Διασφάλιση ιδέας έναντι αντιγραφής...

Ψάχνετε να βρείτε συνεργάτες ή επενδυτές για κάποιο project σας; Αυτή η περιοχή είναι για εσάς. Έχετε όλα τα στοιχεία του project σας έτοιμα, γιατί θα σας τα ζητήσουν.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 11 Σεπ 2012 13:31

Καλησπέρα στο forum, έχω μια απορία.
Έστω ότι έχεις μια ιδέα, κάτι που βλέπεις ότι μπορεί να πιάσει και δεν υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει κάτι παρόμοιο, έτσι όπως το έχεις σκεφτεί.
Συγκεκριμένα, μιλάμε για εφαρμογή mobile.
Δεν έχεις βέβαια τις τεχνικές γνώσεις να το υλοποιήσεις μόνος σου, αυτό που ξέρεις είναι το τί θελεις να κάνεις και όχι το πώς.
Οπότε, πρέπει να συνεργαστείς με κάποιον για να το υλοποιήσεις.

Πως διασφαλίζεις το ότι, δεν θα πάρει την ιδέα, να το κάνει μόνος του, και να πάρει αυτός το όποιο κέρδος μπορεί να προκύψει;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 11 Σεπ 2012 14:08

Πατεντάρεις την ιδέα όπως ακριβώς κάνουν όλες οι μεγάλες εταιρείες. Γλυτώνεις και από το ενδεχόμενο κατασκοπείας.

Για να εγκριθεί η πατέντα πρέπει να αναλύσεις διεξοδικά πως δουλεύει το σύστημα. Οπότε είναι αυτονόητο ότι θα πρέπει να τα έχεις σκεφτεί όλα, όχι να περιμένεις από τον developer να τα σκεφτεί αυτός και μετά να του ζητάς τα δικαιώματα.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 11 Σεπ 2012 14:12

Φίλε andreasIII καταλαβαίνω αυτό που λες, όμως δεν μιλάω για κάτι που δεν υπάρχει, γενικά.
Δηλαδή, δεν είναι κάτι που δεν το έχει κάνει άλλος, το έχουν κάνει απλά όχι με το αντικείμενο εφαρμογής που θέλω να χρησιμοποιήσω εγώ.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 11 Σεπ 2012 14:22

Τότε ουσιαστικά δε μπορείς να κάνεις τίποτε πέρα από το να προσπαθήσεις να κάνεις αυτό που θέλεις καλύτερα από την όποια προσπάθεια αντιγραφής. Θα έχεις και την ευχέρεια του χρόνου μιας και θα ξεκινήσεις πρώτος, αν και είναι πιθανό πριν τελειώσεις να δεις μια εφαρμογή να ξεφυτρώνει. Έτσι γίνονται αυτά αν η ιδέα δεν είναι απολύτως πρωτότυπη.

Η μόνο περίπτωση για να διασφαλιστείς απέναντι σε αυτόν που θα την υλοποιήσει είναι να τον κάνεις συνέταιρο ή υπάλληλο με ποσοστά από τα κέρδη. Δε βλέπω άλλο τρόπο, ακόμη και συμφωνητικό να κάνετε μάλλον δεν θα είναι εύκολο να τον δεσμεύσεις.

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 12 Σεπ 2012 09:29

mechpanos έγραψε:Καλησπέρα στο forum, έχω μια απορία.
Έστω ότι έχεις μια ιδέα, κάτι που βλέπεις ότι μπορεί να πιάσει και δεν υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει κάτι παρόμοιο, έτσι όπως το έχεις σκεφτεί.
Συγκεκριμένα, μιλάμε για εφαρμογή mobile.
Δεν έχεις βέβαια τις τεχνικές γνώσεις να το υλοποιήσεις μόνος σου, αυτό που ξέρεις είναι το τί θελεις να κάνεις και όχι το πώς.
Οπότε, πρέπει να συνεργαστείς με κάποιον για να το υλοποιήσεις.

Πως διασφαλίζεις το ότι, δεν θα πάρει την ιδέα, να το κάνει μόνος του, και να πάρει αυτός το όποιο κέρδος μπορεί να προκύψει;
Ενα συμφωνητικό συνταγμένο απο δικηγόρο σου για το ζήτημα αυτό με τον κατασκευαστη της εφαρμογής και έχεις καλυφθεί πλήρως.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Σεπ 2012 10:38

κι αν το κάνει ελάχιστα διαφορετικό από αυτό που περιγράφει το συμφωνητικό;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 12 Σεπ 2012 10:58

Πριν καιρό σε παρόμοια συζήτηση μου είπαν κάτι που αν και ακούγεται κάπως έχει μια λογική.

Μου είπαν εν ολίγοις πως αν η ιδέα που έχεις είναι τόσο καλή μόνο εσύ έχεις το πάθος και ξέρεις πως ακριβώς θα την κάνεις να δουλέψει. Είσαι ο άνθρωπος με το όραμα πίσω από την ιδέα. Οπότε και να σου κλέψουν την κεντρική ιδέα το σκεπτικό και το όραμα πίσω από την ιδέα δεν μπορούν.

Βέβαια υπάρχουν τρόποι να καλυφθείς με κάποιο συμφωνητικό κάποιο NDA (Non Disclosure Agreement), κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων - πατέντας κλπ.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Ένας άλλος καλός τρόπος είναι να κάνεις συνέταιρο τον προγραμματιστή σε περίπτωση που βρεις κάποιον που ενδιαφέρεται με ποσοστά.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Σεπ 2012 11:43

ένας άλλος τρόπος είναι να δώσεις κομμάτια του αλγόριθμου να τα κάνουν διαφορετικά άτομα και στο τέλος να τα ενώσεις.

κανείς δε θα έχει την πλήρη γνώση να το επαναλάβει ολοκληρωμένο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 12 Σεπ 2012 11:51

Μπερδεγουέη η κατάσταση... καλά δεν έχω και την σούπερ ιδέα πχ ένα νέο facebook, απλά λόγω περιοχής και τουριστικού ενδιαφέροντος έχω σκεφτεί μια χρηστική εφαρμογή η οποία λογικά θα θέλει αρκετή ανάπτυξη και μπορεί να βγάλει λεφτά από διαφημίσεις μέσα στην εφαρμογή, αλλά και από τα κατεβάσματα επί πληρωμή.
Τώρα για το κόστος, άντε βρες άκρη πόσο μπορεί να πάει η ανάπτυξη μιας τέτοιου είδους εφαρμογής, μαζί με την παραγωγή του υλικού όπως το έχω σκεφτεί μπορεί να πάει αρκετές χιλιάδες ευρώ!

apostolos_k
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apostolos_k » 12 Σεπ 2012 12:06

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω…
Θα σου προτείνω κάτι πιο «ριζοσπαστικό» και μάλλον δύσκολο για τα Ελληνικά δεδομένα!
Έχεις την ιδέα, την λειτουργία και το «Master Plan» της ιδέας, αλλά δεν έχεις το Know How…
Βρίσκεις ένα technical συνέταιρο και κρατάς το 50% ή το ποσοστό που θα συμφωνήσετε κάνοντας μαζί έναν «μικρό συνεταιρισμό» εταιρία…
Ξέρω ότι τέτοια πράγματα δύσκολα γίνονται στην Ελλάδα!! αλλά ίσως αξίζει να το δοκιμάσεις…

sta_xionia

Δημοσίευση από sta_xionia » 12 Σεπ 2012 13:45

Η ιδέα από μόνη της δεν αξίζει το 50%.

Οι ιδέες αξίζουν πολύ λίγο.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 12 Σεπ 2012 13:53

Φίλε sta_xionia δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, αν ήξερα να υλοποιήσω την ιδέα που έχω θα το είχα κάνει και θα έβγαζα μεροκάματο τώρα.
Το θέμα είναι ότι αποφασίζεις να στηρίξεις την ιδέα σου και να επενδύσεις σε αυτή, πώς διασφαλίζεσαι ότι ο συνεργάτης που θα βρεις, δεν θα την οικειοποιηθεί για να την αναπτύξει ως κάτι δικό του...

tads
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tads » 12 Σεπ 2012 14:03

mechpanos έγραψε:Φίλε sta_xionia δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, αν ήξερα να υλοποιήσω την ιδέα που έχω θα το είχα κάνει και θα έβγαζα μεροκάματο τώρα.
Το θέμα είναι ότι αποφασίζεις να στηρίξεις την ιδέα σου και να επενδύσεις σε αυτή, πώς διασφαλίζεσαι ότι ο συνεργάτης που θα βρεις, δεν θα την οικειοποιηθεί για να την αναπτύξει ως κάτι δικό του...

Με το να έχει νόημα να την αναπτύξετε παρέα.
Δωρεάν Διαφήμιση- Δίκτυο ανταλλαγής διαφημίσεων κειμένου tads.gr
Φτιάξε την homepage σου με ένα aplo.click

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Νίκος » 05 Ιαν 2013 19:57

Μήν δίνεις τόσο μεγάλη σημασία στην ιδέα. Το execution είναι αυτό που παίζει ρόλο. Άλλωστε υπολοιόντας ιδέες θα δείς οτι αλλάζουν στην πορεία γιατί πλέον εμπλουτίζονται απο το feedback όσων συμμετάσχουν(πελάτες, συνεργάτες).

Αντι να προσπαθείς να βρείς τρόπους να μήν σου κλέψουν την ιδέα (btw αυτό θα μπορεί να γίνει έτσι και αλλιώς μόλις κυκλοφορήσει το προϊόν σου) βρές άτομα να την μοιραστείς, να πάρεις όσο πιό πολύ feedback γίνεται και απο εκεί να βρείς και τους ανθρώπους που θα συνεργαστείς για να την κάνεις πραγματικότητα.

falexandrou

Δημοσίευση από falexandrou » 06 Ιαν 2013 18:26

Σωστή τοποθέτηση απο τον Νίκο.

Δεν γνωρίζω απο πατεντες κλπ αλλα με βάση την κοινή λογική μπορω να σου πω ότι λίγο πολυ την ιδέα που έχεις θα την έχει σκεφτεί και κάποιος άλλος

Προσωπικά θεωρώ ότι περισσότερο βάρος έχει η υλοποίηση και το σωστό timing. Όπως ακριβώς το facebook που προαναφέρθηκε: η ιδέα των κοινωνικών δικτύων υπήρχε και είχε υλοποιηθεί πιο πριν.

Η ιδέα δεν έχει καμία αξία αν παραμείνει ιδέα. Αν πάλι γίνει πράξη και βρεθεί κάποιος να την αντιγράψει είναι μάλλον απόδειξη επιτυχίας παρα λόγος για να ανησυχία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Επενδυτών ή Συνεργατών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες