναλλαγής και το ποσό στο thank you page. Από ό,τι έχω καταλάβει φορτώνει μία σελίδα php μέσω <script src=...> και από εκεί και πέρα υποθέτω ότι φορτώνει κάποια εικόνα σαν μετρητή;;

Τώρα όπως το βλέπω, είναι τρύπιο... Ποιός μου λέει εμένα ότι ισχύει η πώληση;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Σεπ 2012 01:20

τι reports σου δίνουν;

έχει, ξέρω εγώ,
... από την τάδε εξωτερική σελίδα, που ανήκει στον τάδε affiliate, ήρθε ο επισκέπτης και αγόρασε συνολικά το τάδε ποσό με το τάδε αριθμό συναλλαγής;

αν το cookie ήταν της στιγμής ή προηγούμενης ημέρας, σου το δίνουν;
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 05 Σεπ 2012 02:09

Θα σου πω και θα καταλάβεις. Λάβαμε ένα αρχείο το οποίο γράφει μέσες άκρες τα παρακάτω:
Παίρνω ένα timestamp, id του affiliate (αριθμό), id του cookie(κωδικοποιημένο), id του banner και σαν referrer την ίδια τη σελίδα του πελάτη μας (success page)... Την Ip Address την οποία μπορεί εύκολα να πάρει και φυσικά τα ποσά τα οποία του μεταβιβάζουμε.

Ο καθένας μπορεί να συμπληρώσει αυτά τα στοιχεία, δε χρειάζεται κάποια τεχνική.
Δε λέει περισσότερα για το cookie ή κάτι άλλο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Σεπ 2012 02:45

οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δείξεις εμπιστοσύνη ή να κάνεις και με δικό σου σύστημα tracking για επαλήθευση.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 05 Σεπ 2012 10:59

cordis έγραψε:οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δείξεις εμπιστοσύνη ή να κάνεις και με δικό σου σύστημα tracking για επαλήθευση.
Με το δικό μας σύστημα καταγράφουμε όλα αυτά και κάποια άλλα (εκτός όσα αφορούν την εταιρεία), απλά για να έχει κάποιος στην ουσία ολοκληρωμένη εικόνα, πρέπει να καταγράφει σε logs όλη την κίνηση του επισκέπτη από τη σελίδα που μπήκε μέχρι την πώληση, τοποθετώντας κώδικα σε όλες σου τις σελίδες... Έτσι, μπορείς να έχεις μια ιδέα από πού ήρθε ο επισκέπτης σου.

Μάλλον μένουμε στο πρώτο που λες, έτσι κι αλλιώς δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.
Σε ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 05 Σεπ 2012 11:56

charavge έγραψε:για να έχει κάποιος στην ουσία ολοκληρωμένη εικόνα, πρέπει να καταγράφει σε logs όλη την κίνηση του επισκέπτη από τη σελίδα που μπήκε μέχρι την πώληση, τοποθετώντας κώδικα σε όλες σου τις σελίδες... Έτσι, μπορείς να έχεις μια ιδέα από πού ήρθε ο επισκέπτης σου.
Αυτό ακριβώς κάνει το Analytics. Δε γνωρίζω ποιά είναι η σελίδα σας αλλά φαντάζομαι πως έχετε Analytics.

Γιατί δεν δημιουργείτε λοιπόν ένα campaign για τους επισκέπτες που έρχονται από το affiliate δίκτυο (αν δεν σας περνάνε κάποια παράμετρο στους επισκέπτες που σας στέλνουν, μπορείτε να ζητήσετε να το κάνουν) ώστε να γνωρίζετε αν και πόσοι από αυτούς κάνουν αγορές; Τα αποτελέσματα δεν θα συμπίπτουν απόλυτα (καθώς κάποιες φορές το Analytics θα αναφέρει το τελευταίο referer π.χ. Adwords, ενώ ο χρήστης μπορεί όντως να έχει περάσει νωρίτερα από affiliate) αλλά τουλάχιστον θα πάρετε μια εικόνα.

Αν θέλετε ακόμα μεγαλύτερη ακρίβεια, αρκεί ένας κώδικας στο footer που θα τοποθετεί ένα cookie με τιμή π.χ. affiliate=true σε κάθε επισκέπτη που έρχεται από το affiliate δίκτυο και αν βρει το cookie στο checkout success, σημειώνει ένα πεδίο στην παραγγελία (ή στέλνει π.χ. ένα email αν δεν θέλετε να μπλέξετε με τη βάση). Είναι ιδιαίτερα απλό να υλοποιηθεί και θα σας φύγουν οι όποιες αμφιβολίες.
Linkwise Affiliate Network

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Σεπ 2012 12:53

George - Linkwise έγραψε:Αν θέλετε ακόμα μεγαλύτερη ακρίβεια, αρκεί ένας κώδικας στο footer που θα τοποθετεί ένα cookie με τιμή π.χ. affiliate=true σε κάθε επισκέπτη που έρχεται από το affiliate δίκτυο και αν βρει το cookie στο checkout success, σημειώνει ένα πεδίο στην παραγγελία (ή στέλνει π.χ. ένα email αν δεν θέλετε να μπλέξετε με τη βάση). Είναι ιδιαίτερα απλό να υλοποιηθεί και θα σας φύγουν οι όποιες αμφιβολίες.
Αυτό είναι το καλύτερο.

Απλά βάλε και παραμέτρους στο url που σου στέλνουν τα networks για να βοηθηθείς.

π.χ.
yourpage.tld/?utm_source=NetworkName&utm_medium=affiliate&utm_campaign=sale

στο utm_source βάζεις το όνομα του network που συνεργάζεσαι.
στο utm_medium βάζεις το κανάλι, δηλαδή το affiliate.
στο utm_campaign βάζεις τον τύπο, π.χ. sale / click / lead

αυτά μπορείς να τα βλέπεις και στο Google Analytics, αλλά μπορείς να τα τραβάς και να τα βάζει σε κάτι δικό σου.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες