Ενα site με βαση δεδομενων mysql , αλλα δυο στιγμιοτυπα του

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
secret_name

Δημοσίευση από secret_name » 30 Σεπ 2012 12:47

Εχω ενα site online και ενα τοπικο....προκειται για δυο παραλλαγες του ιδιου σαιτ.

Θελω να κατεβασω το online site τοπικα και να κρατησω και αυτο που εχω ηδη τοπικα.

Το προβλημα ειναι οτι οτι οτακ κανω dump το online site , το ονομα της database ειναι το ιδιο με αυτο που εχω τοπικα....πως μπορω να το κανω αυτο?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 30 Σεπ 2012 16:33

Δεν μπορείς να έχεις δύο βάσεις με το ίδιο όνομα στον ίδιο server.
Η θα αλλάξεις το όνομα της μίας από τις δύο βάσεις ή θα στήσεις 2ο db server.
Αν θέλεις να τρέχουν στο ίδιο port (3306 που έχει προεπιλεγμένο η mysql) θα πρέπει να σηκώνεις μια τον ένα μια τον άλλο, αλλιώς αν θέλεις να τρέχουν και οι δύο ταυτόχρονα θα πρέπει να είναι σε άλλο port o δεύτερος (π.χ. 3307)

secret_name

Δημοσίευση από secret_name » 30 Σεπ 2012 17:30

Αυτο που εκανα τελικα ηταν να ανοιξω το dump sql file με το σημειωματαριο και να μετονομασω την βαση δεδομενων , στις πρωτες γραμμες που λεει το ονομα της. Μετα πηγα στο phpadminstrator και την "περασα". Εαν πειραξω το config.php μαλλον του online site θα πρεπει μαλλον να τρεχει με την καινουρια βαση και θα εχω δυο στιγμιοτυπα ( δεν το εχω δοκιμασει ακομα).

Θα ηθελα εαν ξερεις καποιο προγραμμα που να μπορω να συγκρινω δυο βασεις δεδομενων Mysql και τις αλλαγες που εχει η μια με την αλλη με οσο το δυνατον πιο ομορφο και ευκολο τροπο:)

Αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να κρατησω το online site αλλα επειδη ειχε καιρο να γινει backup και επαψε απροσδοκητα να δουλευει κατι , να του κανω κατα καποιο τροπο debug. Σε ευχαριστω για τον χρονο σου.:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες