Σου αρέσει το νέο iPhone 5;

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Σεπ 2012 22:44

Webmate έγραψε:Λοιπόν επειδή πολλά ακούγονται.. τα κινητά των 75 ευρώ να ξέρετε οτι :

1) δεν έχουν icloud βασικό για τις δουλειές που δεν έχασα.
Υπάρχουν ένα σωρό παρόμοιες υπηρεσίες μην τρελαθούμε!
Αλλά ακόμη και να μην υπήρχαν, με ένα VNC/RDP συνδέεσαι σπίτι σου στο PC σου και κάνεις την δουλειά σου.
Ξαφνικά είμαστε τόσο εξαρτημένοι από τα «cloud» και θα χάναμε δουλειές χωρίς αυτό;
Exaggerate much? :P
Webmate έγραψε:2) Δεν έχουν πολλά app που βοηθάνε στην δουλειά (κυρίως social media hootsuite που δουλέυων και code correction)
Τι ακριβώς δεν βρίσκεις στο Android;
Γιατί προσωπικά που δεν θέλω να έχω σχέση με τα social media όλη την ώρα πάνω σε τέτοια μπουρδο-apps πέφτω στο google play.
Hell! Τα περισσότερα δεν μπορώ καν να τα απεγκαταστήσω, είναι στο original rom του HTC!
Webmate έγραψε:3) Το πόσο γρήγορα ανταποκρίνεται ένα iphone 4s σε δύσκολες επιδόσεις σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα κινητά είναι η μέρα με την νύχτα εξερείτε το galaxy s to kenourio
Προσδιόρισε το «δύσκολες επιδόσεις»
Το να στείλεις mail; Το να μιλήσεις στο skype; Το να ποστάρεις στο FB; Το να ποστάρεις στο Twitter; Το να κάνεις browse σε μία σελίδα;
Έχω βρει σχεδόν ότι πρόγραμμα χρησιμοποιώ στο desktop μου και δεν έχω πρόβλημα «επιδόσεων» με αρκετά κατώτερων προδιαγραφών συσκευή με android απότι το iphone.

Νομίζω ότι αυτό το «αν δεν είχα iphone θα έχανα Χ δουλειές» είναι απλά σχόλιο πάνω στον ενθουσιασμό σου.
Δεν πιστεύω ότι έκανες κάτι στο iphone που δεν μπορούσες να το κάνεις σε άλλη συσκευή.
Απλά ακούγεται πολύ «και καλά» :kaloe:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 14 Σεπ 2012 23:08

Cha0s έγραψε:Προσδιόρισε το «δύσκολες επιδόσεις»
Το να στείλεις mail; Το να μιλήσεις στο skype; Το να ποστάρεις στο FB; Το να ποστάρεις στο Twitter; Το να κάνεις browse σε μία σελίδα;
να δει σελίδες flash :hammer:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Σεπ 2012 23:09

Α ναι το ξέχασα και αυτό :lol:

Webmate
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webmate » 15 Σεπ 2012 00:36

τζάμπα ποσταρα εντάξει δεν το γουστάρετε ok .
Τώρα να πείσετε οτι δεν είναι εργαλείο δουλειάς κάθε προσπάθεια ειναι για να γελάς.
Εάν βλέπεις οτι οι επιδόσεις είναι οι ιδιες πχ teamviewer κτλ plz φαε ψάρια.
Επίσης βολικό θα ήτανε να κουβαλάς συνέχεια και το laptop σου όλη μέρα και να βλέπεις ότι θελεις και να ανεβάζεις οτι θέλεις....
Από οτι φένεται το icloud δεν το έχετε δουλέψει καθόλου για να γνωρίζεται δυνατότητες....
Να φανταστώ στα κινητά σας έχετε 1 mb internet ?
Το htc που χρησημοποιείς είναι κορυφαία τεχνολογία και πραγματικά θα σε βοηθήσει συνέχισε εσύ και εμείς οι χαζοί θα έχουμε αυτά τα παλιο iphone...

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adams » 15 Σεπ 2012 01:42

Δοκίμασα για 1 μηνα ένα iphone.Eχουν περάσει από τα χέρια μου 6-7 συσκευές android από 100 έως 600€

O email client του IOS sucks σε σχέση με το κ9 για hardcore users οι ρυθμίσεις που έχει δεν θα τις ενσωματώσει ποτέ η apple, με εξαίρεση αν συνδέεσαι σε exchange.

Από cloud storage όπως ανέφεραν πολλές εναλλακτικές.

Παραμετροποιηση σε ui, ταχύτητα κλπ, widgets ότι θες.

Browsers επίσης.

Τέλος για τη μούρη ,πολλοι με κοιταξαν περιεργα όταν συνδεσα το κινητό στο lapdock :D http://www.youtube.com/watch?v=PvfseZLtN50

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 15 Σεπ 2012 15:31

samsung galaxy και έχεις τα πλεονεκτήματα στην μισή τιμή σχεδόν :-)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Σεπ 2012 17:01

Webmate έγραψε:τζάμπα ποσταρα εντάξει δεν το γουστάρετε ok .

Τις απόψεις μας λέμε όπως και εσύ.
Webmate έγραψε:Τώρα να πείσετε οτι δεν είναι εργαλείο δουλειάς κάθε προσπάθεια ειναι για να γελάς.
Εγώ αυτό που βλέπω για γέλια είναι το ότι αν δεν είχες iPhone δεν θα μπορούσες να κάνεις την δουλειά σου όταν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές του iPhone και σε κάποιες περιπτώσεις και πολύ καλύτερες.

Αν δεν κατάλαβες η διαφωνία μου δεν είναι στο αν είναι εργαλείο δουλειάς ή όχι το iPhone αλλά το αν είναι το μοναδικό εργαλείο δουλειάς όπως θες να το παρουσιάσεις. Και όχι δεν είναι το μοναδικό.
Webmate έγραψε:Εάν βλέπεις οτι οι επιδόσεις είναι οι ιδιες πχ teamviewer κτλ plz φαε ψάρια.
Δεν χρησιμοποιώ teamviewer όταν υπάρχουν ένα σωρό open source εναλλακτικές πολύ πριν το φακέλωμα του teamviewer.
Επομένως δεν το έχω ως κριτήριο επιλογής κινητού το teamviewer. Μου είναι αδιάφορο.
Παρόλαυτα επειδή το έχω περασμένο στο κινητό μου για όσους δεν ξέρουν τι είναι το RDP, μία φορά που το χρησιμοποίησα έπαιξε μια χαρά και δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα.
Φάε αυγά τώρα. :kaloe:
Webmate έγραψε:Επίσης βολικό θα ήτανε να κουβαλάς συνέχεια και το laptop σου όλη μέρα και να βλέπεις ότι θελεις και να ανεβάζεις οτι θέλεις....
Εξαρτάται την δουλειά.
Αν η δουλειά σου είναι να ανεβάζεις φωτός στο Facebook και να κάνεις ποστάκια στους τοίχους, τότε ναι ένα Laptop είναι περιττό. Και με ένα Symbian κινητό κάνεις την δουλειά σου :P
Δεν κάνουν όλοι τις ίδιες δουλειές στον υπολογιστή, ούτε τα κινητά είναι αντικαταστάτες των PC.

Επομένως είναι άστοχο το ειρωνικό σχόλιο σου.
Webmate έγραψε:Από οτι φένεται το icloud δεν το έχετε δουλέψει καθόλου για να γνωρίζεται δυνατότητες....
Γιατί δεν μας διαφωτίζεις τι είναι αυτό που δεν γνωρίζουμε;
Εγώ πράγματι δεν το έχω χρησιμοποιήσει το παραδέχομαι.
Webmate έγραψε:Το htc που χρησημοποιείς είναι κορυφαία τεχνολογία και πραγματικά θα σε βοηθήσει συνέχισε εσύ και εμείς οι χαζοί θα έχουμε αυτά τα παλιο iphone...
lol :lol:

Ακόμα περιμένω να μου πεις πάντως τι είναι αυτό που κάνεις με το iPhone που δεν μπορείς να το κάνεις με ένα Android phone.

Αν με ρωτούσες εμένα για το Linux & Windows θα είχα ένα σωρό επιχειρήματα γιατί χρησιμοποιώ είτε το ένα είτε το άλλο στην δουλειά μου.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 15 Σεπ 2012 19:35

Εχω iphone 4. Είναι τόσο τρομακτικές οι αλλαγές σε σύγκριση με το iphone 5 που σκέφτομαι να πάρω πρώτα το 4S και μετά το 5 μη μου έρθουν ξαφνικές....

Ελεος, περιμένα παραπάνω πράγματα! Τα μισά από όσα ανέφεραν είναι του iOS6 οπότε θα τα έχουμε και εμείς.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 15 Σεπ 2012 20:57

500-800 για ενα κινητο? iMalakes

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 15 Σεπ 2012 21:52

δεν είναι iMalakes. Κάποιοι απλά γουστάρουνε τα gadgets όπως κάποιοι γουστάρουνε τα design έπιπλα, όπως κάποιοι γουστάρουνε 1002 άλλα πράγματα.
Ότι γουστάρει ο καθένας γενικώς, δεν είναι κακό.

Το θέμα είναι όμως ότι το κινητό όντως έχει γίνει εργαλείο της δουλειάς μας πλέον και η αλήθεια είναι πως αν συνηθίσεις στο iPhone, δύσκολα αλλάζεις OS , γιατί αυτό είναι που μετράει και όχι η συσκευή ως συσκευή για μένα.

Π.χ έπιασα ένα S3 στα χέρια μου και δεν μου άρεσε η αίσθηση που είχα συγκριτικά με το 3gs μου που είναι παλιό σχετικά.
Εννοείται ότι με το S3 κάνεις τα ίδια, αν όχι περισσότερα πράγματα, απλά είναι υποκειμενικό το πράγμα.

Συμφωνώ με gvard, καθυστερημένοι τελείως, βγάζουν το ίδιο κινητό 3 χρόνια τώρα.
Περίμενα φέτος να αγοράσω το νέο iPhone αλλά πραγματικά είναι απογοήτευση
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Σεπ 2012 23:05

Αυτη την στιγμη το μονο που εχω απο Apple ειναι ενα iPad.
Στο pc δουλευω - αναγκαστικά - με linux.

Η διαφορα της apple με τα υπόλυπα προηόντα ειναι αυτο που λεμε "Everything works out of the box". Τελος.
Εχω τωρα με το βρομο-linux, με βγηκε η παναγια μονο για να το φέρω στα μετρα μου.Εκανα 2 βδομαδες περιπου, χωρια πόσο εκανα να επιλεξω διανομη. Θα χρησμοποιουσα windows, αλλα ειναι πιο ασταθα και απο τον παππου μου. (ποτέ δε ξερεις ποτε θα σταματήσουν να λειτουργουν).

Ως αναφορα για κηνιτες συσκευες, η εμπιρία που προσφερει το iOS ειναι πολυ καλητερη απο αλλα λειτουργικα. το ιδιο out-of-the-box experience της apple.

Εχω αυτη τη στιγμη μια συσκευη android (Samsung galaxy) και μια symbianOS(Νοκια). Πιο πολυ δουλευω με το iPad παρα με αυτες..

Οσο για το flash που μερικοι λενε, ακομα και η adobe εχει σταματησει να το υποστιρίζει σε φοριτες συσκευες, και καποια στιγμη θα σταματήσει και για desktop
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=59092

Α! Οσο για το iPhone, μαπα συσκευη. Δεν αξιζει τα χρηματα της. Στα ίδια παίνρεις ενα iPad, και δίνεις άλλα 15 ευρω να πάρεις ενα Nokia 1200 και να μιλας με την ισιχια σου. Αλωστε οπως λεει και ο Δυονησης, τα κηνιτα ειναι για να παίρνουν τηλεφωνο και οχι για να κανουν 100 διαφορετικα πραγματα
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 16 Σεπ 2012 13:07

Στο παρακάτω βίντεο που είχε κυκλοφορήσει πριν βγει το νέο iphone εδειχνε πως θα κάνει ολόγραμμα.
http://www.youtube.com/watch?v=lzsBwnv_dAg

Τελικά τι έγινε με αυτό? Δεν το υποστιρίζει?

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 16 Σεπ 2012 13:31

Καλημέρα,

Αφού βλέπεις να λέει "concept", είναι δυνατό να είναι αληθινό; Και υπάρχει περίπτωση ένα video 1 χρόνο πριν να έχει leaked τις δυνατότητες του iphone;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 16 Σεπ 2012 14:26

Σοβαρα τωρα,
Εχει να κανει με το τι βολευει τον καθενα.
Οτι λειτουργικο και να εχει μια συσκευη, υπαρχουν πλεον οι αντιστοιχες εφαρμογες.

Προσωπικα δουλευω blackberry και ipad. Την διαχειριση των emails που κανει το blackberry και το querty πληκτρολογιο δεν το αλλαζω ουτε με 10 iphone.
To ipad, γιατι αν το βαλεις διπλα σε ενα samsung ειναι μερα με την νυχτα. Δεν με ενδιαφερουν οι δυνατοτητες του ενος και του αλλου, οι 5 εφαρμογες που δουλευω θα επαιζαν και σε κινεζικο tablet.

Μην μπαινετε στο τριπακι αυτου του ειδους συγκρισης. Σας ικανοποιει η συσκευη σας? κανει αυτο που θελετε οπως το θελετε? αν ναι, τοτε εχετε την καλυτερη συσκευη.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 16 Σεπ 2012 14:51

gvard έγραψε:Καλημέρα,

Αφού βλέπεις να λέει "concept", είναι δυνατό να είναι αληθινό; Και υπάρχει περίπτωση ένα video 1 χρόνο πριν να έχει leaked τις δυνατότητες του iphone;
Δεν το είχα προσέξει και νόμιζα ότι ήταν δεδομένο πως θα υποστηρίζει ολόγραμμα.
Αν είναι έτσι δεν αξίζει να το πάρεις αν έχεις ήδη το iphone 4.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης