No video input

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
petalouditsa2007

No video input

Δημοσίευση από petalouditsa2007 » 20 Σεπ 2012 15:58

Καλησπέρα,
Ένας υπολογιστής φίλου μετά απο διακοπή ρεύματος έπαψε να λειτουργεί όπως πριν δλδ άνοιξε έβγαλε μια μπλε οθόνη με κάτι κινέζικα και σταματούσε εκεί.Τον σύνδεσα στην δικιά μου οθόνη και δεν εμφανίζει τπτ παρά μόνο αυτο το μήνυμα No video input..Ενώ κάνει κανονικά μπιπ δεν μπορώ να δω τπτ..Τι πρέπει να κάνω?[/b]

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

No video input

Δημοσίευση από Enigma » 20 Σεπ 2012 21:01

Πιθανόν να τα έπαιξε η VGA.. ή κατά 2ον η M/B..
Δοκίμαστε να αλλάξετε VGA με κάποια άλλη που έχετε και θα δείτε εάν φταίει η VGA ή κάτι άλλο!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

No video input

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Σεπ 2012 12:26

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
Η μπλε οθόνη με τα 'κινέζικα' δίνει πληροφορίες σχετικές με το πρόβλημα που υπάρχει.
Θα ήταν πολύ κατατοπιστικό αν την φωτογράφιζες, και μας έστελνες τη φωτό.
Πάντως είναι γνωστή -εκτός από Μπλε Οθόνη- και ως BSOD ή Blue Screen Of Death.
Με μιά αναζήτηση στο Google (BSOD) βρήκα π.χ. BSOD Codes, και από εκεί βρήκα αυτό, όπου εξηγούνται διάφοροι Κωδικοί Σφάλματος (στα Αγγλικά βέβαια)
Βρήκα επίσης και αυτό στα Ελληνικά. :wink:
Αν γνωρίζεις από ορολογία, και κατατοπιστείς από τα Links αυτά, έχει καλώς.
Διαφορετικά, περιμένουμε τη φωτό, που σου γράφω προηγουμένως, ώστε να δούμε παρέα τι συμβαίνει.
Ούτως, ή άλλως, περιμένουμε νέα σου :D

petalouditsa2007

No video input

Δημοσίευση από petalouditsa2007 » 21 Σεπ 2012 13:28

Λοιπόν στην δική μου οθόνη δεν εμφανίζει τπτ μονο το no video input οπότε δεν μπορώ να δώσω πληροφορίες για τον κώδικα σφάλματος..ο φίλος μου είπε οτί πριν το φέρει σε εμένα εμφάνισε αυτην την BSOD(όπως το είπες) ενώ εγώ δεν το βλέπω.Προσπάθησα και σε άλλη οθόνη αλλά δεν έβγαζε κ εκεί τπτ.Η VGA που λες πρέπει να είναι ενσωματωμένη δεν βλέπω πουθενά κάτι,παρα μόνο εκεί που είναι το βύσμα την οθόνης απο μέσα κάπου γράφει vga σε μια περιοχη αλλά δεν είναι κάτι που μπορώ να βγάλω και να δοκιμάσω κάποια άλλη.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

No video input

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Σεπ 2012 14:55

Αν δοκίμασες και σε άλλη οθόνη (και τίποτα - αποτέλεσμα), τότε όντως οι υποψίες πέφτουν στην Κάρτα Γραφικών (VGA) του PC σου.
Όμως......... Μιλάμε για PC τόσην ώρα, ή για Laptop (λέω τώρα.....) :question: :question:
Αν είναι PC, τη γλυτώνεις με μιά νέα Κάρτα Γραφικών, που θα συνδεθεί στη Motherboard, και που θα κοστίζει όσο θέλεις εσύ (ανάλογα με τις δυνατότητες που θα ζητήσεις, κλπ).
Πάντως, επίσης αν είναι PC, καλό θα ήταν να μας έγραφες το μοντέλο της Motherboard, ώστε να μπορούμε να σου προτείνουμε -ίσως- και κάποια Κάρτα Γραφικών.
Αν δεν γνωρίζεις από αντικατάσταση/εγκατάσταση νέας, κλπ καλύτερα θα είναι να απευθυνθείς σε κάποιον Ειδικό Τεχνικό.
Ίσως κοστίσει κάτι παραπάνω, αλλά θ'αποφύγεις Πολλά Προβλήματα (από άγνοια) :wink:

petalouditsa2007

No video input

Δημοσίευση από petalouditsa2007 » 22 Σεπ 2012 21:25

Πρώτον μιλάμε για σταθερό υπολογιστή και
Δεύτερον η Motherboard ειναι:AsRock ConRoe 1333-D667..Μπορείς να το ψάξεις λίγο για να δεις αν βλέπεις κάπου εσύ το βύσμα για την Vga.Γιατί εγώ νομίζω πως είναι ενσωματωμένο αν δεν κάνω λάθος..

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

No video input

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Σεπ 2012 09:02

Πολλή Καλημέρα σου :D
Πράγματι! Στο manual της Motherboard σου, εδώ, αναφέρεται (σελ. 30/42 - Primary Graphics Adapter και Internal Graphics Mode Select) σαφώς ότι υπάρχει onboard VGA Adapter (onboard 'Κάρτα' Γραφικών), και το βύσμα VGA στο Σασσί είναι συνδεδεμένο -προς το παρόν- με αυτήν.
Αν προσθέσεις κάποια Κάρτα Γραφικών δικής σου επιλογής, τότε -με τις απαραίτητες ρυθμίσεις- το βύσμα θα είναι συνδεδεμένο με τη νέα Κάρτα Γραφικών σου.
Ρύθμιση: (σελ. 30/42 - Internal Graphics Mode Select)
Internal Graphics Mode Select
If you select [Auto], the onboard VGA will be automatically disabled when
you install VGA card;
Από το σημείο -όμως- αυτό και μετά:
DGeorge έγραψε:..........Τη γλυτώνεις με μιά νέα Κάρτα Γραφικών, που θα συνδεθεί στη Motherboard, και που θα κοστίζει όσο θέλεις εσύ (ανάλογα με τις δυνατότητες που θα ζητήσεις, κλπ).
................................
Αν δεν γνωρίζεις από αντικατάσταση/εγκατάσταση νέας, ρυθμίσεις, κλπ καλύτερα θα είναι να απευθυνθείς σε κάποιον Ειδικό Τεχνικό.
Ίσως κοστίσει κάτι παραπάνω, αλλά θ'αποφύγεις Πολλά Προβλήματα (από άγνοια) :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες