Αγορά πακέτου φτηνού reseller απο εξωτερικό (Αμερική ή Ευρώπη)..

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pakman

Δημοσίευση από pakman » 13 Σεπ 2012 20:08

Γεια σας

είμαι ελευθερος επαγγελματίας και ψάχνω κάποιο φτηνό reseller πακέτο web-hosting να αγοράσω για να βάλω μέσα γύρω στους 10 πελάτες μου. Εϊμαι διαφημιστής και φτιάχνω ο ίδιος τα sites απλές σελίδες όχι κάτι εξεζητημένο. Με την κρίση τώρα θέλω όμως ένα πακέτο reseller αρκετα φτηνό ας πούμε το πολύ έως 100-150 ετρώ το μήνα που στην Ελλάδα αν και έψαξα τόσο φτηνό δεν βρήκα.

Λέω να αγοράσω κάποιο reseller πακέτο απο Αμερική ή Ευρώπη και θα ήθελα να μάθω σας που ξέρετε λίγα πράγματα παραπάνω ή τυγχαίνει να έχετε δική σας εταιρία web-hosting web-design κλπ αν για να αγοράσω ένα τέτοιο πακέτο reseller απ το εξωτερικό πρέπει να κάνω κάποια ειδική διαδικασία, στα λογιστικά τη ισχύει ;

Ρωτάω γιατί ένας συνάδελφος παλιά τον οποίο είχα ρωτήσει μου είχε πεί ότι πρέπει να κάνω μια ειδική διαδικασία με το λογιστή αν θέλω να παραγγείλω reseller πακέτο απ το εξωρερικό ...όμως δεν είχα καταλάβει πολλά τότε.

Μπορεί κάποιος να μου πεί δυο πράγματα ;

Άβαταρ μέλους
pakman

Δημοσίευση από pakman » 13 Σεπ 2012 20:17

CyberCr33p έγραψε:100-150 ευρώ το μήνα ή το χρόνο;
Καλησπέρα κατ αρχήν ευχαριστώ για την τόσο γρήγορη απάντηση ειλικρινά δεν το περίμενα !
Για τον 1 χρόνο εννοώ 100-150 / έτος ..μιλάμε για sites με 2-3 σελίδες το κάθε ένα απλά πράγματα .

Άβαταρ μέλους
pakman

Δημοσίευση από pakman » 13 Σεπ 2012 20:54

Όμως δεν έλαβα απάντηση τελικά :(
Ως προς τι διαδικασία τη λογιστική ενδιαφέρομαι να μάθω χρειάζεται να βγάλω κάποιο ειδικό χαρτί για να αγοράσω πακέτο reseller απο χώρα του εξωτερικού ;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 13 Σεπ 2012 22:20

Για δες εδώ http://www.resellerzoom.com/
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
pakman

Δημοσίευση από pakman » 13 Σεπ 2012 22:36

ALR έγραψε:Για δες εδώ http://www.resellerzoom.com/
Καλησπέρα για τις τιμές μου το λές ;
Γνωρίζεις να μου απαντήσεις και σχετικά με τη χαρτούρα που ρωτώ, χρειάζεται ειδική διαδικασία-χαρτιά για να μεταπωλώ στην Ελλάδα ένα τέτοιο πακέτο reseller που θα αγοράζω απο το εξωτερικό ;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Σεπ 2012 01:21

Αρχικά θα σου πω ότι ότι κι αν σου πω εγώ ή οποιοσδήποτε, πρέπει να πας να μιλήσεις με έναν καλό λογιστή.
Το link στο έδωσα γιατί έχει καλές τιμές σε reseller πακέτα.

Λογικά τώρα, θα πρέπει να προσθέσεις ως παροχή υπηρεσίας το hosting. Δεν ξέρω πως αναφέρεται στην εφορία, αλλά κάπως λέγεται.
Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να δηλώνεις τα έξοδα από του hosting πακέτου σου ως εταιρικά έξοδα και να κόβεις τιμολόγιο για κάθε hosting που πουλάς στους πελάτες σου.

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις, αλλά όπως είπα και στην αρχή, συμβουλέψου Λογιστή και όχι web designer :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
pakman

Δημοσίευση από pakman » 14 Σεπ 2012 04:24

ALR έγραψε:
Λογικά τώρα, θα πρέπει να προσθέσεις ως παροχή υπηρεσίας το hosting. Δεν ξέρω πως αναφέρεται στην εφορία, αλλά κάπως λέγεται.
Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να δηλώνεις τα έξοδα από του hosting πακέτου σου ως εταιρικά έξοδα και να κόβεις τιμολόγιο για κάθε hosting που πουλάς στους πελάτες σου.
Ναι σίγουρα αυτά εννοούνται αλλά δεν ρώτησα για αυτά, αυτά τα γνωρίζω απλά ο συνάδελφος μου τότε μου είχε πεί ότι με το λογιστή πρέπει να κάνουμε κάπου μια αίτηση κλπ αν είναι να αγοράσω πακέτο απ το εξωτερικό και να το πωλώ στην Ελλάδα... επειδή τότε δεν πολύ κατάλαβα και δεν το έψαξα τότε ρωτάω εδώ αν κάποιος γνωρίζει, κάποιος της δουλειάς ή έστω κάποιος που να έχει ήδη αγοράσει ένα τέτοιο πακέτο απ το εξωτερικό να μας έλεγε ..υπάρχει κάποιος στο forum ;

Βέβαια έχεις δίκιο τον λογιστή μου πρέπει να ρωτήσω αλλά σκέφτηκα αφού το forum είναι του θέματος.. και ρώτησα (ο συνάδελφος μετανάστευσε Γερμανία) :)

Όποιος καλός άνθρωπος τυχαίνει να γνωρίζει αυτό που ρωτώ ας μας διαφωτίσει λίγο σχετικά με το εάν χρειάζεται κάτι επιπλέον ή κάποια ειδική διαδικασία - χαρτιά.

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 14 Σεπ 2012 08:46

pakman έγραψε:
ALR έγραψε:
Ναι σίγουρα αυτά εννοούνται αλλά δεν ρώτησα για αυτά, αυτά τα γνωρίζω απλά ο συνάδελφος μου τότε μου είχε πεί ότι με το λογιστή πρέπει να κάνουμε κάπου μια αίτηση κλπ αν είναι να αγοράσω πακέτο απ το εξωτερικό και να το πωλώ στην Ελλάδα... επειδή τότε δεν πολύ κατάλαβα και δεν το έψαξα τότε ρωτάω εδώ αν κάποιος γνωρίζει, κάποιος της δουλειάς ή έστω κάποιος που να έχει ήδη αγοράσει ένα τέτοιο πακέτο απ το εξωτερικό να μας έλεγε ..υπάρχει κάποιος στο forum ;

Βέβαια έχεις δίκιο τον λογιστή μου πρέπει να ρωτήσω αλλά σκέφτηκα αφού το forum είναι του θέματος.. και ρώτησα (ο συνάδελφος μετανάστευσε Γερμανία) :)

Όποιος καλός άνθρωπος τυχαίνει να γνωρίζει αυτό που ρωτώ ας μας διαφωτίσει λίγο σχετικά με το εάν χρειάζεται κάτι επιπλέον ή κάποια ειδική διαδικασία - χαρτιά.
Οχι δεν χρειάζεσαι κάτι. Απλά να κόβεις τιμολόγια στους πελάτες σου εδώ και να παίρνεις και το αντίστοιχο τιμολόγιο - invoice απο την εταιρεία στο εξωτερικό στα στοιχεία της εταιρείας σου

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 14 Σεπ 2012 13:12

Μήπως εννούσε να κάνει ο λογιστής σου τροποποίηση για ενδοκοινοτικές συναλλαγές..;
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Webmate
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webmate » 14 Σεπ 2012 14:09

για να εισαι νόμιμος πρέπει να έχεις τον ανάλογο καδ για παροχή ιστοφιλοξενίας που υπάρχει και να κόβεις τιμολόγιο. αν μιλάμε για 150 ευρώ το χρόνο για να το δηλώσεις και να το βάλεις στα έξοδα θέλει ενδοκοινοτικές ανάλογα με το από που είναι το τιμολόγιο να το έχεις δηλομένο ( αυτό μπορει να έχει γίνει και στην έναρξη) . Αν είναι απο αυστραλία για παράδειγμα πρέπει να έχεις και ένα χαρτί απο αυτούς οτι έχουν αποδώσει αυτή το φπα στο κράτος τους και το περνάς στα βιβλία σου σαν δαπάνες 0% . ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ. εγω θα προτεινα για 150 ευρώ να μην το βάλεις καθόλου στα έξοδα

Άβαταρ μέλους
pakman

Δημοσίευση από pakman » 15 Σεπ 2012 15:18

1host έγραψε:Μήπως εννούσε να κάνει ο λογιστής σου τροποποίηση για ενδοκοινοτικές συναλλαγές..;
Αυτό πρέπει να ήταν, μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές αν γνωρίζεις βέβαια ;
Webmate έγραψε:για να εισαι νόμιμος πρέπει να έχεις τον ανάλογο καδ για παροχή ιστοφιλοξενίας που υπάρχει και να κόβεις τιμολόγιο. αν μιλάμε για 150 ευρώ το χρόνο για να το δηλώσεις και να το βάλεις στα έξοδα θέλει ενδοκοινοτικές ανάλογα με το από που είναι το τιμολόγιο να το έχεις δηλομένο ( αυτό μπορει να έχει γίνει και στην έναρξη) . Αν είναι απο αυστραλία για παράδειγμα πρέπει να έχεις και ένα χαρτί απο αυτούς οτι έχουν αποδώσει αυτή το φπα στο κράτος τους και το περνάς στα βιβλία σου σαν δαπάνες 0% . ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ. εγω θα προτεινα για 150 ευρώ να μην το βάλεις καθόλου στα έξοδα
Καδ για φιλοξενία έχω ήδη, αυτό που γύρευα πρέπει να είναι αυτές οι Ενδοκοινοτικές Συναλλαγές !
Παίζει ρόλο ποια θα είναι η χώρα απο την οποία θα το παραγγείλω αν είναι η Αγγλία ή οι ΗΠΑ ;
Θυμάμαι τότε πως ο συνάδελφος μου έλεγε ότι είναι λίγο ταλαιπωρία και βάσανο αυτές οι ενδοκοινοτικές συναλλαγές δεν ξέρω γιατί τις "φοβόταν" τόσο, μου έλεγε ότι πρέπει να βγάλουμε ένα σωρό χαρτια για να το κάνουμε, ισχύει κάτι τέτοιο ; Ποια η διαδικασία για να ενεργοποιήσουμε τις συναλλαγές αυτές πάμε σε κάποιο υπουργείο μήπως για χαρτιά ;
Webmate έγραψε: Αν είναι απο αυστραλία για παράδειγμα πρέπει να έχεις και ένα χαρτί απο αυτούς οτι έχουν αποδώσει αυτή το φπα στο κράτος τους και το περνάς στα βιβλία σου σαν δαπάνες 0% . ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ. εγω θα προτεινα για 150 ευρώ να μην το βάλεις καθόλου στα έξοδα
Ας υποθέσουμε οτι αγοράζω απο Αυστραλία ένα τέτοιο πακέτο reseller πως θα τους εξηγήσω τώρα εγώ ότι θέλω ένα τέτοιο χαρτί για την Ελλάδα εδώ ; Πως λέγεται αυτο το χαρτί ξέρεις ;

Σίγουρα είναι σωστό αυτό να μην το βάλω καθόλου στα έξοδα 100% ;

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 15 Σεπ 2012 15:39

Προφανώς ο λογιστής σου δεν έχει πολυασχοληθεί με αυτή τη δουλειά.

Δεν είναι ούτε βάσανο, ούτε ταλαιπωρία, ούτε ένα σωρό χαρτιά.
Απλά μία δήλωση ότι κάνεις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Αγοράζεις από έξω, δεν πληρώνεις ΦΠΑ, βάζεις το τιμολόγιο σου στα έξοδα και αποδίδεις το ΦΠΑ εδώ.

Οι παραπάνω διαδικασίες αφορούν αυτούς που κάνουν εμπόριο και έχουν μεγάλους τζίρους από και προς το εξωτερικό.

Άβαταρ μέλους
pakman

Δημοσίευση από pakman » 15 Σεπ 2012 17:38

platongr έγραψε:Προφανώς ο λογιστής σου δεν έχει πολυασχοληθεί με αυτή τη δουλειά.

Δεν είναι ούτε βάσανο, ούτε ταλαιπωρία, ούτε ένα σωρό χαρτιά.
Απλά μία δήλωση ότι κάνεις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Αγοράζεις από έξω, δεν πληρώνεις ΦΠΑ, βάζεις το τιμολόγιο σου στα έξοδα και αποδίδεις το ΦΠΑ εδώ.
Ναι ίσως απλά είπα σε σας εδώ ότι ένας πρώην συνάδελφος μου έχει μεταφέρει.. τέλος πάντων, αν είναι απλά μια δήλωση που πρέπει να κάνουμε φυσικά και είναι απλά τα πράγματα.
platongr έγραψε: Οι παραπάνω διαδικασίες αφορούν αυτούς που κάνουν εμπόριο και έχουν μεγάλους τζίρους από και προς το εξωτερικό.
Μόνο ; Και στη περίπτωση μου τα ίδια θα πρέπει να κάνω σωστά ; Για την ώρα δηλαδή δεν θα χρειαστεί να αγοράσω παρά 1 πακέτο reseller δεν διατίθεμαι να προβώ σε άλλες αγορές απο το εξωτερικό.

sintos

Δημοσίευση από sintos » 16 Σεπ 2012 17:58

Κάνεις το πολύ απλό.
Αγοράζεις το reseller πακέτο που θέλεις, δεν το δηλώνεις πουθενά και πουλάς κανονικά τις υπηρεσίες σου.
Δεν πρόκειται ποτέ για ένα τέτοιο ποσό να το ψάξει κανείς, μα κανείς.
Όσο για reseller πακέτα, υπάρχουν εκατοντάδες στην ευρώπη και χιλιάδες στην αμερική για να διαλέξεις, με το ποσό που αναφέρεις.
Πρώτα πρέπει να δεις αν θες Ευρώπη ή Αμερική και μετά δες τι μπορείς να βρεις.
Αν θες να σου συστήσω την εταιρία που αγοράζω εγώ, στείλε μου PM.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης