σημα σε wifi exelent αλλα ταχυτητα χελονας

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
elbetos86

Δημοσίευση από elbetos86 » 12 Σεπ 2012 20:39

αρχικα χερομαι που βρηκα ενα τοσο οργανωμενο σιτε!

ειμαι φοιτητης και με μια κοπελα που μενει 2 οροφους ποιο ψυλα μυραζομαστε το ιντερνετ.
επιδη το pc μου δεν ειχε καλο σημα.
αγορασα :
2 καλωδια 10μετρα (usb 2.0 active amf extention cable)
1 wireless adapter (belkin N150 home των 15 ευρο)

το προβλημα μου ειναι οτι ενω εχω τελειο σημα σερνετε το νετ..
εχω ρωτισει την κοπελα για την δικη της ταχυτητα και δεν εχει κανενα θεμα!

τι φτεει? το καλωδιο? το usb adapter?
δεν θελω να δωσω αλλα τσαμπα λεφτα... αμα ειναι βαζω ιντερνετ απλα. χαχαχα

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και σιγνωμη για την ορθωγραφια!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 13 Σεπ 2012 06:33

Φίλε συγγνώμη που θα σου το πω,αλλά ελπίζω να μην είσαι φοιτητής φιλολογίας,αρχαιολογίας,φιλοσοφικής κλπ διότι στραβώθηκα από τα ορθογραφικά λάθη.Εντάξει φόρουμ τεχνολογίας είναι εδώ,αλλά για να σε βοηθήσει κάποιος πρέπει να μπορεί να διαβάσει τι πρόβλημα έχεις.Εγώ δεν τα κατάφερα...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Σεπ 2012 22:56

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο.

20 μέτρα usb είναι απαγορευτικό
Οι προδιαγραφές του USB είναι για 3-5μέτρα.

Οπότε ναι μεν μπορεί να ανάβει στο στικάκι και να δείχνει ότι πιάνει σήμα κλπ αλλά μπορεί να μην έχει αρκετό ρεύμα ή και loss δεδομένων λόγω της απόστασης του καλωδίου.

Δεν ξέρω τι κάνουν αυτά τα 'extenders' και αν πράγματι λύνουν το θέμα της απόστασης αλλά όπως και να έχει οι 2 όροφοι απόσταση είναι από μόνοι τους αρκετοί για να κόψουν σχεδόν όλο το σήμα του router της.

Προσπικά θα πρότεινα αν σας παίρνει να τραβήξεις ένα Ethernet από τον router της προς το PC σου και καθάρισες :P

Η απόσταση των 2 ορόφων σημαίνει ότι την πιάνεις 100% από ανακλάσεις άρα όσο σήμα και να δείχνει ότι πιάνεις δεν θα είναι καλό.
Συν ότι πολλές από τις φτηνιάρικες κάρτες έχουν ότι νάναι drivers και ακόμα και το χάλια σήμα το παρουσιάζουν ως τέλειο οπότε δεν έχεις πραγματική εικόνα.

Δοκίμασε να πας πάνω με τα καλώδια και το usb stick και δες αν από το PC της κάνει το ίδιο.
Αν ναι τότε φταίει ή το stickάκι ή το καλώδιο (προσωπικά πιστεύω ότι φταίει το τόσο μακρύ καλώδιο)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες