Επιλογή domain. Ποιο ειναι καλυτερο? >> Απόψεις...

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
kooky

Δημοσίευση από kooky » 11 Σεπ 2012 16:22

Καλησπέρα.
Φτιάχνω ένα e-shop που θα πουλάει "something" και είμαι ανάμεσα σε δύο domain.

To ένα είναι το something-store και είναι διαθέσιμο σε .co και .gr μόνο. Φυσικά το somethingstore (χωρίς παύλες) είναι πιασμένο πέρα ως πέρα.

Το δεύτερο είναι το allaboutsomething και είναι διαθέσιμο μόνο σε .eu και .co. Η κατάληξη του όμως σε .gr βγάζει blank page.

Να τονίσω ότι το "μαγαζί" το φτιάχνω αυτή τη στιγμή σε 2 γλώσσες και έχω προγραμματίσει και τρίτη για το προσεχές μέλλον.

Τι είναι καλύτερο να επιλέξω?

Το πρώτο domain παραπέμπει σε μαγαζί ενώ το άλλο όχι αλλά οι παύλες είναι κάτι που με απασχολεί.

Περιμένω γνώμες.

Ευχαριστώ.

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 11 Σεπ 2012 18:39

Επειδή γράφεις
Η κατάληξη του όμως σε .gr βγάζει blank page.
τσεκάρισε σε κάποιον registrar για όλες τις καταλήξεις γιατί το ότι δεν δείχνει ο browser κάποια σελίδα, δεν σημαίνει ότι το domain είναι ελεύθερο.

kooky

Δημοσίευση από kooky » 11 Σεπ 2012 18:54

platongr έγραψε:Επειδή γράφεις
Η κατάληξη του όμως σε .gr βγάζει blank page.
τσεκάρισε σε κάποιον registrar για όλες τις καταλήξεις γιατί το ότι δεν δείχνει ο browser κάποια σελίδα, δεν σημαίνει ότι το domain είναι ελεύθερο.
Δεν είπα ότι είναι ελεύθερο. Απλά δεν έχει ανεβασμένο τίποτα. Φυσικά και έχω ελέγξει όλες τις καταλήξεις και αυτές που αναφέρω είναι διαθέσιμες. Απλά δε μπορώ να αποφασίσω για το ποιο domain είναι καλύτερο. Αν καταλήξω στο πρώτο θα πάρω και το .co και το .gr. Αλλά επειδή με ενδιαφέρει και η αγορά του εξωτερικού θα προσανατολιστώ στην προώθηση του .co. Στη δεύτερη περίπτωση μόνο το .eu και το .co είναι διαθέσιμα.

Αυτό που ρωτάω είναι ποια περίπτωση από τις δύο θεωρείται καλύτερη ....

Υπάρχει και μία τρίτη λύση το thesomethingplanet που είναι διαθέσιμο και σε .gr .eu .co .

Τι λέτε?

Και επίσης γιατί δεν καταχωρούν όλοι οι registars τα .co? Το παπάκι ας πούμε το καταχωρεί αλλά κάποιοι άλλοι όχι. Υπάρχει κάποιος λόγος?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Σεπ 2012 19:57

πάρε κάποιο που να είναι διαθέσιμο σε όλες τις καταλήξεις που σε ενδιαφέρουν.

πάρε από αυτά που έχεις βρει τα ποιο σημαντικά και κάνε τα landing page για το κυρίως domain.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

kooky

Δημοσίευση από kooky » 11 Σεπ 2012 20:32

cordis έγραψε:πάρε κάποιο που να είναι διαθέσιμο σε όλες τις καταλήξεις που σε ενδιαφέρουν.

πάρε από αυτά που έχεις βρει τα ποιο σημαντικά και κάνε τα landing page για το κυρίως domain.
Ok. Καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά σαν domain ποιο από αυτά που σας είπα θεωρείται το πιο καλό? Αυτο΄με τις παύλες ή τις ενωμένες λέξεις έτσι όπως τις ανέφερα. Πάντως για να σας δώσω ένα παράδειγμα (εννοείται ότι είναι άσχετο) δεν ακούγονται άσχημα οι ενωμένες λέξεις. Πώς είναι ας πούμε το thefootballplanet ή to allaboutfootball. Δεν είναι άσχημο. Αλλά δεν υποδηλώνει κατάστημα.

Αυτό κυρίως θέλω να μου πείτε...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Σεπ 2012 22:25

το amazon δεν λέγετε "thebookstore.com" και είναι επιτυχημένο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 11 Σεπ 2012 23:07

Όσο πιο μικρό τόσο πιο εύκολο.
Να μπορείς να το πεις σε έναν Έλληνα αλλά και έναν ξένο στο τηλέφωνο και να καταλάβει πως να το γράψει.

To .co τι εξυπηρετεί ?

Αν το somethingstore δεν έχει περιεχόμενο, πάρε το something-store.
Κάποτε ήταν στην μόδα και τα my-... your-... go-....

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 11 Σεπ 2012 23:27

Επίσης υπάρχουν τα πολύ δυνατα somethinpoint.tld, somethingspot.tld, somethinghere(π,χ, pchere.com).com, somethingbay.tld
;;
Σαν ιδέες στα λεώ για να σε βοηθήσω.
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 12 Σεπ 2012 09:33

Εγώ λέω μήπως να βρεις ένα πρωτότυπο και αυθεντικό όνομα για την επιχείριση σου και να κλείσεις όλα τα tld's για την πάρτη σου. Ένας διαφημιστής ίσως σε βοηθήσει στην επιλογή του ονόματος, τους έχω δει να κάνουν θαύματα σε αυτό τον τομέα.

Αν θέλεις να κάνεις σοβαρή επιχείριση με σοβαρό budget η διαφήμιση που θα ρίξεις σε συμφέρει να είναι προς ένα πρωτότυπο catchy όνομα για να πιάσει τόπο και το τελευταίο ευρώ.

Σε περίπτωση που ανοίγεις το μαγαζί και δεν έχεις σκοπό να το διαφημίσεις, άστο καλύτερα, θα πάει άπατο.

μαι του σεντς

kooky

Δημοσίευση από kooky » 12 Σεπ 2012 09:58

platongr έγραψε:Όσο πιο μικρό τόσο πιο εύκολο.
Να μπορείς να το πεις σε έναν Έλληνα αλλά και έναν ξένο στο τηλέφωνο και να καταλάβει πως να το γράψει.
To .co τι εξυπηρετεί ?

Αν το somethingstore δεν έχει περιεχόμενο, πάρε το something-store.
Κάποτε ήταν στην μόδα και τα my-... your-... go-....
inBlogger έγραψε:Επίσης υπάρχουν τα πολύ δυνατα somethinpoint.tld, somethingspot.tld, somethinghere(π,χ, pchere.com).com, somethingbay.tld
;;
Σαν ιδέες στα λεώ για να σε βοηθήσω.
Ευχαριστώ για τις αποψεις σας. Έχω ψάξει πολλά μικρά domains αλλά τα "όμορφα" είναι και πιασμένα. Ασε που σε .com μέχρι αυτή τη στιγμή δε έχω βρει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ελεύθερο.
andreaslll έγραψε:Εγώ λέω μήπως να βρεις ένα πρωτότυπο και αυθεντικό όνομα για την επιχείριση σου και να κλείσεις όλα τα tld's για την πάρτη σου. Ένας διαφημιστής ίσως σε βοηθήσει στην επιλογή του ονόματος, τους έχω δει να κάνουν θαύματα σε αυτό τον τομέα.

Αν θέλεις να κάνεις σοβαρή επιχείριση με σοβαρό budget η διαφήμιση που θα ρίξεις σε συμφέρει να είναι προς ένα πρωτότυπο catchy όνομα για να πιάσει τόπο και το τελευταίο ευρώ.

Σε περίπτωση που ανοίγεις το μαγαζί και δεν έχεις σκοπό να το διαφημίσεις, άστο καλύτερα, θα πάει άπατο.

μαι του σεντς
Το προϊόν είναι σχετικά συγκεκριμένο άρα και το target group και είναι δύσκολο να ξεφύγω από το περιεχόμενο. Άλλωστε όλοι δε λένε ότι πρέπει να έχει και σχέση το domain με το περιεχόμενο? Πρέπει να υπάρχει μία σύνδεση.

Γι'αυτό και έχω ψιλοεγκλωβιστεί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες