βοηθήματα για την δημιουργία custom e-shop

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Lykos22

Δημοσίευση από Lykos22 » 24 Σεπ 2012 14:25

Καλησπέρα, πριν δημιουργησω αυτό το topic έκανα ένα search στο forum για παρόμοια θέματα και δεν βρήκα κάτι ικανοποιητικό, επομένως αν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα ζήτω συγνώμη που το επαναλαμβάνω.
Τον τελευταίο καιρό ψάχνω να βρω κάποια καλά βοηθήματα-tutorials, είτε αρθρα είτε video, που να καθοδηγούν για τη δημιουργία ενός e-shop καταστήματος (πχ plaisio.gr κλπ κλπ) σε PHP & MySQL.

Επειδή είμαι υπέρ της custom επιλογής, όπως και με το θέμα των cms (custom vs ΄έτοιμο΄), ψάχνω περισσότερο για βοηθήματα-tutorials που να δείχνουν την δημιουργία ενός custom e-commerce, παρά για πακέτα όπως magento, opencart κλπ κλπ και κατά δεύτερον, αν γίνεται όχι με oop, δεν έχω μπει για τα καλά στο κεφάλαιο oop και (προς το παρόν τουλάχιστον) δυσκολεύμομαι κάπως να το κατανοήσω πλήρως :-?

p.s. Το κομμάτι που με ενδιαφέρει περισσότερο να μάθω είναι πως υλοποιείται το στάδιο πληρωμών μέσω paypal-ipn, κάρτας, τραπεζικών λογαριασμών κλπ κλπ (η αντικαταβολή - παραλλαβή προιόντος από κατάστημα φαντάζομαι θα είναι η πιο εύκολη διαδικασία :lol: )

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Σεπ 2012 00:13

ένα κατάστημα αποτελείτε από πολλά υποσυστήματα.

ανέλυσε τα υποσυστήματα και δες τι υπάρχει για αυτά.

π.χ. οι πληρωμές είναι ένα υποσύστημα και σίγουρα μπορείς να βρεις πολλά παραδείγματα.

βρες κι ένα framework για να δουλέψεις πάνω εκεί.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 25 Σεπ 2012 12:53

Μιας και είσαι υπέρ του προγραμματισμού (custom όπως το είπες) σίγουρα ξεκινάς με την ανάλυση και με την δομή των δεδομένων.

Για το κομμάτι που λες ότι σε ενδιαφέρει περισσότερο (online check-out) δεν θα μπορούσε να υπάρξει ενιαίο tutorial. Αναφέρεις για παράδειγμα το paypal με IPN … έχει κάποιο tutorial και παραδείγματα το paypal στις δικές του σελίδες με την επισήμανση ότι αποτελούν εξωτερικό κώδικα που κάνουν την δουλειά τους. Βέβαια αν έχεις εμπειρία και γνώσεις μπορείς και να καταλάβεις (αρχιτεκτονικές παραδοξότητες) και να τροποποιήσεις αυτόν τον κώδικα. Όσο για την Ελλάδα θα σου έλεγα ότι είμαστε ακόμα ένα μπερδεμένο κουβάρι στο πως παρέχονται τέτοιες υπηρεσίες από τις τράπεζες. Έχοντας δουλέψει σε αυτό τον κλάδο μου κάνει εντύπωση και μόνο που τολμάνε κάποιες τράπεζες να έχουν τέτοιες υπηρεσίες με ότι υπάρχει στο backoffice.

Δεν έχω λόγο να κάνω διαφήμιση και σίγουρα δεν είχα ποτέ εργασιακή σχέση αλλά η Τράπεζα Πειραιώς πιστεύω ότι έχει ακόμα το προβάδισμα. Και δεν υπάρχει λόγος να μην το πω επειδή μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση. Έχει ένα λογικό Web Service μοντέλο επικοινωνίας που εύκολα μπορεί να αντιληφθεί και κάποιος σχεδόν αρχάριος. Από εκεί και πέρα και με άλλες τράπεζες μπορείς να κάνεις την δουλειά και να βγάλεις άκρη αποδεχόμενος την δική τους αντίληψη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες