network of fake sites

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
angelwitch83
Επικοινωνία:

network of fake sites

Δημοσίευση από angelwitch83 » 10 Σεπ 2012 10:47

Τυχαινει να βλεπω site των οποιων η link building στρατηγικη ειναι η εξης:
Παιρνουμε domain τα οποια ειναι προς πωληση η παρατημενα, και προτου χασουν το pagerank ανεβαζουν περιεχομενο.
Δημιουργειται ενα fake site δηλαδη με link προς τα εκαστοτε money site.
Φυσικα το money site εχει καλο on page seo.
Απο τα αποτελεσματα βλεπω η τακτικη αυτη να αποδιδει τουλαχιστο για google greece.
Το θεμα ειναι, ποσο "νομιμο" ειναι αυτο? Δεν ειναι εναντιων των guidelines της Google?
Επισης, τωρα αποδιδει. Στο μελλον? Δεν υπαρχει κινδυνος?
Ας γινει μια συζητηση.

andreaslll

network of fake sites

Δημοσίευση από andreaslll » 10 Σεπ 2012 11:24

Γιατί λες fake ένα site που έχει περιεχόμενο;

Ο καθένας μπορεί να κρίνει αν το περιεχόμενο είναι καλό ή διπλότυπο, ομοίως και η google. Αν το link προς το money site φαίνεται σαν paid link θα το υποβαθμίσει η google.

Που είναι το μεμπτό στην υπόθεση; Στο ότι εκμεταλλεύεσαι το pr που είχε προηγουμένως το site; Κι αυτό σχετικό είναι.

angelwitch83
Επικοινωνία:

network of fake sites

Δημοσίευση από angelwitch83 » 10 Σεπ 2012 11:31

Ειναι fake ως προς την χρησιμοτητα για τον χρηστη. Φαινεται οτι τα σαιτ αυτα εγιναν καθαρα για link building.
Το paid link πως το καταλαβαινει η Google? Μια αλλη απορια. Δεν μιλαω φυσικα για affiliate links.

andreaslll

network of fake sites

Δημοσίευση από andreaslll » 10 Σεπ 2012 11:40

Παλιά το καταλάβαινε κυρίως αν ήταν site-wide. Τώρα ελέγχει το κείμενο πριν και μετά, τη θέση στη σελίδα και το τίτλο, επίσης το μαθαίνει από διάφορους καλοθελητές "συναδέλφους" που συμπληρώνουν την αντίστοιχη φόρμα.

angelwitch83
Επικοινωνία:

network of fake sites

Δημοσίευση από angelwitch83 » 10 Σεπ 2012 11:43

andreaslll έγραψε:Παλιά το καταλάβαινε κυρίως αν ήταν site-wide. Τώρα ελέγχει το κείμενο πριν και μετά, τη θέση στη σελίδα και το τίτλο, επίσης το μαθαίνει από διάφορους καλοθελητές "συναδέλφους" που συμπληρώνουν την αντίστοιχη φόρμα.
Α καλα, αν οντως γινεται ετσι, θα καταρρευσει ο μισος link graph στην Ελλαδα. Δε θα μπαινα ποτε σε τετοια διαδικασια προσωπικα.
Σαν link building στρατηγικες, παιζει πολυ το paid link στην Ελλαδα παντως, καλως η κακως.

Εχεις περισσοτερες πληροφοριες μηπως andreaslll?

andreaslll

network of fake sites

Δημοσίευση από andreaslll » 10 Σεπ 2012 11:56

Καταλαβαίνω ότι σε ενδιαφέρει απόλυτα η Ελλάδα, όμως αυτά που γράφω δεν ισχύουν καθόλου ή σχεδόν καθόλου ακόμη για Ελλάδα.

Το θέμα είναι, μπορείς να πάρεις το ρίσκο όταν ξέρεις ότι αργά ή γρήγορα θα βρεθείς σε δυσάρεστες καταστάσεις;

Η δική μου απάντηση είναι ναι αν προωθείς κάτι ευκαιριακό με βραχεία διάρκεια ζωής, και όχι αν έχεις φτιάξει κάτι διαχρονικό.

angelwitch83
Επικοινωνία:

network of fake sites

Δημοσίευση από angelwitch83 » 10 Σεπ 2012 12:01

Δεν με ενδιαφερει μονο η Ελλαδα φυσικα. Απλα, η μελετη μου πιο πολυ περιλαμβανει ελληνικα case studies ως τωρα.
Τα πληρωμενα link στο εξωτερικο απ οτι εχω δει περιλαμβανουν το no-follow, αρα δεν περιλαμβανουν ρισκο. Το θεμα βεβαια ειναι τι κερδιζεις απ ολο αυτο, μιας και με το nofollow δεν περναει το link juice.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

network of fake sites

Δημοσίευση από alexisitsios » 10 Σεπ 2012 12:30

H Google και η κάθε μηχανή αναζήτησης αντιλαμβάνεται ένα κείμενο ως ποιοτικό, ανάλογα με τη μοναδικότητα του πχ. Αν πάρεις ένα site, το φτιάξεις με κανονικό περιεχόμενο κλπ, τότε δεν είναι fake site. Απλά το κείμενο που έχει είναι όπως σε κάποια article directories πχ, που μοιάζει να είναι μηχανικό και να μην έχει ουσιαστική χρησιμότητα. Σχετικά με τα πληρωμένα links, υπάρχει τεράστια αγορά έξω και φυσικά τα περισσότερα είναι dofollow.

angelwitch83
Επικοινωνία:

network of fake sites

Δημοσίευση από angelwitch83 » 10 Σεπ 2012 12:44

Οκ, ας βαλω το fake σε εισαγωγικα τοτε. Οντως, δεν ειναι fake sites, απλα εμεις μιας και ειμαστε του επαγγελματος καταλαβαινουμε την χρησιμοτητα του καθε site. Στα ματια τα δικα μου ειναι "fake" :)

Να ειμαι ειλικρινης, δεν εχω ασχοληθει με πληρωμενα λινκ. Για να λες ομως οτι υπαρχει τεραστια αγορα εξω, σε πιστευω, το θεμα ειναι τελικα αποδιδει? Υποτιθεται η Google τα κυνηγαει αυτα.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

network of fake sites

Δημοσίευση από alexisitsios » 10 Σεπ 2012 12:54

Φυσικά και αποδίδει. Πιστεύεις ότι όσοι είναι στις πρώτες θέσεις δεν πληρώνουν για αγορά links? Μία ματιά να ρίξεις πχ στο digital point θα δεις ότι υπάρχουν χιλιάδες αγγελίες για πώληση links. Αυτά τα links μπορεί να είναι blogrolls, guest posts, blog comments κ.α. αμέτρητες άλλες τακτικές (white hat και μη).

angelwitch83
Επικοινωνία:

network of fake sites

Δημοσίευση από angelwitch83 » 10 Σεπ 2012 13:22

Προσωπικα δεν νομιζω οτι αποδιδουν λινκ του στυλ "1000 backlinks με 10 δολλαρια". Δεν εχω δοκιμασει και ουτε προκειται.
Για λινκ σε πιο high authority sites, δε το αποκλειω. Απλα αν ειναι high authority, αποκλειεται να βαζουν dofollow links.

andreaslll

network of fake sites

Δημοσίευση από andreaslll » 10 Σεπ 2012 14:00

angelwitch83 έγραψε:Προσωπικα δεν νομιζω οτι αποδιδουν λινκ του στυλ "1000 backlinks με 10 δολλαρια". Δεν εχω δοκιμασει και ουτε προκειται.
Για λινκ σε πιο high authority sites, δε το αποκλειω. Απλα αν ειναι high authority, αποκλειεται να βαζουν dofollow links.
Ακόμη κι αυτά αποδίδουν. Χρειάζεται εμπειρία για να μπορείς να διακρίνεις από ποιους θα ψωνίσεις και τι δεδομένα θα τους δώσεις για να δουλέψουν. Αν δεν έχεις αρκετή εμπειρία ή αν πέσεις σε κακό "επαγγελματία" πολύ πιθανό να κάνεις τα πράγματα πολύ χειρότερα.

Link σε high authority site επίσης πωλούνται και dofollow. Κάποια είναι πανάκριβα, για τα φθηνά είναι δύσκολο να βρείς κάποιο που να "κρατήσει" σε σελίδα με υψηλό pr.

angelwitch83
Επικοινωνία:

network of fake sites

Δημοσίευση από angelwitch83 » 10 Σεπ 2012 14:03

Οταν ομως δεν εχεις στη διαθεση σουδειγμα δουλειας και οταν δεν σου λενε ΠΟΥ θα καταχωρησουν το σαιτ σου (λογικο ειναι), πως μπορεις να διακρινεις ποιο πακετο θα επιλεξεις?
Πραγματικα υπαρχουν χιλιαδες. Θα ηταν ενδιαφερον να μας εδινες περισσοτερες πληροφοριες.

Επισης, τι εννοεις να "κρατησει"?

andreaslll

network of fake sites

Δημοσίευση από andreaslll » 10 Σεπ 2012 14:29

Αν κάποιον τον έχεις χρησιμοποιήσει μία φορά, ξέρεις ακριβώς που θα "χτυπήσει" αν τον χρησιμοποιήσεις μέσα στον επόμενο μήνα. Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες του για ένα όχι σημαντικό site με σκοπό να τις τεστάρεις. Εγώ ξέρω ανθρώπους που χωρίς καν να μου πουν τι θα κάνουν θα τους εμπιστευόμουν με κλειστά μάτια. Please, μη με αρχίσετε στα πμ να σας πω για ευνόητους λόγους, εξάλλου τους έχω βρει με τον δύσκολο τρόπο (έχω δοκιμάσει τα πάντα).

Επίσης υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν πρόβλημα να σου εξηγήσουν ακριβώς τι θα κάνουν και που, αφού είναι πρακτικά αδύνατο να κάνεις εσύ το ίδιο μόνος σου.

Ένας λόγος που δε μπορείς να το κάνεις εσύ είναι γιατί χρησιμοποιούν κάποια software που τα πληρώνεις με το μήνα και αν τα σπάσεις δεν έχουν πλήρη λειτουργικότητα.

Ακόμη κι αν δεν χρησιμοποιούν software, τότε μάλλον θα βρίσκονται στο Πακιστάν ή στο Μπαγκλαντές όπου υπάρχουν άνθρωποι που για μερικά δολλάρια δουλεύουν ώρες ατελείωτες για να τοποθετήσουν χειροκίνητα τα links σου.

angelwitch83
Επικοινωνία:

network of fake sites

Δημοσίευση από angelwitch83 » 10 Σεπ 2012 15:13

Σαφως και ειναι προτιμοτερο να τεσταρεις αρχικα σε ενα μη money site. Αλλα και αυτο σχετικο ειναι γιατι δεν ειναι μονο τα link που παιζουν ρολο αλλα και ο ανταγωνισμος, το on page seo, η δυσκολια των keywords, κλπ.
Δεν εχω δοκιμασει ποτε τετοιο πακετο, σου στελνουν report με το ΠΟΥ τοποθετηθηκαν τα λινκ?
Ξεφυγε λιγο η κουβεντα, αλλα μου φαινεται αρκετα ενδιαφερουσα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης