Σταματάει να αναγνωρίζει usb μερικές φορές

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 25 Σεπ 2012 01:47

Έχω "δανειστεί" ένα laptop απτον αδερφό μου μέχρι να πάρω πίσω το δικό μου πύργο και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.

Άμα συνδέσω σκληρό δίσκο μέσω usb συσκευή μετά από κάποιο αριθμό δεδομένων (1-3 φακέλους/album με mp3) που κάνω αντιγραφή σταματάει να αναγνωρίζει οποιοδήποτε usb που βάλω μέχρι να κάνω restart.
Έχω και ένα stickάκι που παίρνει sim (για ίντερνετ) μετά από κάποια χρίση πάλι παγώνουν όλα τα usb ports μέχρι να κάνω restart.
Ακόμα κιαν δεν κάνω κάτι όπως να μεταφέρω δεδομένα μέσω usb, πάλι μετά από κάποια ενέργεια ή χρόνο παγώνουν τα usb ports.

Παρόλαυτα το usb για το ασύρματο ποντίκι συνεχίζει να δουλεύει.
Μετά από το πάγωμα αυτό ότι usb κιαν βάλω μου πετάει το μήνυμα usb device not recognized μέχρι να κάνω restart.

Το πρόβλημα συνέχισε μετά και από format. Ίσως να λείπουν drivers μιας και τα windows δεν τράβηξαν κανένα update για το laptop και τα περίεργα κουμπιά πάνω στο laptop δεν δουλεύουν, όπως δεν δουλεύουν και κάποια πράματα στο onboard mouse pad όπως τα να κάνεις scroll χαϊδεύοντας το στην άκρη. :P

Το laptop είναι acer aspire 5738G
Καμιά βοήθεια?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 25 Σεπ 2012 12:49

Μπήκα σαυτήν την σελίδα και κατέβασα αυτά τα 2
Chipset_Intel_9.1.1.1015_W7x64_A
3G_Huawei_2.0.3.827_W7x86W7x64_A
Τα οποία λέει πως είναι τα μόνα updates που δεν περιέχει το auto windows update, αλλά δεν έφτιαξε...

Καθώς έκανα format είδα ότι ο σκληρός δίσκος είχε 2 partition, το πρώτο ήταν μικρό και ίσως περιείχε drivers ή κάτι χρήσιμο, έτσι έκανα format μόνο το δεύτερο αλλά το partition δεν είναι πουθενά φανερό σαν δεύτερος σκληρός δίσκος για να μπω μέσα.

Δεν ξέρω τι να άλλο να κάνω.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 27 Σεπ 2012 05:25

Το μικρό partition θα πρέπει να φαίνεται αν πας:

Δεξί κλικ στο "Υπολογιστής"
Διαχείριση
Διαχείριση δίσκων

Είναι το λεγόμενο recovery partition. Κοίτα στο manual του laptop πως μπορείς να μπεις στο recovery mode, για να περάσεις έτσι τα Windows.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Σεπ 2012 09:20

Από εδώ βρήκα κάποιο Service Manual του laptop σου (με κάθε επιφύλαξη).
Στη σελίδα 22/235 (επάνω μέρος - αρίθμηση), ή σελ. 14 - chapter 1 (κάτω μέρος - αρίθμηση), αναφέρονται τα hot-keys. Από αυτά, το πρώτο " <Fn> + <F2> " δείχνει να ενεργοποιεί τις ρυθμίσεις της Acer (μάλλον αναφέρεται στο Μενού των Ρυθμίσεων αυτών).
Κοίταξε από εκεί μήπως και καταφέρεις να εργοποιήσεις το "recovery partition", που αναφέρει ο deninho.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 01 Οκτ 2012 03:06

Thanks, καλά τα λέτε. το fn + f2 δεν κάνει τίποτα ενώ όντος θα έπρεπε. Μετά από πολύ ψάξιμο πιστεύω πως φταίει που έκανα format και έβαλα windows 7 από τα vista που τα υποστηρίζει ως native.

Ο μόνος τρόπος που μένει είναι να κάνv alt + f10 όσο είσαι στα bios και τότε φορτώνει τα windows απτον recovery δίσκο και σε αφήνει να κάνει format και εγκατάσταση των vista + drivers κτλπ.

Ένα σορό βλακείες + το βρίσκω δύσκολο να βάλω τα windows 7 ενώ για windows 8 υπάρχουν λύσεις online.

Μεστην βδομάδα έρχεται το pc μου οπότε το παρατάω το θέμα.
Θα κάνω το format όπως το θέλει και όταν θα έχω router δεν θα με νοιάζουν τα usb για ίντερνετ.
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες