προβλημα ραμ - μητρικης

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
flash_sparrow

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από flash_sparrow » 26 Σεπ 2012 18:08

Καλησπερα,

εχω μια μητρικη και συγκεκριμενα την Intel® Desktop Board DG31PR .
αγορασα 2 μνημες ραμ ddr2 των 2gb η καθε μια. το προβλημα ειναι οτι οταν της βαλω στην μητρικη και τις 2 το pc κανει εναν ηχο (3 beep) και δεν ανοιγει. με δοκιμες των μνημων μια μια σε διαφορετικη θυρα δουλεψε μονο με μια απ'τις 2 αλλα το προβλημα ειναι οτι μου αναγνωριζονται μονο το 1gb απο τα 2 που εχει η μνημη που εχω πανω..ξερει κανεις τι μπορει να φταιει;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από deninho » 27 Σεπ 2012 01:50

μήπως μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες για τις μνήμες; Μάρκα, μοντέλο, ταχύτητα;

Επίσης, επειδή δεν είναι ξεκάθαρο, κάθε dimm μόνο του, δουλεύει σε όποια θέση κι αν το βάλεις;

flash_sparrow

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από flash_sparrow » 27 Σεπ 2012 14:23

deninho έγραψε:μήπως μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες για τις μνήμες; Μάρκα, μοντέλο, ταχύτητα;

Επίσης, επειδή δεν είναι ξεκάθαρο, κάθε dimm μόνο του, δουλεύει σε όποια θέση κι αν το βάλεις;
Οι μνημες ειναι 2gb DDR2 στα 667 kingston.
Επειδη δεν γνωριζω, αν το dimm ειναι η υποδοχη που υπαρχει στη μητρικη για τις ram τοτε (επειδη εχω καιρο απο τοτε που το δοκιμασα) θυμαμαι οτι οι μνημες δεν επαιζαν και στα 2 αλλα μονο στο 1. Βεβαια μου κανει εντυπωση να χαλασε γιατι δεν ειχε χρησιμοποιηθει προηγουμενως.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Σεπ 2012 15:36

Πολλή Καλησπέρα σου :D
flash_sparrow έγραψε:....Οι μνημες ειναι 2gb DDR2 στα 667 kingston...........
1) Είναι 2gb η καθεμία, ή μαζί (συνολικά = 2x1gb) :question:
2) Βασικά DIMM είναι το πλακεττάκι, που έχει κολλημένα επάνω του τα εξαρτήματα (chipάκια, αντιστάσεις, πυκνωτές, κλπ), και που απαρτίζει μιά μνήμη (αυτού του είδους). Περισσότερες πληροφορίες εδώ :P :wink:
3) Eδώ υπάρχει manual της Μητρικής σου, σε μορφή On-line-PDF.
4) Στη σελίδα 53 έχει τους BIOS BEEP CODES. Εκεί αναφέρεται ρητά, ότι τα τρία Beep, που γράφεις, σημαίνουν "No memory"= "Δεν 'βλέπει' μνήμη".
5) Στη σελ.14, αναφέρεται σχετικά με RAM DDR2 667, ότι υποστηρίζει μόνο timing 5-5-5 (στοιχείο και αυτό του DIMM, που έχεις).
6) Πάλι... Στη σελ.14, Related Links: Tested memory http://www.cmtlabs.com/mbsearch.asp, δίνοντας για μνήμη DDR2 και μοντέλο Μητρικής DG31PR, σε οδηγεί εδώ. Είναι τα τεσταρισμένα DIMMάκια, όπου -δυστυχώς- δεν βλέπω καθόλου Kingston!! :(

7) Αν καταλαβαίνω όμως καλά από τα γραφόμενά σου, μία υποδοχή για RAM, δεν 'λειτουργεί', με όποιο από τα δύο DIMMάκια κι αν βάλεις, ενώ η άλλη υποδοχή λειτουργεί αντίστοιχα με όποιο από τα δύο DIMMάκια κι αν βάλεις..... Ή κάνω λάθος :question:
8) Αν κατάλαβα καλά, όμως, βάλε (με το PC ΣΒΗΣΤΟ!!!!) λίγο ασετόν (όσο πιο καθαρό γίνεται) σε μιά μπατονέττα και καθάρισε τις επαφές της 'κακής' υποδοχής.... Απαλά, αλλά αποφασιστικά!
Φύσηξέ την δυνατά, να εξατμιστεί το υπόλειμμα από το υγρό, και προσπάθησε ξανά να εγκαταστήσεις κάποιο DIMMάκι εκεί... Μόνο του!!!!
Αν λειτουργήσει, δοκίμασε και τα δύο DIMMάκια μαζί :P
Περιμένουμε αποτελέσματα. :P

flash_sparrow

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από flash_sparrow » 01 Οκτ 2012 14:23

Λοιπον μολις δοκιμασα τις μνημες..
ειναι 2 μνημες των 1gb η καθεμια. το προβλημα ειναι οτι στη μια υποδοχη της μητρικης δουλευουν και οι 2 μνημες ενω στο αλλο δεν δουλευει καμια..κανει τα 3beeb και μαυρη οθονη.
καθαρισα επισης την "κακη" υποδοχη αλλα και παλι καμια διαφορα..

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από deninho » 01 Οκτ 2012 16:27

εφόσον στο ένα σλοτ δουλεύουν κανονικά, τότε είναι πρόβλημα της μητρικής. την πας για αλλαγή.

flash_sparrow

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από flash_sparrow » 01 Οκτ 2012 17:32

μαλιστα..δεν την γλυτωνω δηλαδη..
ξερεις τι πρεπει να προσεξω πριν αγορασω καινουρια μητρικη;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Οκτ 2012 20:06

Πριν αλλάξεις τη Motherboard:
Κοίταξε αν σε συμφέρει να πάρεις ένα (1) DIMMάκι στα 2GB, ή και στα 4GB.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Οκτ 2012 20:09

Πριν αλλάξεις τη Motherboard:

flash_sparrow

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από flash_sparrow » 03 Οκτ 2012 00:22

DGeorge έγραψε:Πριν αλλάξεις τη Motherboard:
με λιγο ψαξιμο που εκανα δεν ειδα οτι η μητρικη μου υποστηριζει 4gb ram.Μπορείς να μου το επιβεβαιώσεις ότι μπορεί να λειτουργήσει με 1 dimm μόνο των 4 gb(ή μόνο των 2gb) ;
Νομίζω για 2gb το βρηκα..
προφανώς και το προτιμώ αν γίνεται για να αποφύγω την αγορά μητρικής

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Οκτ 2012 08:37

Πολλή καλημέρα σου :D
flash_sparrow έγραψε:...με λιγο ψαξιμο που εκανα δεν ειδα οτι η μητρικη μου υποστηριζει 4gb ram.
Έχεις δίκιο... Λάθος μου! :oops: Δεν παίρνει ένα DIMM των 4GB! Τα 4GB τα βγάζει ως σύνολο από δύο DIMM των 2GB!
Άρα, με αυτήν την Motherboard, και με τις περιστάσεις αυτές, θα έχεις 2GB το μέγιστο.
Ωστόσο, όπως σου έγραψα και πριν, εδώ θα βρεις DIMMάκια ελεγμένα για την περίπτωση της Motherboard σου.
Στην -άκρη αριστερά- στήλη αναγράφονται τα μεγέθη των DIMM (σε GB), και μετά -στις άλλες στήλες- τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους.
Επίσης -επάνω από τον πίνακα και δεξιά- βρίσκεται αυτό: "Click here to view detailed module info >>". Με 'κλικ' επάνω του ο πίνακας ανοίγει (σε πλάτος) δίνοντας περισσότερες στήλες / περισσότερες λεπτομέρειες για κάθε DIMMάκι.
Ελπίζω να βοήθησα :P

flash_sparrow

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από flash_sparrow » 16 Νοέμ 2012 12:50

Καλημέρα και παλι!
σκοπευω να αγορασω τελικα μια μνημη των 2gb.γνωριζει κανεις αν θα δουλεψει η μητρικη μου με μια μονο μνημη μαρκας kingston παρολο που δεν υπαρχει στις ελεγμενες μνημες;
τωρα του εχω πανω μια kingston 1gb και δουλευει..

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από hitca » 16 Νοέμ 2012 20:24

Λογικά θα δουλέψει χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά για να είσαι απολύτως σίγουρος θα πρέπει να συμβουλευτείς το manual της m/b.
Εκεί αναφέρει με ακρίβεια τις προδιαγραφές των μνημών που υποστηρίζει.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
staaronis3
Επικοινωνία:

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από staaronis3 » 20 Νοέμ 2012 21:14

8) Αν κατάλαβα καλά, όμως, βάλε (με το PC ΣΒΗΣΤΟ!!!!) λίγο ασετόν (όσο πιο καθαρό γίνεται) σε μιά μπατονέττα και καθάρισε τις επαφές της 'κακής' υποδοχής.... Απαλά, αλλά αποφασιστικά!
προτιμώ την καθαρή βενζίνη. το ασετον μπορει να χει 1002 μέσα (λάδια κλπ) άσε που έχω μια υποψία πως διαβρώνει και πλαστικά.

επίσης, αν το ένα dimm μνήμης έχει πρόβλημα σε οποιαδήποτε απο τις δυο θέσεις δοκιμάζουμε ένα καλό καθάρισμα των επαφών με λευκή γόμα και μετά με πανάκι για γυαλιά. γίνοντε καινούριες οι επαφές της.

flash_sparrow

προβλημα ραμ - μητρικης

Δημοσίευση από flash_sparrow » 21 Νοέμ 2012 12:02

staaronis3 έγραψε:
προτιμώ την καθαρή βενζίνη. το ασετον μπορει να χει 1002 μέσα (λάδια κλπ) άσε που έχω μια υποψία πως διαβρώνει και πλαστικά.

επίσης, αν το ένα dimm μνήμης έχει πρόβλημα σε οποιαδήποτε απο τις δυο θέσεις δοκιμάζουμε ένα καλό καθάρισμα των επαφών με λευκή γόμα και μετά με πανάκι για γυαλιά. γίνοντε καινούριες οι επαφές της.
θα το δοκιμασω αν και νομιζω οτι το προβλημα ειναι της μητρικης γιατι οι μνημες ειναι καινουριες..

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες