Αγορά SSD

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vaggos

Αγορά SSD

Δημοσίευση από Vaggos » 14 Σεπ 2012 11:33

Καλημέρα και καλό φθινόπωρο.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν SSD σκληρό δίσκο για τον σταθερό μου ηλεκτρονικό υπολογιστή και θα επιθυμούσα να ρωτήσω ορισμένα πράγματα.

1. Υπάρχουν SSD για σταθερούς υπολογιστές ή μόνο για laptops; Γιατί, μέσα από μία γρήγορα έρευνα, βρήκα μόνο 2,5''. Εκτός κι αν τοποθετούμε -με κάποιο τρόπο- αυτούς τους δίσκους μέσα στο κουτί του υπολογιστή.

2. Γνωρίζω ότι είναι σχετικά ακριβοί, αλλά δεν με ενδιαφέρει να ξεπερνά τα 60GB ως χωρητικότητα γιατί εκεί θα έχω μόνο το λειτουργικό με τα προγράμματα. Αξίζουν όντως, όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν; Καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα, θερμαίνονται λιγότερο, δεν παρουσιάζουν bad sectors;

3. Έχετε να μου προτείνεται κάποια εταιρεία ή κάποιο μοντέλο; Τι λένε οι OCZ; Καλύτεροι από τους Intel; Ή καθαρά υποκειμενικό είναι;

4. Σε περίπτωση αγοράς του, θα επηρεάζει την απόδοσή του εάν συνυπάρχει με έναν 3,5'' SATA II. Το 2ο θα τον έχω για δεδομένα γενικότερα.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Αγορά SSD

Δημοσίευση από deninho » 14 Σεπ 2012 22:59

1. Υπάρχουν SSD για σταθερούς υπολογιστές ή μόνο για laptops; Γιατί, μέσα από μία γρήγορα έρευνα, βρήκα μόνο 2,5''. Εκτός κι αν τοποθετούμε -με κάποιο τρόπο- αυτούς τους δίσκους μέσα στο κουτί του υπολογιστή.
2,5" είναι, και έχεις 3 επιλογές:

1. Αν έχει λαμάκια το πακέτο, τα χρησιμοποιείς (μπορείς και να αγοράσεις, αλλά δεν αξίζει)

2. Μπορεί το κουτί σου να έχει θέση για δίσκο 2,5".

3. Τον ακουμπάς κάπου μέσα στο κουτί χωρίς βίδωμα :P Δεν έχει μηχανικά μέρη, οπότε δε σε πειράζει :wink:

2. Γνωρίζω ότι είναι σχετικά ακριβοί, αλλά δεν με ενδιαφέρει να ξεπερνά τα 60GB ως χωρητικότητα γιατί εκεί θα έχω μόνο το λειτουργικό με τα προγράμματα. Αξίζουν όντως, όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν; Καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα, θερμαίνονται λιγότερο, δεν παρουσιάζουν bad sectors;

Κατ'αρχάς, είναι όντως ~45-48gb η εγκατάστασή σου; Γιατί θα πρέπει να υπολογίζεις ένα 20% κενό χώρο στο δίσκο σου :wink:

Αξίζουν, κυρίως λόγω του τεράστιου -σε σχέση με τους μηχανικούς δίσκους- αριθμού εντολών ανά δευτερόλεπτο (IOPS το αναφέρουν στα benchmarks). Αυτό σε συνδυασμό με τον ελάχιστο χρόνο απόκρισης (0,1ms έναντι ~8-11ms των μηχανικών), κάνουν το μηχάνημα να πετάει.

Η χαμηλή κατανάλωση ενδιαφέρει κυρίως στα laptop.

Δεν παρουσιάζουν bad sectors

3. Έχετε να μου προτείνεται κάποια εταιρεία ή κάποιο μοντέλο; Τι λένε οι OCZ; Καλύτεροι από τους Intel; Ή καθαρά υποκειμενικό είναι;
Samsung θα πρότεινα, τη σειρά 830. Αν όντως σου φτάνουν 64gb (προσωπικά ζορίζομαι με τα 80gb του δικού μου ssd), έχει μια προσφορά το Πλαίσιο το συγκεκριμένο δίσκο στα 55€
4. Σε περίπτωση αγοράς του, θα επηρεάζει την απόδοσή του εάν συνυπάρχει με έναν 3,5'' SATA II. Το 2ο θα τον έχω για δεδομένα γενικότερα.
όχι. Αρκεί τα αρχεία του λειτουργικού, και τα πιο συχνά χρησιμοποιούμενα προγράμματα να είναι στον ssd.

onspot

Αγορά SSD

Δημοσίευση από onspot » 18 Σεπ 2012 14:18

Σχετικά με το 3. και τους OCZ έχω προσωπική εμπειρία με OCZ Vertex 2 και "Disk Fail Problem" μετά από λίγες ημέρες λειτουργίας καθώς είχε πρόβλημα με το Hybernation Mode των Windows με αποτέλεσμα μετά από επαναφορά να σου "σκάει" ο σκληρός.

Δες εδώ περισσότερα και δώσε μεγάλη προσοχή στο επίσημο forum της OCZ όπου δεκάδες χρήστες την κατακεραυνώνουν για το συγκεκριμένο "πρόβλημα".

Τώρα είμαι με Corsair και είμαι πολύ ευχαριστημένος, βέβαια ο Vertex 2 ήταν πολύ πιο γρήγορος αλλά δεν κάνει τουλάχιστον προς το παρών.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης