Επιλογή τηλεόρασης

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
tasosatha

Επιλογή τηλεόρασης

Δημοσίευση από tasosatha » 30 Σεπ 2012 17:51

Γεια σας, τις τελευταιες μερες ειμαι στο ψαξιμο για αγορα τηλεορασης...Ποιες τηλεορασεις ειναι καλυτερες? Οι LCD ή LED ή οι PLASMA τηλεορασεις?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Επιλογή τηλεόρασης

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Σεπ 2012 20:18

Πολλή Καλησπέρα σου :D :D
Η προσωπική μου εμπειρία, μετά από έγχρωμη CRT τηλεόραση, ήταν LCD 21"~22" (παραλληλόγραμμη οθόνη), μάρκας LG. (Προ εξαετίας)
Μου βγήκε αστεράκι! Έχει τα στραβά του και τις κόμπλες του, αλλά έχω βρει τους τρόπους του και 'συνεννοούμαστε' άψογα. :D
-- Για την PLASMA είχα ακούσει: 1) Ότι καταναλώνει -σχετικά- πολλή ηλεκτρική ενέργεια, 2) Είναι 'ογκώδης' (η οθόνη βγαίνει ΜΟΝΟ από κάποιες ίντσες και πάνω!), και 3) Δεν γνωρίζω αν τις έχουν εξελίξει (ή τις πρόλαβαν οι LCD) :wink:
-- Για την LCD: Είναι οι πλέον εξελιγμένες, γιατί ως οθόνες έγινε παράλληλη 'έρευνα' λόγω του πεδίου των Monitors (Κυρίως μεν, αλλά όχι μόνο για PC).
-- Την LED: Την βρίσκω ακόμα ότι είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο...
Είναι -σχετικά- πολύ ακριβή (ακόμα, λόγω Νέας Τεχνολογίας).
Αν αγοράσεις μιά LCD -τελείως 'της πλάκας'-, μάλλον θα έχει Μικρό Γενικό Χρόνο Ζωής. Όσο όμως την έχεις θα βλέπεις καλά~πολύ καλά.
Θα συμβεί όμως αυτό (Όσο όμως την έχεις θα βλέπεις καλά~πολύ καλά.) με μία 'μέτριας ποιότητας' LED;
Απ'ό,τι καταλαβαίνεις.... Επειδή κιόλας χρειάζομαι και μια δεύτερη TV στην κρεββατοκάμαρά μου, ψάχνομαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σε προσφορές για LCD!!! Κοιτάζω ακόμα και όλα τα φυλλάδια, που μοιράζουν στον δρόμο, από τα Πολυκαταστήματα Ηλακτρικών Ειδών.

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Επιλογή τηλεόρασης

Δημοσίευση από Enigma » 01 Οκτ 2012 18:55

Ναι! εάν ψάξεις θα βρεις καλές τιμές και ευκαιρίες..
(ακόμα και από σειρές προς αντικατάσταση..)

Μιας και την θέλεις για την κρεβατοκάμαρα πιστεύω δεν θα θες ειδικές απαιτήσεις από την TV, και δεν θα είναι και πολύ μεγάλη, οπότε μπορείς να βρεις φτηνά μοντέλα σε ευκαιρία! :wink:

Μία LCD είναι μια χαρά!
Θα σου έλεγα να μην πας σε τελείως της πλάκας TV αλλά να προτιμήσεις μία γνωστή μάρκα, ώστε να υπάρχει κάποια ποιότητα και να σου αντέξει και "πιο πολύ!" 8)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Επιλογή τηλεόρασης

Δημοσίευση από Enigma » 01 Οκτ 2012 19:06

tasosatha έγραψε:Γεια σας, τις τελευταιες μερες ειμαι στο ψαξιμο για αγορα τηλεορασης...Ποιες τηλεορασεις ειναι καλυτερες? Οι LCD ή LED ή οι PLASMA τηλεορασεις?
Πέρα από την τεχνολογία πάντως παίζει ρόλο και τι μάρκα θα διαλέξεις, καθώς και το μοντέλο!
(Κυρίως για τα συστήματα βελτίωσης εικόνας που έχουν..) ή άλλες ευκολίες.
Οπότε είναι και ανάλογα με τα λεφτά που θες να διαθέσεις για να πεις πόσο καλή τηλεόραση θες να πάρεις! 8)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Επιλογή τηλεόρασης

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Οκτ 2012 12:43

Επίσης, σχετικά με LCD/TFT <----> PLASMA υπάρχει κι αυτό, από την παρέα μας: Plasma vs LCD

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες