Adsense και εφορία, επιταγή ή λογαριασμός τράπεζας;

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 01 Οκτ 2012 14:41

Αν κάποιος αποφασίσει να μην δηλώσει τα κέρδη από το adSense είτε επειδή θέλει να φοροδιαφύγει, είτε επειδή δεν θέλει να κάνει έναρξη επαγγέλματος, είτε γιατί δεν βγάζει άκρη πως θα καταφέρει να τα δηλώσει νόμιμα με όλο αυτό τον εμπαιγμό που γίνετε από την άγνοια και την αμορφωσιά των εφοριακών (και λογιστών), ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα εισπράξει; Επιταγή ή κατάθεση σε λογαριασμό;

Είναι ιδέα μου, ότι αν επιλέξει κατάθεση σε λογαριασμό ουσιαστικά σε ενδεχόμενη άρση του τραπεζικού απορρήτου θα βρεθεί έκθετος, ενώ αντίθετα σε είσπραξη μέσω επιταγής η μόνη τραπεζική κίνηση που καταγράφεται είναι η είσπραξη της επιταγής στην citybank, δηλαδή σε μια τράπεζα που δεν είναι απαραίτητο να τηρεί λογαριασμό.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 01 Οκτ 2012 14:53

Ρε φίλε ttppsogr ήρθες σε δημόσιο φόρουμ να πάρεις πληροφορίες για παράνομη δραστηριότητα;

Πολύ fail κίνηση

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 01 Οκτ 2012 16:22

Το να πάρω πληροφορίες για μια «παράνομη» δραστηριότητα δεν είναι παράνομη δραστηριότητα από μόνο του. Δηλαδή το να ενημερωθώ για το πως ξεπλένει χρήματα ο κάθε υπουργός μέσω off shore εταιριών δεν είναι παράνομο. Παράνομο είναι να το κάνω εγώ ο ίδιος.

Αφού μπορεί να παρεξηγηθεί η ερώτησή μου, θέλω να διευκρινίσω ότι είμαι από τους μ@@κες τους νόμιμους και προσπαθώ να βρω τρόπο να είμαι νόμιμος και στη δήλωση των εσόδων από το adsense, για το οποίο έχω διαβάσει (τα περισσότερα από) τα threads του freestuff και όλοι κατέληγαν στο ίδιο πρόβλημα: είναι πιο δύσκολο να είσαι νόμιμος απ' ότι παράνομος! Προσπαθώ να βρω το βέλτιστο τρόπο να πληρωθώ και να τα δηλώσω (γιατί δεν έχω τσίγκινο σωβρακάκι για τους εφοριακούς στη γωνία), και έχεις δίκιο, τώρα που ξαναδιαβάζω τον τρόπο που το έγραψα μπορεί να παρεξηγηθώ. Αν υπάρχει θέμα με το φόρουμ, τότε ας διαγραφεί το thread.

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 01 Οκτ 2012 19:46

Μα ακριβώς απο την στιγμή που λες πως δεν έχεις τσίγκινο βρακάκι, τότε με όποιον τρόπο και να τα εισπράξεις εκτίθεσαι σε κίνδυνο. Εαν ήσουν στο απέναντι στρατόπεδο η απάντηση μου θα ήταν ακριβώς η αντίθετη.
best seller

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 02 Οκτ 2012 01:00

Αυτο που κανουν πολλοι εδω στην Λευκορωσια που δεν μπορουν να πληρωθουν μεσω paypal ή καταθεση της Google σε τραπεζικο λογαριασμο ειναι το εξης:

- Γραφεσαι στην Payoneer.com και σου στελνουν μια mastercard debit συνδεμενη με αμερικανικο λογαριασμο την οποια μπορεις να χρησιμοποιησεις για αγορες (μονο) οπουδηποτε στον κοσμο σαν μια κανονικη χρεωστικη καρτα.
- Μπορει οποιοςδηποτε να σου στειλει χρηματα ειτε μεσω πιστωτικης καρτας ειτε να κανεις αιτηση για US payment service ωστε να μπορεις να λαμβανεις πληρωμες μεσω paypal, Google, Amazon, Apple κτλ κατ'ευθειαν στην καρτα σου και μετα να τα ξοδευεις μεσω καρτας.

https://load.payoneer.com/LoadToPage.aspx

To βασικο fee ειναι 3.75%
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 16 Οκτ 2012 23:32

μεγάλε πλακα μας κανεις??? Αρση τραπεζικου απορρητου???? Εδω τη λιστα lagkard την ειχαν 5 χρονια και την εκαναν βολτα απο γραφειο σε γραφειο!!!!!!! :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 16 Οκτ 2012 23:39

Μεγάλε το χεις κάνει αυτό? πολυ καλό μου ακούγεται για να είναι αληθινο... Δεν μπορει να μην υπάρχει κανενα ελεγχος για το ποιος σου κανει την καταθεση και ποσο μαλλον να καταναλωνεις μονο με αυτην την καρτα..... Αν το εχεις κάνει πες μας περισσοτερες πληροφοριες....
Ευχαριστω

free3yourmind έγραψε:Αυτο που κανουν πολλοι εδω στην Λευκορωσια που δεν μπορουν να πληρωθουν μεσω paypal ή καταθεση της Google σε τραπεζικο λογαριασμο ειναι το εξης:

- Γραφεσαι στην Payoneer.com και σου στελνουν μια mastercard debit συνδεμενη με αμερικανικο λογαριασμο την οποια μπορεις να χρησιμοποιησεις για αγορες (μονο) οπουδηποτε στον κοσμο σαν μια κανονικη χρεωστικη καρτα.
- Μπορει οποιοςδηποτε να σου στειλει χρηματα ειτε μεσω πιστωτικης καρτας ειτε να κανεις αιτηση για US payment service ωστε να μπορεις να λαμβανεις πληρωμες μεσω paypal, Google, Amazon, Apple κτλ κατ'ευθειαν στην καρτα σου και μετα να τα ξοδευεις μεσω καρτας.

abloger

Δημοσίευση από abloger » 17 Οκτ 2012 12:10

free3yourmind έγραψε:Αυτο που κανουν πολλοι εδω στην Λευκορωσια που δεν μπορουν να πληρωθουν μεσω paypal ή καταθεση της Google σε τραπεζικο λογαριασμο ειναι το εξης:

Δε νομίζω αυτό να το νομιμοποιεί όμως, απλά το κάνει πιο δύσκολο να εντοπιστεί οτι παίρνεις χρήματα από την Google.Σωστά;
Το έχει κάνει κανείς από Ελλάδα να μας πει περισσότερα;

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 17 Οκτ 2012 13:32

Φυσικα δεν μιλαμε για νομιμοποιηση, τα εσοδα που λαβανει ο καθενας πρεπει να δηλωνονται, αυτο που εγραψα ειναι μια εναλλακτικη για το πως να λαμβανει κανεις χρηματα εαν δεν εχει paypal ή τραπεζικο λογαριασμο (για οποιαδηποτε λογο)

Εγω την εχω παρει την καρτα, ειναι σχετικα απλη η διαδικασια και περιγραφεται αναλυτικα στο site τους, δεν εχω λαβει χρηματα γιατι δεν εχει χρειαστει αλλα εχω στειλει χρηματα σε τετοια καρτα σε "συνεργατη" και επισης την εχουμε χρησιμοποιησει σε Ελλαδα και εξωτερικο για αγορες και λειτουργει οπως μια κανονικη mastercard χρεωστικη.

Να αναφαιρω επισης οτι υπαρχει ετησιο κοστος που ειναι νομιζω 30$ ή κατι τετοιο.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

George777

Δημοσίευση από George777 » 22 Οκτ 2012 11:36

Εγώ πάντος φίλε fiskilis πείρα τήλ. στη google εδώ στην ελλάδα και τους είπα αν ισχύει αυτό που λές δηλαδή οτι φορολογούνται μία φορα στην πηγή όπως λες κι εσεί, και μου λένε ναι ... ωραία λέω, και εδώ ελλάδα τι χρειάζεται να κάνω εγώ για να ειμαι πλήρως νόμιμος ? και μου λένε ... δεν ξέρουμε... . Ο φίλος ttppsogr έχει δίκαιο που ρωτάει γιατί τον παρεξειγήτε, θέλει να ειναι νόμιμος όπως ενα ποσοστό απο όλους που ασχολόυντε με τον τομέα ... και δεν βρίσκει άκρη οπως και εγώ... . Ευχαριστώ πολύ.

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 22 Οκτ 2012 13:12

Δίκιο έχουν που με παρεξήγησαν, γιατί το διατύπωσα λάθος. Βασικά είχα διαβάσει τις προηγούμενες 8 ώρες ότι thread υπάρχει για το θέμα "τι σκ@@τ@ κάνουμε για να δηλώσουμε τα έσοδα από adsense?" και είδα ότι δεν υπάρχει σωστή απάντηση και (... πιθανότατα δεν θα ξεκαθαρίσει ποτέ) και κατέληξα να αναρωτιέμαι μήπως πρέπει τουλάχιστον να φαίνονται όσο λιγότερο γίνετε στο λογαριασμό μου. Είναι απίστευτο ότι είναι πιο δύσκολο να είσαι νόμιμος απ' ότι παράνομος.

GnMind

Δημοσίευση από GnMind » 22 Οκτ 2012 15:20

Και με αυτούς που παίρνουν π.χ 100Ε ανα 2 μήνες τι γίνεται;
Αυτοί είναι ή δεν είναι παράνομοι;

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 22 Οκτ 2012 16:36

αν εχεις εισοδηματα στην Ελλαδα χωρις παραστατικά και δεν τα δηλωνεις... ε δεν εισαι και νομιμος... ειτε ειναι 100 ανα 2 μηνες, είτε ειναι 1000, ειτε 1....

George777

Δημοσίευση από George777 » 22 Οκτ 2012 17:06

ttppsogr ... no comments φιλαράκι ... τα είπες όλα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης