Ερώτηση σχετικά με site seo

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
argate7

Δημοσίευση από argate7 » 27 Σεπ 2012 12:32

Καλησπέρα,

Έχω ανεβάσει ένα site, και θα ήθελα να το ανεβάσω όσο πιο ψηλά γίνεται στο google (ανάλογα βέβαια και τα κριτήρια αναζήτησης αν είναι ίδια με τα keywords που έχω θέσει στην index σελίδα μου). Έκανα για αρχή λογαριασμό στη google και έβαλα το site μέσα σε αυτή. Πήρα και το αρχειάκι που μου έστειλε και το έβαλα μέσα στο root του site. Στη συνέχεια έκανα και ένα sitemap όπου και αυτό το έβαλα στο webmasters της google.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δε μου το εμφανίζει καθόλου στο google το site και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Διάβασα και τον οδηγό του φίλου που κάθησε και τον έφτιαξε http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=62249 και είδα ότι έχω ήδη κάνει αυτά που λέει αλλά τίποτα. Μήπως θα πρέπει να περιμένω? Την όλη διαδικασία την έχω κάνει εδώ και 2 ώρες.

Τί λέτε?

sta_xionia

Δημοσίευση από sta_xionia » 27 Σεπ 2012 12:55

Κοίτα αν έφτιαχνες μαρμελάδες για 10 χρόνια και ερχόταν ένας καινούριος μαρμελαδάς που φτιάχνει μαρμελάδες για 2 ώρες, πιστεύεις θα τον εμπιστεύονταν ο κόσμος το ίδιο ?

Το ίδιο είναι και το google. Θέλει να δει το περιεχόμενο σου σε βάθος χρόνου.

argate7

Δημοσίευση από argate7 » 27 Σεπ 2012 13:13

Αρκετά ωμή αλλα πολύ κατατοπιστική απάντηση. Οπότε θα πρέπει να περιμένω. Θα πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω; Κάτι για να βοηθήσω τη σελίδα να μου την εμφανίζει το google για αρχή και εν συνεχεία να την εμφανίζει όσο πιο ψηλά γίνεται;

sta_xionia

Δημοσίευση από sta_xionia » 27 Σεπ 2012 13:35

Η εμφάνιση στο google θα γίνει αυτόματα σε λίγες μέρες.

Απλά θα είσαι σε μια όχι τόσο ψηλή θέση.

Για να έχεις μια καλή θέση στο google θέλεις πολλά πράγματα τα περισσότερα από τα οπόια θέλουν χρόνο (για να γράψεις περιεχόμενο, να μαζέψεις λινκ, να μαζέψεις social signals κλπ κλπ..)

Ένα site που μόλις ανέβασες αποκλείεται να τα έχει όλα αυτα οπότε μην στεναχωριέσαι που δεν θα έχεις τόσο καλή θέση προς το παρόν.

kapadokis

Δημοσίευση από kapadokis » 28 Σεπ 2012 14:10

Αν αργει να σου κανει index του site σου μπορεις να το προσθεσεις μεσα απο μια φορμα στο google webmaster tools. Οσο αφορα στο pagerank και στην καταταξη της ιστοσελιδας σου πρεπει να επενδυσεις χρονο στην δημιουργια μοναδικου και ποιοτικου περιεχομενου και δεν θα χασεις.

kostasdhm

Δημοσίευση από kostasdhm » 09 Οκτ 2012 12:49

Όπως σημειώνουν και οι υπόλοιποι θα πρέπει αρχικά η ιστοσελίδα να γίνει indexed από τις μηχανές αναζήτησης ώστε να αρχίσει να εμφανίζεται στα αποτελέσματα των αναζητήσεων. Κάθε φορά που προσθέτεις νέο περιεχόμενο, για παράδειγμα γράφεις ένα άρθρο θα πρέπει να ενημερώνεις τις μηχανές αναζήτησης ώστε να επισκεφθούν την ιστοσελίδα σου και να κάνουν crawl το περιεχόμενο της νέας σελίδας. Αν έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο διαχειριστικό σύστημα όπως το wordpress αυτό γίνεται αυτόματα. Αν όχι καλό θα ήταν να πινγκάρεις την σελίδα ώστε να ενημερώνεις τις μηχανές για το νέο περιεχόμενο σου και να έρχονται να κάνουν crawl.
Για να βελτιώσεις τη θέση σου στην κατάταξη στα αποτελέσματα μίας αναζήτησης η διαδικασία είναι χρονοβόρρα. Όπως αναφέρεται και παραπάνω πρέπει να γράφεις καλό μοναδικό και ποιοτικίο περιεχόμενο. Επίσης μπορείς να εφαρμόσεις τεχνικές offsite SEO. Υπαρχουν πολλά thread στο φόρουμ σχετικά με τεχνικές SEO αν ψάξεις με αυτή τη λέξη κλειδί.
Διπλωματικές Εργασίες -
Εργασίες ΕΑΠ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες