Google indexing... Καθυστέρηση εμφάνισης στα results!

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 01 Οκτ 2012 18:53

Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος μεγάλη καθυστέρηση στην εμφάνιση νέου site στα results του google;

Έχω ανεβάσει 2 νέα sites εδώ και 3 βδομάδες περίπου. Έχουν και τα δύο: google analytics, εγγραφή στο google webmasters, σύνδεση του google webmasters με το google analytics, robots.txt, sitemap, links από άλλα site στο web, κ.α., αλλά τίποτα!

Διαβάζω σε ξένα forum ότι γενικά είναι πολύ απρόβλεπτη διαδικασία, και παίρνει μέχρι και μήνα σε μερικούς, αλλά είναι η πρώτη φορά το συναντάω προσωπικά, και ειδικά τον Ιούλιο, είχα νέα sites που εμφανίστηκαν στον index σε λιγότερο εβδομάδα. Εντωμεταξύ βλέπω στα log files ότι το bot έχει επισκεφτεί όλες τις σελίδες από τις πρώτες 3-4 μέρες.

the_maniac
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από the_maniac » 02 Οκτ 2012 09:29

Εμένα 2 που έτυχε να ανεβάσω την προηγούμενη βδομάδα εμφανίστηκαν κανονικά μέσα σε 3-4 μέρες.
Ένα από χτες το περιμένω ακόμα αλλα είναι λογικό να μην το βρει τόσο γρήγορα.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 02 Οκτ 2012 10:44

Το xml sitemap το κατέθεσες στο webmaster tools;

Επίσης αξίζει να κάνεις την ίδια διαδικασία και στο bing webmaster tools.

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 02 Οκτ 2012 13:39

cherouvim έγραψε:Το xml sitemap το κατέθεσες στο webmaster tools;

Επίσης αξίζει να κάνεις την ίδια διαδικασία και στο bing webmaster tools.
Ναι τα έχω κάνει όλα...

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 02 Οκτ 2012 17:38

Κάνε και μια δήλωση τους εδώ όπως και σε όποια backlinks έχεις δημιουργήσει.Θα βοηθήσει

http://www.pingfarm.com/

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 04 Οκτ 2012 11:59

the_maniac έγραψε:Εμένα 2 που έτυχε να ανεβάσω την προηγούμενη βδομάδα εμφανίστηκαν κανονικά μέσα σε 3-4 μέρες.
Ένα από χτες το περιμένω ακόμα αλλα είναι λογικό να μην το βρει τόσο γρήγορα.
Τελικά σου εμφανίστηκε και το τρίτο site;

Χρησιμοποιείς το google webmaster tools, και αν ναι, στα sites που αναφέρεις στο health->index status σου δείχνει όλες ή έστω τις περισσότερες σελίδες του; Γιατί εμένα επιμένει μετά από ένα μήνα να λέει "Total indexed: 0" και με έχει κουφάνει.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 04 Οκτ 2012 15:12

ttppsogr έγραψε:Χρησιμοποιείς το google webmaster tools, και αν ναι, στα sites που αναφέρεις στο health->index status σου δείχνει όλες ή έστω τις περισσότερες σελίδες του; Γιατί εμένα επιμένει μετά από ένα μήνα να λέει "Total indexed: 0" και με έχει κουφάνει.
Ειναι σε νεο domain ή παλιο (expired) ?
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 04 Οκτ 2012 16:05

Καλά, ένας μήνας δεν είναι πολύς καιρός για τη google. Μήπως έχεις σελίδα με www και webmaster tools χωρίς;

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 04 Οκτ 2012 17:38

free3yourmind έγραψε:Ειναι σε νεο domain ή παλιο (expired) ?
Το ένα domain είναι παλιό dropped gr με μπόλικα backlinks. Το έχω σκεφτεί πολλές φορές, μήπως έχει φαει ban από το google και μπήκα και το τσέκαρα σε αυτούς εδώ (τους βρήκα σε κάποιο άρθρο στο google):

http://www.seomastering.com/google-banned.php
http://Isbanned.com
http://BannedCheck.com
http://www.selfseo.com/google_ban_tool.php

Όλοι είπαν ότι είναι μια χαρά... Έχω σκεφτεί να το υποβάλω στο google για reconsideration αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είναι καλή κίνηση αυτή, ειδικά αν το domain δεν έχει φάει ποτέ ban.

Επίσης στο webmaster tools to έχω αφήσει ελεύθερο είτε είναι με "www." είτε χωρίς, και το site παίζει και με τα δύο.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 04 Οκτ 2012 17:52

ttppsogr έγραψε:Επίσης στο webmaster tools to έχω αφήσει ελεύθερο είτε είναι με "www." είτε χωρίς, και το site παίζει και με τα δύο.
Αυτό είναι το πρόβλημα σου. Πήγαινε και δες τι προτείνει η google για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Σχεδόν σίγουρα αν φτιάξεις λογαριασμό wmt με www μετά από λίγο καιρό θα δεις τα links γιατί μάλλον εκεί στα καταχωρεί η g.

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 05 Οκτ 2012 15:26

andreaslll έγραψε:
ttppsogr έγραψε:Επίσης στο webmaster tools to έχω αφήσει ελεύθερο είτε είναι με "www." είτε χωρίς, και το site παίζει και με τα δύο.
Αυτό είναι το πρόβλημα σου. Πήγαινε και δες τι προτείνει η google για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Σχεδόν σίγουρα αν φτιάξεις λογαριασμό wmt με www μετά από λίγο καιρό θα δεις τα links γιατί μάλλον εκεί στα καταχωρεί η g.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Είναι απίστευτο, αλλά το google μεταχειρίζεται τα domain με ή χωρίς "www.", ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά, παρότι του έχω δηλώσει στο W.M.T. ότι ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα και ότι δεν με ενδιαφέρει πως θα φαίνεται.

Μόλις του έβαλα ότι προτιμώ το domain με www, μου δείχνει τελείως διαφορετικά crawl stats και index status. Δείτε τα attachements.

Για την ώρα του έβαλα να ασχολείται μόνο με το www.χχχχχχχχ.gr και ελπίζω να στρώσει άμεσα και να με εμφανίσει στον index. Αλλά η απορία μου τώρα είναι: σε ένα καινούριο site / domain... τι είναι σωστό? Γιατί το google (απότι βλέπω εδώ) δείχνει μια ξεκάθαρη προτίμηση στο "www." το οποίο πάντα το απέφευγα. Μήπως πρέπει να το χρησιμοποιώ; Και τι είναι καλύτερο σε site τύπου:

kati.com.gr
kati.org.gr
kati.co.uk

...σε σχέση με αυτά:

www.kati.com.gr
www.kati.org.gr
www.kati.co.uk

Εμένα μου φαίνονται πιο ωραία χωρίς το "www.". Εσείς πώς τα δηλώνετε, με ή χωρίς www;
Συνημμένα
index_status.png
index status
crawl_stats.png
crawl stats

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 05 Οκτ 2012 16:00

Ούτως ή άλλως πρέπει να κάνεις ένα 301 redirect όλων των σελίδων αυτού που δεν θέλεις να κρατήσεις στο άλλο. Η google θα πάρει αυτό το μήνυμα μετά από λίγους μήνες και θα είναι οκ. Μην κάνεις τίποτε άλλο αν δεν κάνεις το 301 πρώτα.

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 05 Οκτ 2012 18:47

Αν επιλέξω το χωρίς-www θα σεβαστεί την επιλογή μου ή θα με έχει θαμμένο; Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που μοιάζει με προτίμηση στο www.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 05 Οκτ 2012 19:08

Θα τη σεβαστεί μετά από 100 χρόνια αναμονής

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες