Συνδεση λαπτοπ με τηλεοραση και ηχοσυστημα

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
wavee

Δημοσίευση από wavee » 24 Σεπ 2012 01:28

Γεια σας. Ειμαι καινουριος στο forum, θελω να σας ρωτησω κατι. Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα laptop και θελω οταν βλεπω ταινιες με φιλους να το συνδεω με την τηλεοραση μου(εχει θυρα HDMI). Πρεπει οπωσδηποτε το λαπτοπ να εχει HDMI? Θελω να ρωτησω :

α) Οι οθονες σταθερων υπολογιστων που δεν εχουν HDMI και εχουν DVI πως ειναι δυνατον να φτανουν πολυ υψηλες αναλυσεις? αν βρω λαπτοπ που εχει DVI θα μπορει να δειξει στην τηλεοραση 1080p video? Τι διαφορα εχει με το HDMI?

β)Ξερω οτι το HDMI μεταδιδει και ηχο και εικονα. Αν πχ ενα λαπτοπ εχει HDMI, θα μεταφερει και ηχο και εικονα? Το λεω αυτο γιατι η καρτα ηχου βρισκεται σε αλλο σημειο και συνυθως εχει υποδoχες "καρφια". Ετσι δεν ειναι? Πως γινεται το HDMI να παιρνει ηχο? Μηπως παιρνει ηχο απο την καρτα γραφικων?

γ)Σκεφτομαι να παρω και ηχοσυστημα 5.1 για να βλεπω ταινιες και να το συνδεω με το laptop μου. Τι καλωδια πρεπει να εχει? Τα καρφια αποδιδουν τελειο ηχο? Μηπως οπτικη ινα? HDMI?? Μηπως να προσεξω το λαπτοπ να εχει 2 θυρες HDMI ετσι ωστε το ενα να μπαινει στην τηλεοραση και το αλλο στο ηχοσυστημα?

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα θελω να το ψαξω πολυ πριν το μετανιωσω

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 01 Οκτ 2012 16:14

Τι ξέρω με το θέμα.. 8)

Κατ' αρχάς δεν είναι απαραίτητο να έχεις DVI ή HDMI για να δεις video σε υψηλή ανάλυση στην TV.
Η δικιά μου TV (Full HD) έχει αναλογική είσοδο για υπολογιστή.
Και είχα συνδέσει το Laptop μου εκεί, (το οποίο δεν είναι νέο μοντέλο..) και απλώς ρυθμίζεις την ανάλυση που μπορείς να ανέβεις από το laptop.

Αλλά μιας και πας για νέο laptop καλό θα είναι να πάρεις ένα με HDMI! :wink:
To HDMI είναι σχεδιασμένο να μεταφέρει και ήχο είναι νομίζω η καλύτερη επιλογή.
Και με το DVI νομίζω θα είσαι ok για την εικόνα..
Δες λίγο και τα άρθρα εδώ :
http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface

Πάντως δεν ξέρω εάν μπορεί να έχουν κάποιο περιορισμό οι έξοδοι HDMI/DVI σε κάποια laptop για τον ήχο.. :roll:
ενώ δεν θυμάμαι να έχω δει και laptop με έξοδο για οπτική ίνα..
Συνήθως δίνουν έξοδο S/PDIF
http://en.wikipedia.org/wiki/S/PDIF

Εάν τώρα βάλεις και ένα σύστημα 5.1 νομίζω η λύση στην περίπτωση θα ήταν σύνδεση του laptop με HDMI στο σύστημα (HDMI In) και μετά από HDMI Out να συνδέσεις την TV για να πάρεις την εικόνα.
Εικόνα

Johnyv

Δημοσίευση από Johnyv » 21 Φεβ 2013 10:06

Συνδεω το laptop με την τηλεοραση με καλωδιο HDMI.
Μετα συνδεω τον εξωτερικο σκληρο δισκο στο laptop και επιλεγω αναπαραγωγη καποιας ταινιας.

Εχω κανονικα εικονα αλλά δεν εχω ηχο στη τηλεοραση, παροτι εχω επιλεξει σαν μοναδα εξοδου ηχου του laptop την θυρα HDMI.

Εχει κανεις να προτεινει καποια λυση ?

Ευχαριστω Γιαννης.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες