Νέο πληκτρολόγιο

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Lector_Teo

Νέο πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από Lector_Teo » 23 Σεπ 2012 21:49

Καλησπέρα στη παρέα ...

Ψάχνομαι οπωσδήποτε για καινούργιο πληκτρολόγιο, μιας και το παλιό μου (keysonic KSK 8001 UEL) είναι στο τσακ να παραδώσει πνεύμα (μετά από 3-4 χρόνια περίπου).
Γενικά σαν πληκτρολόγιο καλά τα πήγε τα 2 περίπου πρώτα χρόνια ... μετά δε δε δε ...

Έχω (κατά 90%) καταλήξει στο Logitech k750 ... Ξέρουμε τίποτα παραπάνω; Το έχει κανένας; Παίζει τελικά πρόβλημα με τη μπαταρία του;

Γενικά ψάχνω ένα πληκτρολόγιο με τα παρακάτω :

- ασύρματο
- καλή μπαταρία
- άνετο στη πληκτρολόγηση
- μικρό μέγεθος (όχι bulky , σαν το keysonic που έχω τώρα δλδ)
- σχετικά ήσυχο (εάν δεν είναι δεν θα πεθάνουμε κι όλας)

Το logitech Illuminated k800 έχω διαβάσει ότι διαρκεί 10 μέρες η μπαταρία!!! που σίγουρα δε μου αρκούν. Το ότι φορτίζει μέσω usb βολεύει; Όσο φορτίζει, θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Το Logitech MK710 που πάει πακέτο με το ποντίκι marathon μου άρεσε συνολικά αλλά το ποντίκι ήταν κάπως μικρό για τα δεδομένα μου! Βέβαια έχουν και 20€ διαφορά με το k750.

Έχετε κάτι λοιπόν να μου προτείνετε που σίγουρα να μην ξεπερνάει τα 100€;

Thanks in advance

Φιλικά
Θοδωρής
Co-Founder & CEO at AntMoves & Windows Phone Apps
www.antmoves.com | www.wpapps.gr

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Νέο πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Σεπ 2012 08:53

Πολλή Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σου :D :D
Εδώ, στη δουλειά, υπήρχε γενικό πρόβλημα με τα ασύρματα σετάκια (πληκτρολόγιο-ποντίκι).... Κυρίως λόγω μπαταρίας.
Ακόμα και τα καλύτερα (Microsoft, Logitech) είναι μπαταριοβόρα.
Γι'αυτό, και μετά από δικές μου συστάσεις, παρέμειναν ασύρματα μόνο σε θέσεις όπου -εκ των πραγμάτων- δεν γινόταν διαφορετικά.
Για κάπως μεγαλύτερες αποστάσεις από τα κλασσικά καλώδια (πληκτρολογίου-ποντικιού), βοήθησαν πολύ και τα ανάλογα καλώδια προέκτασης (είτε USB-USB, είτε PS2-PS2).
Από την ώρα, που τα περισσότερα επέστρεψαν στην ενσύρματη τεχνολογία, ηρέμησε το κεφάλι τόσο των χρηστών και των αφεντικών, όσο και το δικό μου. :wink:

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Νέο πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από Enigma » 01 Οκτ 2012 15:11

Σε εμένα πάντως 2 σετ K/b - mouse της Microsoft που έχω χρησιμοποιήσει οι μπαταρίες κρατάνε κάτι μήνες.. (Αλκαλικές μπαταρίες..)
Και μιλάω για χρήση πολλές ώρες την ημέρα..

Το τελευταίο μου σετάκι είναι αυτό..
http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Pe ... -00015.htm
Το k/b είναι "συμμαζεμένο" αλλά έχει πολλές λειτουργίες.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος! 8)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Νέο πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από deninho » 01 Οκτ 2012 16:28

καλό σετάκι, αλλά μικρό ποντίκι ρε γμτ... :( (συν ότι μου διαλύθηκε το ελαστικό της ροδέλας)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Νέο πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από dva_dev » 01 Οκτ 2012 17:20

Θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω με τον φίλο DGeorge
ΕΝσύρματο πληκτρολόγιο,δαγκωτό.
Με τα ασύρματα μια εποχή είχα βρεί το μπελά μου, από παρεμβολές (να πατάς Α και να γράφει Ω) μέχρι να κάθεσαι με τη μεζούρα να μην κουνήσεις το πληκτρολόγιο εκατοστό πιο μακρυά γιατί δεν έπιανε.
Μπήκαν σιγά σιγά παντού ενσύρματα και βρήκα την υγειά μου.

Και πληκτρολόγιο η προσωπική μου γνώμη είναι όσο πιο φτηνό μπορείς να βρείς. Χάλασε, λερώθηκε, έπεσε στάχτη, κάηκε από το τσιγάρο σου; Το πετάς και πας στο επόμενο.

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Νέο πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από Enigma » 01 Οκτ 2012 17:29

deninho έγραψε:καλό σετάκι, αλλά μικρό ποντίκι ρε γμτ... :( (συν ότι μου διαλύθηκε το ελαστικό της ροδέλας)
Έλα!
Πόσο καιρό το έχεις ? Δεν είναι σε εγγύηση ? 8) (3 χρόνια..)

Το ποντίκι ναι δεν έχει το μέγεθος που έχουν άλλα.. θα το έλεγα μέσου μεγέθους..
Aκολουθεί την φιλοσοφία του k/b 8)

Το προηγούμενο σετ που είχα ήταν το microsoft wireless laser 5000
Εδώ ήταν μεγάλο το k/b και μεγαλύτερο το mouse! 8)
Και ένα ματσούκι ο πομποδέκτης!! :P

Τώρα ο πομποδέκτης είναι ένα "USB Stick" και νομίζω έχουν βελτιωθεί και οι παράμετροι λήψης..

Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Νέο πληκτρολόγιο

Δημοσίευση από deninho » 01 Οκτ 2012 23:14

δεν έχω πάρει σετ. Μου είχαν κάνει δώρο το ποντίκι μόνο, και για το laptop ήταν καλό, αλλά τώρα σε desktop χρήση είναι μικρό. Ούτε που θυμάμαι πόσο καιρό το έχω, αλλά θα το τσεκάρω, όμως, αφού λες για 3 χρόνια εγγύηση, γιατί η ms έχει άριστο service/rma. Αν είναι, να μου το αλλάξουν :)

Και το ms wireless laser 5000 είχα (το σετ αυτή τη φορά). Εκπληκτικό Mouse και πληκτρολόγιο, αλλά την πλήρωσαν μια φορά που είχα νεύρα :roll:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης