Νέο site www.vitarentacar.com για ενοικίαση αυτοκινήτων σε κανονική λειτουργία.

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
CjEasy

Δημοσίευση από CjEasy » 23 Σεπ 2012 01:03

Το site είναι αυτό http://www.vitarentacar.com/index.html και είναι σε HTML\CSS.
Είναι η πέμπτη σελίδα που κάνω. Αν και γραφίστας, τα τελευταία 2 χρόνια ασχολούμε με κώδικα και μόλις "άγγιξα" λίγο SEO.
Για μένα μαγικός κόσμος όλα αυτά και θέλω να τα κάνω σωστά.
Eδώ και 10 μέρες το ανέβασα και πριν περάσω στις επόμενες αλλαγές-ρυθμίσεις θα ήθελα πολύ να μου πείτε την γνώμη σας για τον κώδικα (και SEO) περισσότερο αλλά και για την εμφάνηση.
Ευχαριστώ σας.

margaritis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από margaritis » 23 Σεπ 2012 12:10

Αν και είσαι ακόμα στο ξεκίνημα είναι καλή δουλειά. Μπράβο.
http://gr-guide.com - Επαγγελματικός & Τουριστικός Οδηγός Ελλάδας

CjEasy

Δημοσίευση από CjEasy » 23 Σεπ 2012 12:22

Αυτό που κατάλαβα μέχρι τώρα είναι ότι ποτέ δεν θα είναι ικανοποιημένος 100% ... και ίσως αυτό είναι που μου αρέσει.
Σευχαριστώ margaritis

Υ.Γ. Θα ήθελα να ακούω και σχόλια-υποδείξεις-λάθη τότε ακόμα καλύτερα.
Όλα καλοδεχούμενα.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 23 Σεπ 2012 15:30

Αν έχεις μπει σε αντίστοιχες σελίδες θα έχεις δει ότι ΟΛΟΙ έχουν σε περίοπτη θέση το ημερολόγιο που ψάχνεις να βρεις ημερομηνία για ενοικίαση. Προφανώς ΟΛΟΙ έχουν περάσει κάποιο software CRM ή όπως τα λένε αυτά, δεν τα πολυκατέχω. Το να φτιάξεις μια σελίδα που δεν το έχει αυτό είναι μια φορά κακό για τον πελάτη σου αλλά 10 φορές χειρότερο για σένα που φαίνεται ότι δεν τον συμβούλεψες σωστά.

Τώρα για το πόσο είναι SEO η σελίδα, τα οργανικά κλικς μόνο εσύ τα ξέρεις, εγώ πάντως διατηρώ σοβαρές αμφιβολίες.

CjEasy

Δημοσίευση από CjEasy » 23 Σεπ 2012 16:07

Φιλε andreaslll :

1.Και φυσικά είδα ότι ΟΛΕΣ οι παρόμοιες σελίδες έχουν φόρμα ενοικίασης αυτοκινήτων. Οι περισσότερες μάλιστα στην 1η σελίδα. Η vita rent a car όμως ήταν "κατηγορηματική" σε αυτό:
"ΔΕΝ θέλουμε τέτοια φόρμα προς το παρόν και ηδει στην 1η σελίδα"
Θέλουν να το κάνουμε ΛΕΝΕ μετά από λίγο καιρό, αφού πρώτα "εξοικιωθούν" οι ίδιοι πρώτα με το ιντερνετ και με την ιδέα ότι έχουν σελίδα. Μάλλον δεν προσπάθησα αρκετά να τους πείσω.

2. Τι εννοείς οργανικά κλικ? Μπορώ να σου παραθέσω τους εσωτερικούς συνδέσμους. Πες μου τις αμφιβολίες.

Η εταιρία θέλει μια ανάλαφρη σελίδα, διαφορετική από τις άλλες, με αναφορές σε εκδρομικούς προορισμούς και φυσικά να διαφημιστεί μέσω ιντερνετ. Για 1η φορά με δική τους σελίδα. Μέσα στο 2013 θέλουν να προσθέσω φόρμα καταχώρισης (ΟΧΙ τώρα). Τοποθέτησή τους.
Ευχαριστώ.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 23 Σεπ 2012 18:53

Πέρα από τις "ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ" υπάρχει οποιοδήποτε άλλο σημείο στην ιστοσελίδα που έχει υψηλή αναλογία κειμένου προς html?

Αλλά και στις ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ, σε μια στατική σελίδα που θα είναι πρακτικά αδύνατο να ανανεωθεί, η όποια SEO Value υπάρχει θα έχει εξανεμιστεί ύστερα από λίγους μήνες.

Τι ακριβώς έχεις κάνει αν δεν έχεις γράψει κείμενο σε καίρια σημεία;

Αφού έχεις τις γνώσεις, αξιοποίησε τες κάνοντας κάποια τμήματα του site δυναμικά όπως είπε και ο korgr

CjEasy

Δημοσίευση από CjEasy » 23 Σεπ 2012 19:03

Φίλε korgr
για το: Στατικό site to 2012?
Στατικό γιατί δεν αλλάζουν τα προιοντα τακτικά και δεν έχει μεγάλο περιεχόμενο (5 υποσελίδες-12 με τις αγγλικές). Αυτό δεν είναι δικαιολογία στο οτι τώρα μαθαίνω SQL, PHP και Wordpress-Joompla-MODx.

CjEasy

Δημοσίευση από CjEasy » 23 Σεπ 2012 19:14

andreaslll

Έδωσα περισσότερο βάση στις "Προτάσεις" γιατί στην ουσία ήταν ο ΚΥΡΙΩΣ λόγος που ήθελε η εταίρία να κάνω το σάιτ (?). Ναι, ήταν το πρώτο που μου είπαν να κάνω. Και μέσα από αυτό ευελπιστούν να αναδείξουν την εταιρία. Να τραβίξουν πελάτες.
Η αναλογία κειμένου-html όντως είναι άνιση. Ηδη προσθέτω κείμενο και σιγα-σιγα θα προσθέτω-αλλάζω και κάποια τμήματα σε δυναμικά.
Φχαριστώ πολύ για τις επισυμάνσεις σας ρε παιδιά.

Webmate

Δημοσίευση από Webmate » 24 Σεπ 2012 12:39

Λοιπόν
1)το site αισθητικά είναι πολύ μετριο, από γραφίστα θα περίμενα πάαααρα πολύ περισσότερα.
2)Το site από άποψη seo δεν το έχει αγγίξει καν..
3) Αγγελάκη 15 __________________ Θεσσαλονίκη
Τηλ.+30 2310 220.920___Φαξ.+30 2310 254.454 αυτές η τελίες από κάτω τι είναι>? υπάρχουν spans divs και άλλα πολύ ωραία πράγματα
4)Εκτός απο το μη καλό αποτέλεσμα αισθητικά δεν μπορεί κάποιος να σου πει μπράβο γιατι έχεις pixelotes εικόνες . Τουλάχιστον αυτό ειναι οφθαλμοφανέστατο
5)έτσι οπως το έφτιαξες και να θες να το ανανεώσεις δεν γίνεται!! για να γίνω πιο ξεκάθαρος στην σελίδα στόλος αντί να έχεις ένα loop έχεις βάλει 2 divs με background εικόνες.
6)το width σε wrap ήθειστε να είναι 960px
7)o κωδικάς σου περιέχει πάρα πολλά άχρηστα πχ <div align="center"> μετά το body δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει με ένα wrap me width:960px kai margin: 0 auto καθάρισες.
8)σε onpage seo επίσης δεν αγγίζεις... έχεις h1 όχι h2 και έχεις h3. Επίσης seo δεν είναι η σελίδα να βγεί πρώτη στη λέξη vitarentacar seo θα μπορούσε να είναι να βγει στην λέξη ενοικίαση αυτοκινήτου θεσσαλονίκη οπότε εκεί μπαίνει σε h1. ( Να μην παρεξηγηθω seo ουτε καν αυτό δεν είναι αλλά θα μπορούσε να το πλησιάζει)
9)ligo javasript δεν θα ήταν κακή.
10) Για αρχή εντάξει κάτι γίνεται αλλα και πάλι λέω οτι για γραφίστα θα περίμενα πολλά πραγματα γιατί οι γραφίστε έχουν και αίσθηση του ωραίου που εμείς μπορεί να μην έχουμε. Οι pixeloτη είκονα δίχνει οτι δεν είσαι λεπτολόγος( μπορεί να κάνω και λάθος). Αν την έκανες για φίλο σου την δουλειά ok αλλα για πελάτη δεν αξίζει γενικότερα η εταιρεία 100% δεν μπορεί να αναδυχθεί με κανένα τρόπο μέσα απο αυτό.

CjEasy

Δημοσίευση από CjEasy » 24 Σεπ 2012 15:44

Φίλε Webmate
Χμ... Θα μπορούσα να σε κοσμίσω με πολλές λέξεις υμνείας αλλά δεν θέλω να φανεί ότι δημιουργείτε ένα ειδύλλιο εδώ μέσα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις σου.

Δεν είμαι "εδώ". ήδη τρέχω για τις αλλαγές.
Μόλις τελειώσω θα επανέλθω.

Webmate

Δημοσίευση από Webmate » 24 Σεπ 2012 19:35

Να ξες δεν το λεω για να ειμαι κακός ή μλκσ απλά για να τα διορθώσεις για να μπορέσεις να προχορήσεις. Το να σου πω οτι είναι ok για πρώτη προσπάθεια δεν λεέι τπτ

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 24 Σεπ 2012 20:15

CjEasy έγραψε:Το site είναι αυτό http://www.vitarentacar.com/index.html και είναι σε HTML\CSS.
Είναι η πέμπτη σελίδα που κάνω. Αν και γραφίστας, τα τελευταία 2 χρόνια ασχολούμε με κώδικα και μόλις "άγγιξα" λίγο SEO.
Για μένα μαγικός κόσμος όλα αυτά και θέλω να τα κάνω σωστά.
Eδώ και 10 μέρες το ανέβασα και πριν περάσω στις επόμενες αλλαγές-ρυθμίσεις θα ήθελα πολύ να μου πείτε την γνώμη σας για τον κώδικα (και SEO) περισσότερο αλλά και για την εμφάνηση.
Ευχαριστώ σας.
Στο θέμα seo εκτός από τα προφανή meta τι άλλες ενέργειες έχεις κάνει; (σε ρωτώ μόνο για να σε βοηθήσω αν μπορώ, για κανένα άλλον λόγο)

CjEasy

Δημοσίευση από CjEasy » 24 Σεπ 2012 20:30

Webmate
Με όλο τον σεβασμό, το καταχάρηκα και για τον τρόπο που μου τα'πες αλλά και για τις βοήθειες-φώτα σου που μου έδωσες.
Είναι σαν να ήσουν ο καλύτερός μου φίλος (βαριά κουβέντα) και με ξεστράβωσες από το "κόλημα" που είχα υποπέσει της μετριώτητας. Θέλω να κάνω σωστά κάτι και το παλεύω μέχρι να το πετύχω...

Σε 'φχαριστώ πολύ.

CjEasy

Δημοσίευση από CjEasy » 24 Σεπ 2012 20:52

athanasios-davalas και Webmate

Παρ'επιπτώντος ο στόχος μου για SEO είναι όντως (Webmate) να βγαίνει 2-3 σελίδα στο ερώτημα: rent a car thessaloniki
Στις άλλες αναζητήσεις (μιλάω για γκοουγκλ) βγαίνει ήδη 2-3 σελίδα όπως : rent a car thessaloniki angelaki or rent a car thessaloniki aggelaki. Δεν μιλάω βέβαια για να βάλω μπροδτά τον όρο VITA (βγαίνει 1η σχεδόν όλες οι σελίδες).
Για κινήσεις SEO φίλε athanasios-davalas ήδη ξεκίνησα από τον κώδικα (meta-h1-h2-h3-alt-και γενικά στρωμένο html-css). Δεν κορόιδεψα τον κόσμο βάζοντας ένα (εκ του αποτελέσματος) δελεαστικό ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ εκδρομών, γιατί πιστεύω είναι σχετικό με την ενοικίαση. Από εκεί μέχρι στιγμής έχουν έρθει οι 1οι πελάτες και μάλιστα έκαναν κράτηση μέσα από την απλή φόρμα.
Δεν έχω σκευτεί ακόμα καμιά άλλη κίνηση για SEO. Eίμαι έτοιμος ν'ακούσω
Σας ευχαριστώ και πάλι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης