Εμπλουτισμός περιεχομένου σε στατική σελίδα.... την έχασε από τα αποτελέσματα αναζήτησης!

θέματα που αφορούν τον Blogger.com (Blogspot) και τα blogs που κάνουν hosting στην πλατφόρμα αυτή.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dealwoman

Εμπλουτισμός περιεχομένου σε στατική σελίδα.... την έχασε από τα αποτελέσματα αναζήτησης!

Δημοσίευση από dealwoman » 25 Σεπ 2012 20:52

Καλησπέρα!

Εχθές εμπλούτισα το περιεχόμενο στατικής μου σελίδας σε Blogspot χωρις να ξεφύγω
καθόλου από το θέμα μου και χωρίς να αφαιρέσω τίποτα από τα υπάρχοντα σε αυτή κείμενά μου.

Η συγκεκριμένη σελίδα, έπαιρνε καλή θέση στα αποτελέσματα αναζήτησης σε σχέση
με τις υπόλοιπες του blog μου και από αυτήν εισέρχονταν πολύ νέοι επισκέπτες μου.
Για αυτό και πρόσεξα να μην πειράξω τις λέξεις-κλειδιά και τις φράσεις που είχε "αρπάξει" η google.

Το πρόβλημα είναι ότι -δεν ξέρω αν φταίει ο νέος Blogger- μόλις ανανέωσα σελίδα και διάταξη
η σελίδα "ανέβηκε" με άλλη δ/νση
πχ. από www.myblog.blogspot.gr/p/blog-page_123.html
άλλαξε από μόνη της σε www.myblog.blogspot.gr/p/blog-page_432.html

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σήμερα
-που εξακολουθούν να εμφανίζονται στη google τα ίδια με προ αλλαγής αποτελέσματα-
όταν ο επισκέπτης κάνει κλικ να τον πετάει σε.... "λυπάμαι, η σελίδα δεν υπάρχει"

Επέμβαση σε υπάρχουσα σελίδα και να αλλάζει μόνο του url....
Και αφού εγώ στη διάταξή μου δεν έχω αλλάξει κάτι δεν θα μπορούσε αυτόματα
να γίνεται ανακατεύθυνση στην τροποποιημένη σελίδα.....

Σας έχει τύχει?
Αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ εγώ να κάνω κάποια ανακατεύθυνση, πώς - πού?

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Snowball

Δημοσίευση από Snowball » 26 Σεπ 2012 08:18

Το παρατήρησα κι εγώ αυτό όταν πήγα να ανανεώσω κι εγώ μια static σελίδα, πολύ ενοχλητικό...

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 26 Σεπ 2012 08:41

Δεν είναι ότι είναι μόνο ενοχλητικό, είναι ότι δημιουργεί ουσιαστικό πρόβλημα
εφόσον δεν μπαίνει στον κόπο να "σκεφτεί" και να ανακατευθύνει τον επισκέπτη
που έρχεται από τα αποτελέσματα.... Χάνουμε επισκέπτες από δικό τους σφάλμα.

Δηλαδή τώρα πρέπει να περιμένω να "ξανανέβει" στα αποτελέσματα από την αρχή και αν?!

Σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή!
Τουλάχιστον μου έφυγαν οι τύψεις ότι έκανα εγώ κάποια "πατατιά"

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Σεπ 2012 09:06

Μα αν είναι δυνατόν, στο σήμερα που ο καθένας μπορεί με ελάχιστο κόστος να πάρει ένα domain+hosting και να ανεβάσει ένα δωρεάν wprdpress blog και να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο site ΤΟΥ, εσείς στηρίζεστε στην κάθε δωρεάν υπηρεσία. Το τίμημα αργά ή γρήγορα θα το πληρώσεις!

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 26 Σεπ 2012 09:16

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.

Ο δικός μου δισταγμός δεν έχει να κάνει όμως με το κόστος
(αν και από όσο ξέρω και το wordpress blog που αναφέρεις, δωρεαν και σαν το Blogger λειτουργεί)
αλλά με το πού θα βρεθούν οι χιλιάδες αναρτήσεις μου και κατά πόσο θα γίνεται σωστή ανακατεύθυνση σε όλα,
ακόμα και στα πολύ παλαιότερα θέματά μου..... Νομίζω ότι για αυτό δεν υπάρχει εγγύηση.

Για αυτό και ενώ το domain μου το έχω ήδη κατοχυρωμένο δεν έχω τολμήσει την αλλαγή.

Απο κει κι έπειτα το γεγονός ότι η υπηρεσία είναι δωρεάν, δε σημαίνει ότι εφόσον μπαίνουν
στον κόπο να την "αναβαθμίσουν" δεν θα πρέπει να έχουν στο μυαλό τους και όσους ήδη
τους εμπιστεύονται και "δουλεύουν" μαζί τους..... αλλιώς πώς θα τους κρατήσουν....

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 28 Σεπ 2012 20:49

φρίκη.... και μια "τελεία" να πας να αλλάξεις αλλάζει ο σύνδεσμος εντελώς... ουφ!

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 18 Οκτ 2012 13:09

το πρόβλημα προφανώς "εντοπίστηκε" και από εκεί που έπρεπε....
ίσως όλα τα οργανικά αποτελέσματα να έγιναν άνω-κάτω από "σελίδες που δεν υπάρχουν"
και πλέον δεν αλλάζει το url κάθε σελίδας σε κάθε αλλαγή που κάνουμε!

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 18 Οκτ 2012 15:05

dealwoman έγραψε:Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.

αλλά με το πού θα βρεθούν οι χιλιάδες αναρτήσεις μου και κατά πόσο θα γίνεται σωστή ανακατεύθυνση σε όλα,
ακόμα και στα πολύ παλαιότερα θέματά μου..... Νομίζω ότι για αυτό δεν υπάρχει εγγύηση.

.
Σε ενα wp στημένο σε κάποιον hosting provider θα έχεις το back up σου απόλυτο έλεγχο και κυρίως εσύ ορίζεις το redirect σου όπως θέλεις. Απλά και καθαρά πράγματα

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 18 Οκτ 2012 23:18

athanasios-davalas έγραψε: Σε ενα wp στημένο σε κάποιον hosting provider θα έχεις το back up σου απόλυτο έλεγχο και κυρίως εσύ ορίζεις το redirect σου όπως θέλεις. Απλά και καθαρά πράγματα
Σε ευχαριστώ πολύ για την παρέμβαση.
Να φανταστώ ότι εννοείς wrdprss ste και όχι blog,
όπως αναφέρει ο korgr παραπάνω?

Οπότε, στήνεται κανονικά η σελίδα από την αρχή (theme, widget κλπ)
και δουλεύω-αναρτώ κλπ μέσα από το dashboard της wp?
Και δίνω ανακατεύθυνση από το blogspot.com στο domain μου
και τα οργανικά του blogspot ανακατευθύνονται όλα αυτόματα και σωστά?

Έχω ήδη ανακατευθύνει κάποια blogspot σε domain,
αλλά χωρίς αλλαγή πλατφόρμας εργασίας και με πολύ μικρό και συγκεκριμένο όγκο περιεχομένου.

Αλλά εδώ μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες αναρτήσεις,
πολλές από τις οποίες με πολύ καλή θέση στα οργανικά αποτελέσματα που το φοβάμαι αρκετά...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Blogspot.com - Blogger”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης