Αδυναμία κατάργησης χρήστη...

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Serghio

Δημοσίευση από Serghio » 11 Σεπ 2012 10:26

Έχω ένα wireless router THOMSON TG585 v7.

Mία επιλογή που διαθέτει και αφορά ποιοί κάνουν χρήση του δικτύου("νόμιμα-όχι με hacking")

είναι να μπορείς τσεκάρεις αν ο Χ ή ο Ψ χρήστης επιτρέπεται στο δίκτυο(allowed on wlan).

To πρόβλημα είναι ότι αν ξετσεκάρω κάποιον, αυτός ναι μεν προσωρινά εμφανίζεται να έχει "αποβληθεί" από το δίκτυο(δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και στην πραγματικότητα), αν όμως κλείσω το tab/browser και τα ανοίξω ξανά, ο χρήστης αυτός, εξακολουθεί να μπορεί να κάνει

χρήση του δικτύου.

Τι μπορώ να κάνω για να εμποδίζω σε κάποιον προσωρινά/μόνιμα να κάνει χρήση του ασύρματου μου δικτύου.

Η ερώτηση απευθύνεται σε εκείνους(και όχι μόνο) που έχουν στην κατοχή τους το παραπάνω router.

Υποψιν. το εν λόγω άτομο/χρήστης έχει την άδεια μου στο να χρησιμοποιεί το δίκτυο αλλά απλώς θέλω μερικές φορές να τον "βγάζω" από αυτό.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 11 Σεπ 2012 11:28

To πρόβλημα είναι ότι αν ξετσεκάρω κάποιον, αυτός ναι μεν προσωρινά εμφανίζεται να έχει "αποβληθεί" από το δίκτυο(δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και στην πραγματικότητα)
Νομίζω ότι ΔΕΝ ισχύει κάτι τέτοιο στον συγκεκριμένο router. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις με mac filtering από το σχετικό μενού.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Serghio

Δημοσίευση από Serghio » 11 Σεπ 2012 13:11

δεν υπάρχει κανένα menu από όπου μπορώ να ρυθμίσω το mac filtering-από τον browser εννοώ

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 12 Σεπ 2012 02:24

Έχεις δίκιο, δεν έχει κάτι τέτοιο στο μενού του μέσω browser.
Εάν θέλεις να ...πειραματιστείς από γραμμή εντολών (CLI commands) TG585 v7 CLI Reference Guide R7.4.x (PDF, 2.22M - 02/26/2008)
link: http://goo.gl/le5vl

*** ίσως μέσω περιορισμού από DHCP; ώστε να μήν παίρνουν διευθύνσεις;
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Serghio

Δημοσίευση από Serghio » 14 Σεπ 2012 23:32

το πρόβλημα είναι ότι πάω να κάνω telnet στο router, ζητάει username και password, και εγώ δεν θυμάμαι ποια έχω βάλει, ΑΝ έχω βάλει, από τότε που προμηθεύτηκα το router από τον πάροχο.
Νομίζω ότι δεν έχω βάλει-τα ζητάει όμως.
Καμιά ιδέα;

Serghio

Δημοσίευση από Serghio » 15 Σεπ 2012 08:26

τελικά την βρήκα την λύση...ολα Οκ τώρα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης